grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Bezpieczeństwo w szkołach

Jednym z głównych tematów posiedzenia Komisji Oświaty i Wychowania była profilaktyka bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych, w obliczu aktualnych zagrożeń.

Sala lekcyjna, ustawione w rzędach ławki i krzesła, na ławkach podręczniki, pod ścianą szafki - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Oświaty UMP, środowiska nauczycielskiego, Straży Miejskiej, Policji, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Przewodniczący Komisji Marek Sternalski podkreślał, że w tym temacie chodzi o aspekt bezpieczeństwa fizycznego uczniów. Potrzebne są ujednolicone procedury dla miejskich placówek oświatowych, na przykład uregulowanie kwestii kto może wchodzić do budynków szkolnych i na jakich zasadach; ustalenia systemu alarmowania, szkolenia nauczycieli i uczniów. Pewne procedury w ograniczeniu wejść i poruszania się obowiązują chociażby w Urzędzie Miasta, szpitalach, biurowcach i można te rozwiązania częściowo przenieść do placówek oświatowych. Wiceprzewodniczący Komisji Adam Szabelski zwrócił uwagę, że uregulowania dotyczące wejść do placówek są najlepiej wypracowane w przedszkolach, szkołach podstawowych, gorzej jest pod tym względem w szkołach średnich.

Wydział Oświaty regularnie przypomina dyrektorom placówek oświatowych m.in. o monitorowaniu stanu technicznego budynków i drożności dróg ewakuacyjnych. Placówki w zakresie bezpieczeństwa na wypadek różnych zdarzeń współpracują ze Strażą Miejską, Policją, Strażą Pożarną. Organizowane są ćwiczenia z ewakuacji. We współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego powstał film informujący o zagrożeniach związanych z terroryzmem, który prezentowany jest radom pedagogicznym. Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski podkreśla, że w pewnych aspektach dotyczących reguł bezpieczeństwa w szkołach powinny być wypracowane rozwiązania ogólnokrajowe.

*

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie nadania imienia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  przy ul. Jawornickiej - por. Janiny Lewandowskiej - pilotki, córki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego (dowódcy Powstania Wielkopolskiego), we wrześniu 1939 roku aresztowanej przez NKWD, a w 1940 roku straconej w Katyniu. Imię Janiny Lewandowskiej nosi już jedna z ulic w centrum Poznania.

oprac. red.