Stypendia dla laureatów i finalistów olimpiad
To już XVII edycja programu stypendialnego dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy decydują się podjąć naukę na poznańskich uczelniach.
W czwartek, 31 października, w urzędzie miasta uroczyście wręczono wyróżnienia.
- To forma docenienia Państwa dotychczasowych osiągnięć oraz pokazania, że warto nie tylko studiować w Poznaniu, ale także tutaj zakotwiczyć. Zależy nam, aby studenci i ludzie wkraczający na rynek pracy - ze swoimi zdolnościami i pasjami - tworzyli nasze miasto. Liczymy, że będziecie naszymi ambasadorami. Gratuluję wszystkim stypendystom i życzę pomyślności w studiowaniu w naszym mieście - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
W obecnym roku akademickim ze stypendium skorzysta 31 osób. 9 laureatów olimpiad otrzyma wsparcie w wysokości 1,6 tys. zł, a 22 finalistów - 1,2 tys. zł miesięcznie. Pieniądze będą wypłacane przez jeden rok akademicki, od października do czerwca. Tym samym grono Stypendystów Miasta Poznania ze wszystkich edycji (od 2008 r.) zwiększyło się do 479 osób.
- Zależało nam, aby przyciągnąć do Poznania najlepszych, którzy już w czasie edukacji w szkołach średnich osiągali bardzo dobre wyniki. Jeśli to stypendium było chociaż jednym z argumentów przemawiającym za tym, że zdecydowaliście się na studia właśnie tutaj, a nie gdzie indziej, to znaczy, że w jakimś stopniu spełniło swoją rolę, z czego się bardzo cieszę. Mam nadzieję, że znajdziecie też argument, żeby zostać w Poznaniu na dłużej - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.
W tym roku poprzez program stypendialny Poznań przyciągnął studentów pochodzących z siedmiu województw. W większości pochodzą oni w większości z Wielkopolski (23 osoby), a także z województw: lubuskiego i kujawsko-pomorskiego (po dwie osoby), jak również pomorskiego, opolskiego, łódzkiego i śląskiego (po jednej osobie).
- Rozpoczęliście niezwykle ważny, być może najpiękniejszy okres w waszym życiu. To czas, w którym będziecie mogli nie tylko rozwijać swoje zawodowe możliwości, ale też otwierać się na zupełnie nowe wyzwania. Poznań jest jednym z najsilniejszych edukacyjnych i naukowych centrów naszego kraju. Uczelnie poznańskie, do których już jesteście przypisani, należą do ścisłej czołówki. Czas tutaj spędzony zaprocentuje w przyszłości, o ile go dobrze wykorzystacie - mówił prof. Andrzej Legocki, przewodniczący Rady Akademickiego i Naukowego Poznania.
W tej edycji najliczniej reprezentowane są olimpiady: Literatury i Języka Polskiego (6 osób), Języka Niemieckiego (4), Geograficzna (4), Biologiczna (3), Historyczna (3). Pozostałe Olimpiady to: Chemiczna (2), Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (2), Języka Francuskiego (2), Artystyczna (2), Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego (2), Filozoficzna (1), Fizyczna (1), Języka Hiszpańskiego (1).
Największym zainteresowaniem wśród stypendystów cieszy się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym naukę podjęło 21 studentów i studentek. Na studia na Politechnice Poznańskiej zdecydowały się 3 osoby, tyle samo wybrało Uniwersytet Artystyczny. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego przyciągnął 2 nagrodzonych, a na Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego studiuje 1 osoba, podobnie na Uniwersytecie WSB Merito.
W Poznaniu uczy się ponad 101 tys. studentów i studentek, w tym ok. 8 tys. z zagranicy. Miastu zależy, aby przyciągać i zatrzymywać młode talenty - aby właśnie tu mogli realizować swoje pasje, ambicje naukowe i zawodowe. Poznań ma im wiele do zaoferowania: nie tylko renomowane uczelnie, ale także jedną z najniższych stóp bezrobocia w Polsce, możliwości zatrudnienia w dużych międzynarodowych firmach, a także doskonałe warunki do rozwijania innowacyjnych biznesów. Z myślą o studentach prowadzona jest też miejska polityka "Poznań Młodych 2025". Miasto wspiera również uczelnie.
Program stypendialny realizowany jest przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.
Lista stypendytów znajduje się w załączniku.