grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Co dalej z targowiskami?

Dyskusja nad projektem uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Poznania w zakresie organizacji zarządzania targowiskami miejskimi, wypełniła całe posiedzenie Komisji Rewitalizacji i Inicjatyw Lokalnych.

Puste stragany pod zadaszeniem namiotowym - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Projekt skierowany do Rady Miasta przez klub Koalicji Obywatelskiej, na komisji zreferował radny Łukasz Mikuła (w przygotowanie projektu zaangażowani byli również radni Marek Sternalski i Tomasz Stachowiak). Projekt wskazuje dla Prezydenta Miasta Poznania kierunki działania polegające na opracowaniu nowej formuły organizacyjnej zarządzania targowiskami miejskimi, uwzględniającej powiązanie tego zadania z: procesami odnowy przestrzeni publicznych i ich aktywizacją społeczno-kulturalną; zwiększeniem udziału bezpośrednich producentów żywności i wytwórców towarów rzemieślniczych w ofercie handlowej targowisk; organizacją i wszechstronną promocją jarmarków i innych wydarzeń odbywających się na targowiskach i placach publicznych.

W uzasadnieniu akcentuje się fakt, że poznańskie targowiska są ważnymi przestrzeniami publicznymi, które posiadają wysoki potencjał urbanistyczny i społeczny, kreując indywidualność swoich dzielnic. Jednocześnie autorzy zwracają uwagę, że stan infrastruktury targowisk pozostawia w większości przypadków wiele do życzenia, a ich oferta handlowa znajduje się pod coraz większą presją konkurencyjną ze strony alternatywnych form sprzedaży towarów. Zarządzanie targowiskami i placami publicznymi powinno coraz większym stopniu uwzględniać ich wielofunkcyjny charakter, łączyć aktywizację społeczną i kulturalną z utrzymaniem wartościowej i oryginalnej oferty handlowej.

Jednym z problemów zarządzania targowiskami, na jaki zwracają uwagę radni - autorzy projektu - jest realizacja tego zadania poprzez spółkę prawa handlowego, co siłą rzeczy powoduje koncentrację na aspektach ekonomicznych, kosztem wymiaru społecznego, kulturalnego i przestrzennego. Celem uchwały jest wskazanie Prezydentowi konieczności wypracowania nowej formuły organizacyjnej zarządzania targowiskami i związanymi z nimi przestrzeniami publicznymi, uwzględniającej wymienione aspekty.

W dyskusji nad projektem radna Halina Owsianna proponowała, aby w treści wprost wpisać kierunek zmierzający do likwidacji spółki Targowiska. Radna Dorota Bonk-Hammermeister podkreślała, że lokalne targowiska i ryneczki mają walor rewitalizacyjny, aktywizujący lokalną społeczność, duży potencjał społeczno-kulturalny i nie powinna nimi zarządzać instytucja nastawiona z zasady wyłącznie na zysk. Być może należy zarządzanie przekazać jednemu z wydziałów lub jednostek miejskich. Przewodnicząca Komisji Monka Danelska zwróciła uwagę, że projekt uchwały nie przesądza o formie zarządzania targowiskami, a w toku dalszych prac radni mogą wskazać propozycje. Głos zabierali również przedstawiciele rad osiedli. Agnieszka Michalak z RO św. Łazarz mówiąc o targowisku na Rynku Łazarskim akcentowała potencjał tego miejsca jako oferty dla mieszkańców i jednocześnie wskazywała na potrzebę poprawy funkcjonalności od strony użytkowników. Anna Bartz-Ciesielska i Piotr Szczepaniak z RO Zielony Dębiec zwracali uwagę m.in. na inną sytuację targowisk i rynków na osiedlach peryferyjnych, gdzie w odróżnieniu od rynków śródmiejskich, warunki infrastrukturalne są jeszcze trudniejsze, w tym brak np. udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

Radny Łukasz Mikuła podkreślał, że ewentualna likwidacja spółki nie oznacza likwidacji targowisk i rynków. Z kolei sam proces likwidacji spółki i stworzenia nowej formy organizacyjnej to proces rozciągnięty w czasie, podlegający regulacjom dotyczącym spółek handlowych. Proponowana uchwała ma być pierwszym etapem w poszukiwaniu nowych rozwiązań dla lokalnych targowisk.

Projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie.

oprac. red.