Dzień Solidarności i Wolności

W Poznaniu uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele przy ul. Fredry, następnie odbył się przemarsz z pocztami sztandarowymi na plac Mickiewicza. Tam pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. składano wiązanki kwiatów. Miasto Poznań reprezentowali m.in. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. W uroczystościach uczestniczyli również radne i radni RMP.
W 1980 roku rząd PRL zawarł cztery porozumienia z komitetami strajkowymi. Porozumienie, które 31 sierpnia podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, pozwoliło m.in. na zarejestrowanie NSZZ "Solidarność" i zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej.
W 2005 roku dla uczczenia podpisania porozumień sierpniowych ustanowiono Dzień Solidarności i Wolności - to polskie święto państwowe po raz pierwszy obchodzone było w 25. rocznicę wydarzeń w Gdańsku.
Przyczyny buntu i strajków sierpniowych, które ogarnęły całą ówczesną Polskę były rozmaite: arogancja ówczesnej władzy, monopol jednej partii, kryzys gospodarczy, cenzura, prześladowania za poglądy, indoktrynacja w szkole zamiast edukacji, upartyjnienie wymiaru sprawiedliwości, inwigilacja i prześladowania opozycji, podporzadkowanie mediów publicznych interesom partii. Wiele osób wiele poświęciło w walce z ówczesnym systemem: zdrowie, życie, źródło utrzymania. Nie zmarnujmy ich trudu i poświęcenia.
oprac. red.