Andrzeja Rataja interesowało jaki jest status pałacu w Radojewie w kontekście jego ochrony jako zabytku, jakie działania były podejmowane w kontekście jego ochrony, a także jakie są zamierzenia Miasta Poznania w odniesieniu do przyszłości pałacu, w tym czy planowane jest zbycie obiektu albo pozostawienie obiektu we własności Miasta Poznania i przeprowadzenie prac rewaloryzacyjnych, a także określenie funkcji, zarządcy obiektu i sposobu korzystania.
Obiekt został wybudowany w latach dwudziestych XIX w. w stylu schyłkowego klasycyzmu, z inicjatywy ówczesnych właścicieli znacznej części Radojewa - rodziny von Treskow, a następnie został rozbudowany pod koniec XIX w. Pałac pozostawał własnością prywatną do 1945 roku i ocalał od zniszczeń wojennych. Następnie został przejęty przez władze państwowe, a po 1990 roku został własnością Miasta Poznania. Pałac jest wpisany do rejestru zabytków. Jak podkreślał w interpelacji Andrzej Rataj: "Ten wyjątkowy budynek przetrwał prawie 200 lat, co jest szczególną okolicznością w Poznaniu - tak doświadczonym tragediami historycznymi, zwłaszcza II Wojną Światową, która przyniosła Poznaniowi ogrom strat dziedzictwa historycznego. Każdy zatem taki obiekt powinien podlegać wyjątkowej ochronie i dbałości."
Odpowiedź ze strony Miasta uwzględnia wszystkie aspekty poruszone przez radnego. Pałac w Radojewie ujęty jest w Gminnej Ewidencji Zabytków na podstawie zarządzenia Prezydenta Poznania z dnia 17 października 2019 r. Na terenie, na którym znajduje się pałac obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Morasko - Radojewo - Umultowo", część Radojewo Wschód A w Poznaniu (przyjęty uchwałą Rady Miasta Poznania z dnia 30 marca 2021 r). Przedmiotowy pałac wraz z parkiem podlega ochronie konserwatorskiej.
W 2019 roku, zgodnie z zakresem pozwoleń udzielonych przez Miejskiego Konserwatora Zabytków, w pałacu wykonano następujące prace: podparto stemplami strop we wschodnim skrzydle, usunięto silnie zdegradowaną ścianę działową z I piętra, zdemontowano fragment stropu, zamurowano otwory okienne i drzwiowe (pozostawiając otwory wentylacyjne), w piwnicy skuto zawilgocone tynki oraz w zabezpieczonych otworach okiennych wykonano kratki wentylacyjne, dach zabezpieczono dwiema warstwami papy, zamontowano opierzenia i rury spustowe oraz wykonano odprowadzenie wód opadowych na odległość ok. 3,5 m od murów pałacu. Powyższe prace zabezpieczające zakończono 29 listopada 2019 r., a sfinansowane zostały one ze środków Miejskiego Konserwatora Zabytków. Działania te o charakterze tymczasowym miały na celu zahamowanie procesów destrukcyjnych. Nieruchomość, na której znajduje się pałac, przekazana została Zarządowi Komunalnych Zasobów Lokalowych w 2012 r.
Decyzje dotyczące przyszłości pałacu zostały początkowo wstrzymane do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który miał przesądzić o docelowym przeznaczeniu i możliwości zagospodarowania tej nieruchomości. Wydział Gospodarki Nieruchomościami prowadzi aktualnie czynności dotyczące przeprowadzenia podziału nieruchomości - w celu wydzielenia funkcji, jakie dla przedmiotowego terenu przewiduje plan miejscowy.
W styczniu 2021 r. Rada Osiedla Morasko-Radojewo podjęła uchwałę, w której wyraziła swoje stanowisko dotyczące propozycji przejęcia przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza lub Uniwersytet Przyrodniczy pałacu w Radojewie na cele statutowe Uczelni. W odpowiedzi na powyższą uchwałę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza poinformował, że po analizie niezbędnych nakładów na remont oraz bieżące utrzymanie obiektu, musi odmówić przejęcia pałacu, ze względu na możliwości finansowe, a także przyjęte cele strategiczne na lata 2020-2030.
W mają tego roku Zarząd Osiedla Morasko-Radojewo podjął uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta dotyczącego rewitalizacji i adaptacji pałacu w Radojewie. Uchwała została przekazana przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami do spółki ZKZL. Z kolei Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta rozpoznało możliwość pozyskania dofinansowania na prace konserwatorskie i rewitalizacyjne dla zabytków nieruchomych z programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach programu "Ochrona zabytków" przewiduje się (na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru) dwa nabory wniosków w terminach: październik 2021 r. i marzec 2022 r.
oprac. red.