Do radnej zgłosiła się mieszkanka Osiedla, zwracając uwagę na niepokojący stan wielu drzew porażonych jemiołą. Przy ul. Husarskiej jedno z drzew - wyraźnie osłabione przez jemiołę - przewróciło się, uszkadzając zaparkowany samochód. W związku z pozyskaną informacją Magdalena Antolczyk pyta czy Miasto prowadzi regularny monitoring stanu drzew pod kątem porażenia jemiołą, jakie działania zostały dotychczas podjęte w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się jemioły na drzewach w tej części miasta oraz czy planowane są w najbliższym czasie zabiegi usuwania jemioły lub przycinki sanitarne drzew na terenie Osiedla Grunwald Południe?
W odpowiedzi Miasto informuje, że Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi monitoring występowania tego półpasożyta na terenach zieleni, którymi administruje. Inspektorzy nadzorujący poszczególne tereny miasta regularnie oceniają wizualnie drzewa pod tym kątem. Co miesiąc odbierane są prace związane z utrzymaniem zieleni i małej architektury, podczas których również przeprowadzane są oględziny drzew. Z kolei Zarząd Dróg Miejskich cyklicznie zleca specjalistycznej firmie dendrologicznej wykonanie kompleksowego przeglądu fitosanitarnego drzew. Na podstawie przeglądu ZDM kwalifikuje do wykonania cięć pielęgnacyjnych drzewa, których wady sprawiają, że stanowią realne zagrożenie podczas trudnych warunków atmosferycznych lub są porażone jemiołą w znacznym stopniu. Na terenie Osiedla Grunwald Południe przeglądy drzew zlecane są nie rzadziej niż co 2 lata. Ostatni przegląd odbył się w drugim półroczu 2024 r. Ponadto Wydział Klimatu i Środowiska prowadzi regularny monitoring pomników przyrody. Ekspertyzy dendrologiczne na zlecenie Wydziału przeprowadzane są w zależności od potrzeb.
Wydział zleca również działania związane z usunięciem jemioły. W 2024 r. w oparciu o ekspertyzę dendrologiczną jemioła usuwana była z pomnika przyrody - grupy 18 drzew, wierzb białych w rejonie ulic Wrońskiego i Krauthofera. W 2023 r. na terenie Grunwaldu jemiołę usunięto w parkach Jana Heweliusza i Wojciecha Wróża, m.in. w historycznym szpalerze lip. Jesienią 2024 r. usunięto jemiołę na terenach zieleni przy ulicach Kanclerskiej i Husarskiej, ul. Księżycowej, w parku Sąsiedzkim przy ul. Podkomorskiej i na skwerze Jana Stryczyńskiego.
W celu ograniczania rozprzestrzeniania się jemioły ZDM prowadzi prace interwencyjne na pojedynczych drzewach lub usuwa ją z całego szpaleru drzew na danej ulicy. W latach 2022-2024 jemiołę usunięto z koron drzew znajdujących się w pasach drogowych następujących ulic na terenie Osiedla Grunwald Południe: Marszałkowskiej, Kasztelańskiej, Ściegiennego, Gwiaździstej, Raszyńskiej, Grunwaldzkiej, Słonecznej i Promienistej. Łącznie na terenie Grunwaldu jemiołę usunięto z 216 drzew.
W bieżącym roku planowana jest kontynuacja prac w parku Jana Heweliusza oraz w zabytkowym parku ks. Józefa Jasińskiego w ramach uzyskanego pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków. ZDM ogłosił także postępowanie przetargowe na wykonanie cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i korygujących w 2025 r. w koronach 1236 drzew, rosnących w pasach drogowych na terenie Grunwaldu, wytypowanych na podstawie przeglądu z 2024 r. W ramach prac zostanie również usunięta jemioła. Ich wykonanie zostało zaplanowane na drugą połowę 2025 r.
Wydział Klimatu i Środowiska realizuje również projekt "Ratujemy Starodrzew Poznania" w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025. Wydział planuje powołać zespół złożony z przedstawicieli miejskich jednostek organizacyjnych oraz specjalistów, który opracować wytyczne i koordynować działania związane ze zwalczaniem ognisk jemioły na terenie parków: Cytadela, Wodziczki, Sołacki, Kasprowicza, Św. Jana Pawła II, Tysiąclecia oraz dalszym monitoringiem drzew poddanych zabiegom pielęgnacyjnym.
oprac. red.