grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Rozdano stypednia dla twórczyń i twórców

Program Stypendiów Twórczych Miasta Poznania pozwala osobom działającym w kulturze na poszerzenie swoich możliwości. W tym roku wsparcie w wysokości do 20 tysięcy złotych otrzymało kilkadziesiąt osób.

plac kolegoacki, lato, widok w kierunku Urzędu Miasta i Fary, ludzie spacerują lub siedzą na ławkach - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Wsparcie przeznaczone jest dla osób zatrudnionych w sektorze kultury, zajmujących się animacją, edukacją kulturową, działalnością badawczą lub aktywistyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami. W tym roku odbyła się już trzecia edycja programu Stypendiów Twórczych Miasta Poznania. Dzięki wsparciu Rady Miasta Poznania na ten cel przeznaczono 300 tys. zł. Środki w wysokości od 5 tys. do 20 tys. złotych otrzymało 36 osób oraz 2 grupy twórcze.

- Celem Programu Stypendiów Twórczych jest zaspokojenie potrzeb, związanych z rozwojem osobistym artystek i artystów działających w Poznaniu. Liczymy, że przyznane kwoty na zakup narzędzi twórczych, kursy podnoszące kompetencje i inne wydatki pozwolą osobom tworzącym w naszym mieście rozwinąć skrzydła- mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania i członek komisji konkursowej.

- Bardzo mnie cieszy, że w Poznaniu mieszka i działa w polu kultury tak wiele zdolnych osób. Zależy mi na tym, żeby wiedziały, że mogą liczyć na naszą pomoc także w zakresie rozwoju swoich kompetencji. Program stypendialny idealnie uzupełnia rozbudowane już formy wsparcia dla organizacji pozarządowych. Po kilku latach jego funkcjonowania wiemy, że jest bardzo potrzebny środowisku i co roku jego ogłoszenie jest wyczekiwane przez wiele osób - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

- Nasza sześcioosobowa komisja stypendialna naprawdę nie miała łatwego zadania. Przeczytaliśmy wiele doskonałych propozycji, a dyskusja, podczas której decydowaliśmy o ostatecznej liście laureatek i laureatów, była długa - dodaje Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP i przewodnicząca komisji przyznającej stypendia. - To budujące, że co roku wśród aplikujących o stypendium pojawiają się nowe osoby. Chcemy, aby była to jak najbardziej przyjazna i jak najmniej zbiurokratyzowana forma uzyskiwania wsparcia od miasta, dlatego może być to ciekawa propozycja dla tych, którzy są dopiero na początku swojej drogi twórczej i nie są jeszcze zaznajomieni z miejskimi procedurami.

oprac. red.