Nowy punkt widokowy ma 25 metrów wysokości. Wieża została zaprojektowana na planie trójkąta. Jej konstrukcja jest stalowa, a obudowa drewnopodobna. Na szczyt prowadzą schody (około 120 stopni). Natomiast na samej górze znajduje się zadaszony taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Poznania i Lubonia oraz pobliskie tereny zielone. Obiekt powstał dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.
- Nie było łatwo. To projekt innowacyjny. Poza tym okazało się, że koszty budowy wieży widokowej były zdecydowanie większe niż zakładała początkowa wycena. Pomógł nasz fundusz rezerwowy, który stworzyliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dzięki temu udało się dołożyć pieniądze, a dzisiaj możemy cieszyć się z tego pięknego kompleksu - mówił podczas otwarcia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.
Wieża widokowa stanęła na poznańskich szachtach, czyli gliniankach (dawnych wyrobiskach gliny zalanych wodą, zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego), w sąsiedztwie dawnej cegielni oraz Stawów: Rozlanego i Glabisa. Cały teren zajmuje powierzchnię 160 hektarów. Znajduje się tam około 40 stawów.
Na wieży zamontowane zostało oświetlenie, także wzdłuż schodów. Pomyślano również o systemie monitoringu. Dojście do punktu widokowego prowadzi przez utwardzone ścieżki oraz placyk, a w przyszłym roku teren zostanie uzupełniony o elementy małej architektury. Przed wejściem na wieżę należy zapoznać się z zasadami jej korzystania, które znajdują się na tablicy przymocowanej przy wejściu na wieżę.
Wieża widokowa to nie jedyna inwestycja na poznańskich szachtach. Już wcześniej powstały alejki spacerowe. W listopadzie zakończyła się także budowa pomostu rekreacyjnego na Stawie Rozlanym. Mostek (o powierzchni 55 m2, długości ok.25m, szerokości 2,5 metra) ma kształt półkolisty i jest otoczony balustradą. Zadbano także o wjazd dla osób niepełnosprawnych. Do pomostu prowadzi utwardzone dojście. W sąsiedztwie znajduje się mała architektura - ławki, kosze na śmieci oraz tablica informacyjna. Wykonano też trawnik i zasadzono rośliny - drzewa i krzewy.
Na uroczystości oficjalnego otwarcia wieży obecni byli przedstawiciele rad osiedli: Świerczewo i Fabianowo-Kotowo oraz miasta Luboń.
- Spotykamy się dzisiaj na otwarciu wieży, ale tak naprawdę jest to symboliczne zakończenie prac, które trwały na szachtach przez kilka lat - mówił Tomasz Wierzbicki z RO Świerczewo, wnioskodawca zwycięskiego projektu. - Z biegiem lat udało się zagospodarować ten teren. Rada Osiedla Świerczewo pozyskała na ten cel kilka grantów, podobnie jak Rada Osiedla Fabianowo - Kotowo. Swój wkład miało też miasto Luboń. Teraz zamierzamy się skupić na edukacji przyrodniczej.
oprac. red.