Radni przypominają, że ten kwartał jest terenem, na którym istniały ogródki działkowe, ale kilkanaście lat temu zostały zlikwidowane. Według założeń, obszar początkowo miał być przeznaczony pod zabudowę usługową. Inwestor nie podjął jednak prac na tym terenie. Od lat obszar pozostaje bez oświetlenia. Po licznych interwencjach został częściowo zabezpieczony płotem, pozostaje jednak terenem bardzo zaniedbanym i z tego powodu niebezpiecznym, a jednocześnie nadal z ogromnym potencjałem dla lokalnej społeczności.
Zdaniem radnych obszar powinien zostać przeznaczony na tereny zielone, bardzo potrzebnych w związku z rozbudową struktury mieszkaniowej w tym rejonie. Za takim rozwiązaniem optują też społecznicy i mieszkańcy z tego rejonu. Radni pytają czy Miasto przewiduje rewitalizację przyrodniczą obszaru oraz czy uwzględni wnioski mieszkańców w planach zagospodarowania.
W odpowiedzi na interpelację Urząd Miasta na wstępie informuje, że kwartał położony pomiędzy ulicami Hetmańską, Dmowskiego, Krauthofera i Górecką to obszar o powierzchni około 10 ha, a Miasto Poznań dysponuje 17% tego terenu. Pozostały teren należy do spółek handlowych (77%) oraz osób fizycznych (6%).
Teren zadrzewiony po byłym rodzinnym ogrodzie działkowym został w ewidencji gruntów i budynków określony w przeważającej części jako zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy oraz grunty orne. Na tym obszarze obowiązują dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, jeden uchwalony w 2010 roku, drugi w roku 2020. Plany ustaliły przeznaczenie terenu wskazanego w dominującej części pod zabudowę usługową z dopuszczeniem lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw.
Od przyjęcia przez Radę Miasta Poznania Planu Ogólnego z 1994 r., poprzez dokumenty planistyczne sporządzane w kolejnych latach, do uchwalenia obowiązujących miejscowych planów, teren ten wskazany był dla lokalizacji zabudowy. Przyjęcie przez Radę Miasta Poznania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wymagało przeprowadzenia procedury formalno-prawnej oraz, na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania, konsultacji społecznych podzielonych na dwa etapy.
W obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania przedmiotowy teren znajduje się na obszarach, dla których kierunkiem zagospodarowania przestrzennego jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna lub usługowa z dopuszczeniem lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. oraz zabudowa usługowa. Teren posiada bardzo dobrą obsługę komunikacyjną, zarówno pod względem dostępu do dróg publicznych, jak i do transportu zbiorowego, w tym komunikacji tramwajowej. Ponadto teren ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru, dla którego Studium określiło obowiązek wyznaczenia w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego co najmniej jednego ogólnodostępnego terenu zieleni publicznej. Ten kierunek zagospodarowania został uwzględniony w miejscowym planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic R. Dmowskiego i Góreckiej" w Poznaniu (uchwała RMP z 24 października 2023 r.). Plan wyznacza na południe od ul. Krauthofera ponad 10 hektarowy, nowy park linearny, obejmujący m.in. obszar dawnej kolei berlińskiej. Jednocześnie Studium wskazuje konieczność realizacji łącznika zieleni, pomiędzy tym parkiem a terenami ogrodów działkowych zlokalizowanych po północnej stronie ul. Hetmańskiej. Taki sposób zagospodarowania terenu został wprowadzony do ustaleń projektu Planu Ogólnego Miasta Poznania. W projekcie Planu Ogólnego wyznaczono w kwartale ulic Hetmańskiej, Dmowskiego, Krauthofera i Góreckiej strefę zieleni i rekreacji o powierzchni 1,2 ha.
Urząd Miasta podkreśla, że przy sporządzaniu dokumentów planistycznych należy oceniać i ważyć interes publiczny oraz interesy prywatne w taki sposób, by forma zagospodarowania terenu i możliwości jego zabudowy nie pozbawiały lub nadmiernie ograniczały możliwości zainwestowania terenu przez właściciela bez uzasadnionego interesu publicznego. Istotną okolicznością, która wpłynie na podejmowane decyzje planistyczne, jest ryzyko dochodzenia przez właścicieli nieruchomości roszczeń z tytułu obniżeniu wartości nieruchomości pozostającą w bezpośrednim związku ze zmianą jej przeznaczenia. Jeżeli na skutek przyjęcia nowego planu zagospodarowania, nie będzie możliwa realizacja potencjalnych, ale jednocześnie realnych i konkretnych zamierzeń i uprawnień właścicieli, przysługiwać im będzie prawo dochodzenia roszczeń, a prawdopodobieństwo ich uzyskania w przypadku analizowanego terenu jest bardzo wysokie.
W podsumowaniu odpowiedzi wskazuje się, że bez przeprowadzenia procedury planistycznej wraz z przygotowanymi w jej trakcie ocenami skutków przyjęcia nowego wariantu rozwiązań urbanistycznych, nie można zakładać pełnego uwzględnienia interpelacji radnych.
oprac. red.