Jadwiga Rotnicka Honorową Obywatelką Poznania

Jadwiga Rotnicka do Rady Miasta Poznania została wybrana po raz pierwszy w 1990 roku, w pierwszych wyborach do odrodzonego samorządu. Uczestniczyła w budowaniu samorządności w Poznaniu. Początkowo była wiceprzewodniczącą RMP w latach 1990-1992, a w latach 1992-1998 stała na czele Rady Miasta. Pracowała m.in. w komisjach: Ekologicznej, Polityki Przestrzennej, Kultury i Nauki oraz Rewitalizacji.
Funkcję w Radzie Miasta sprawowała do 2007 kiedy uzyskała mandat senatorski, który sprawowała przez kilka kadencji do roku 2023. W Senacie pracowała w komisjach: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Środowiska.
W działalności społecznej Jadwiga Rotnicka była m.in. prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego, członkiem poznańskiego Rotary Club oraz honorowym członkiem Klubu Business and Professional Women Club.
Zawodowo i naukowo związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Instytutem Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM), gdzie zdobyła stopień doktora nauk geograficznych ze specjalizacją w hydrologii. Była także profesorem nadzwyczajnym na WNGiG UAM, gdzie prowadziła cenione przez studentów wykłady i seminaria dotyczące hydrologii, gospodarki wodnej oraz ochrony środowiska.
Rada Miasta nadała Jadwidze Rotnickiej Honorowe Obywatelstwo wyrażając uznanie dla osiągnięć naukowych i dydaktycznych, a także za zaangażowanie w budowę Polski samorządnej i demokratycznej.
Tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymali:
Krystyna Babiak - radczyni prawna, zaangażowana w działalność samorządu zawodowego, a także w akcje mające na celu budowanie świadomości prawej i społeczeństwa obywatelskiego;
Andrzej Byrt - trzykrotny prezes Międzynarodowych Targów Poznański, dyplomata, ambasador RP w Niemczech i Francji;
Włodzimierz Marciniak - społecznik, laureat Orderu Uśmiechu, założyciel świetlicy dla dzieci z rodzin rozbitych lub dotkniętych dysfunkcjami społecznymi.
TPS Winogrady - lokalny klub piłkarski szkolący młodzież, klub aktywnie uczestniczy w życiu miasta, promuje aktywność fizyczną.
oprac. red.