Radny przypomina, że w lutym 2016 r. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia mpzp "Strzeszyn Północ", który został podzielony na części A, B, C i D. Część D została potraktowana priorytetowo z uwagi na konieczność ochrony terenów zielonych. Dla pozostałych trzech części proces planistycznych zatrzymał się na etapie prac projektowych. Marcin Ruta zwraca uwagę, że przez ten czas Strzeszyn znacznie się rozbudował, jest jednym z najchętniej wybieranych osiedli, a inwestorów szczególnie interesuje teren znajdujący się w części A. Charakter planowanych inwestycji wielorodzinnych wykracza poza dominujący styl zabudowy jednorodzinnej. Radny apeluje o jak najszybciej podjęcie prac nad mpzp "Strzeszyn Północ" - część A, aby zabezpieczyć teren przed dalszą zabudową niezgodną z wizją Miasta wyrażoną w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem Marcina Ruty - Studium w niedostatecznym stopniu chroni ten obszar, ponieważ dopuszcza na terenach mieszkaniowych o określonym rodzaju zabudowy realizację zabudowy odbiegającej od rodzaju zabudowy przeważającego na danym terenie, co daje dużą swobodę interpretacyjną przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy.
W odpowiedzi Miasto przypomina, że prace nad częścią D obszaru potraktowano priorytetowo, odpowiadając na oczekiwania mieszkańców i Rady Osiedla Strzeszyn, w celu zachowania terenów zieleni i ochrony walorów krajobrazowych poprzez wyznaczenie obszarów z zakazem zabudowy. Plan ten określa przede wszystkim tereny zieleni, lasów, sportu i rekreacji, będące częścią rozwoju systemu zieleni miasta. Rozszerza także ochronę klinów zieleni, chroniąc w ten sposób te tereny przed zabudową.
Prace nad uchwaleniem planu miejscowego "Strzeszyn Północ" - część D w Poznaniu zakończono w lutym 2022 r., wraz z uchwaleniem przez Radę Miasta Poznania uchwały w tej sprawie. Planem objęta została powierzchnia 142 ha. Około 45% powierzchni, dla której w 2016 r. rozpoczęto prace nad planem miejscowym, stanowią głównie tereny zieleni.
Dla obszaru Strzeszyna prowadzone były także prace nad innymi planami miejscowymi. Między innymi na wniosek Rady Osiedla Strzeszyn uchwalono plan w rejonie ulic Żołnierzy Wyklętych i Elżbiety Zawackiej oraz Koszalińskiej i Hezjoda. Plan umożliwia ochronę terenów zieleni i zwiększenie Parku Edukacji Ekologicznej oraz budowę drugiego budynku domu pomocy społecznej.
Obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania dla terenów znajdujących się w granicach projektu mpzp "Strzeszyn Północ" - część A w Poznaniu, wyznacza tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Dla takiej zabudowy Studium określa: wiodący kierunek przeznaczenia - zabudowę mieszkaniową jednorodzinną; uzupełniający kierunek przeznaczenia - zabudowę usługową towarzyszącą zabudowie mieszkaniowej, zieleń (np.: parki, skwery), tereny sportu i rekreacji, tereny komunikacji i infrastruktury technicznej; wysokość budynków - zabudowę niską tj. do 12 m. Jednocześnie w Studium przyjmuje się podstawowe zasady dla obszarów o mieszkaniowym kierunku przeznaczenia, m.in: dopuszczenie na terenach mieszkaniowych o określonym rodzaju zabudowy, realizacji zabudowy odbiegającej od rodzaju przeważającego na danym terenie, w zakresie umożliwiającym wytworzenie, uzupełnienie lub dokończenie założenia urbanistycznego, co oznacza np.: możliwość wprowadzenia niewielkich enklaw zabudowy wielorodzinnej, wśród zabudowy jednorodzinnej lub wprowadzenia niewielkich enklaw zabudowy jednorodzinnej, wśród zabudowy wielorodzinnej, a także wytworzenie lokalnych przestrzeni centrotwórczych i integracji społecznej w oparciu o zabudowę usługową, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z dalszych ustaleń Studium.
Ponadto w Studium wskazano obszary, dla których należy sporządzić całościową koncepcję urbanistyczną. Dla obszaru "Strzeszyn" w rejonie ulic: Biskupińskiej i Koszalińskiej (obejmującego zakres granic projektu mpzp "Strzeszyn Północ" - część A oraz "Strzeszyn Północ" - część C) Studium wymaga: zaplanowania osiedla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w nawiązaniu do charakteru osiedli strzeszyńskich, zgodnie z kierunkiem przeznaczenia; zapewnienia możliwości obsługi komunikacją zbiorową; wyznaczenia terenów zieleni urządzonej o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 3 ha, w tym co najmniej 2 terenów o powierzchni każdego z nich nie mniejszej niż 0,5 ha, w powiązaniu z systemem łączników zieleni; wprowadzenia kompleksowych rozwiązań w zakresie zagospodarowania wód opadowych, przy wykorzystaniu odwodnienia powierzchniowego i małej retencji; przeanalizowania potrzeby wprowadzenia nowych terenów usług oświaty; zapewnienia możliwości uzbrojenia terenu w niezbędne sieci infrastruktury technicznej i drogowej.
Obecnie trwają prace nad sporządzeniem powyższej koncepcji, która zakłada wyznaczenie terenów zabudowy, rozszerzając parametry zabudowy w kierunku północno-zachodnim, wyznaczenie terenów zieleni oraz terenów niezbędnych dla obsługi komunikacyjnej.
Jednocześnie trwają prace nad przygotowywaniem materiałów projektowych, w tym dla obszaru "Strzeszyn", na potrzeby sporządzenia przez Miejską Pracownię Urbanistyczną planu ogólnego gminy. Dokument ten (zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ) będzie uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planu zagospodarowania przestrzennego.
Sporządzenie koncepcji i materiałów określi kierunek dalszych działań oraz prac nad kolejnymi etapami procedury planistycznej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Strzeszyn Północ" - część A w Poznaniu.
Wspomniana przez radnego Marcina Rutę znaczna rozbudowa Strzeszyna dotyczy części znajdującej się po południowo-wschodniej stronie od ul. Biskupińskiej, dla której sporządzono już miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego m.in. dla terenów w rejonie ulic Koszalińskiej i Hezjoda w Poznaniu. W granicach projektu mpzp "Strzeszyn Północ" - część A w Poznaniu (między zachodnim odcinkiem ul. Suwalskiej oraz ul. Wałecką) przeważająca część terenów stanowi własność Miasta Poznań, co ogranicza zagrożenie pojawienia się niekontrolowanej zabudowy. Ponadto w związku ze wstępną rozmową z Radą Osiedle Strzeszyn, możliwe będzie spotkanie w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej z przedstawicielami Rady w celu omówienia sytuacji planistycznej i uwarunkowań dla przedmiotowego obszaru. Termin spotkania ustalany będzie po wakacjach, zgodnie z prośbą Rady.
oprac. red.