Radny zauważa, że w ostatnich latach obserwowany jest trend tworzenia tzw. "parków kieszonkowych", czyli lokalnych, zielonych skwerów w szczególnie zwartych zabudowach. W związku z tym zwrócił się z zapytaniem o plany tworzenia nowych parków kieszonkowych w Poznaniu. Andrzej Prendke prosi o podanie ewentualnych lokalizacje, kolejność realizacji oraz zarezerwowane środki.
Miasto w odpowiedzi wyjaśnia, że jeszcze na etapie sporządzania dokumentów planistycznych rozważa się, a potem uwzględnia możliwości stworzenia nowych przestrzeni zielonych na mapie Poznania. W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego wyznacza się tereny przeznaczone pod zieleń urządzoną, które mogą być potencjalnymi miejsca pod nowe parki lub skwery i zieleńce, w tym tzw. "parki kieszonkowe". Natomiast jeśli na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lokalizacja parków opierać się może na wskazaniach Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania. Ponadto tereny parków kieszonkowych mogą być również realizowane w ramach uzupełniającego kierunku przeznaczenia wskazanego na podstawie Studium dla szeregu terenów innych niż tereny zieleni urządzonej, tj. na terenach przeznaczonych pod zabudowę.
Zarząd Zieleni Miejskiej projektuje i buduje nowe tereny zieleni urządzonej w zwartej przestrzeni zabudowy miejskiej (tzw. "parki kieszonkowe") w miejscach, w których pozwalają na to zapisy miejscowych planów oraz w miejscach, gdzie brakuje ogólnodostępnych terenów zieleni. W przypadku zapewnienia środków finansowych parki budowane są na bieżąco np. w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego lub zadań przekazanych przez rady osiedli.
Choć nie są to "parki kieszonkowe", to również Zarząd Dróg Miejskich przy realizacji inwestycji drogowych tworzy dodatkowe przestrzenie zieleni urządzonej. Prace te polegają na odbrukach nawierzchni niewykorzystywanej na cele drogowe lub piesze, w której nasadza się drzewa i krzewy. Dodatkowo wraz ze zmianą geometrii niektórych układów drogowych pojawiają się nowe przestrzenie zielone - np. przy zrealizowanym już skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza z ul. Gajową czy ul. Galla z ul. Kassyusza. Tereny zielone pojawią się także przy projektowanym skrzyżowaniu ul. Taylora z ul. Kościuszki i ul. Taczaka czy ul. Prądzyńskiego z ul. Fabryczną i ul. Madalińskiego. Obecnie ZDM opracowuje projekt skweru Eki z Małeki, nad którym prace rozpoczęła Rada Osiedla Św. Łazarz. Skwer będzie realizowany przede wszystkim ze środków przebudowy ulic w granicach Strefy Płatnego Parkowania. Wskazane wyżej rozwiązania planuje się biorąc pod uwagę warunki terenowe oraz posiadane środki finansowe.
oprac. red.