Hipodrom Wola odzyskuje blask

Wyremontowane stajnie z myjkami, nowe podłoże, nowoczesne przeszkody - to wszystko czeka na koni i jeźdźców na terenie Hipodromu Wola. Jego dwie ujeżdżalnie - mała i duża - przeszły już gruntowną modernizację. Już w najbliższy piątek będzie tam można kibicować młodym zawodnikom podczas halowych zawodów.

Na zdjeciu młoda dziewczyna na koniu, skacząca przez przeszkodę - grafika artykułu
Hipodrom Wola wraca do dawnej świetności/ fot.MTP

Grupa MTP przejęła Hipodrom Wola we wrześniu 2023 roku i rozpoczęła modernizację ośrodka. Pierwszym ważnym etapem było pozyskanie funduszy z programu "Sportowa Polska" na remont małej i dużej ujeżdżalni. Ich gruntowna modernizacja właśnie się zakończyła. 

Wyremontowano elewację budynku, jego konstrukcję dachową oraz stolarkę drzwi. Całkowitą renowację przeszły też dwie stajnie, w których zmieści się 31 koni. Dla komfortu wierzchowców zamontowano w nich myjki oraz solarium, które w przypadku tych zwierząt pełni ważną funkcję zdrowotną, redukując napięcia mięśni i łagodząc bóle grzbietu. Dla osób, które zajmują się końmi, zaprojektowano także pomieszczenia socjalne i sanitarne. 

Podłoże jeździeckie wymieniono na nowoczesny system nawadniający Ebbe und Flut, który jest obecnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem treningowym dla koni. 

-To podłoże zasilane wodą od dołu, system, który pozwala utrzymać wilgotność, tak by konie czuły się komfortowo i by nie miały kontuzji - podkreśla Jakub Patelka, prezes Zarządu Hipodromu Wola. - To też rozwiązanie bardzo ekologiczne, które zmniejsza zużycie wody o około połowę w porównaniu do standardowego polewania od góry. 

Nowe podłoże docenia też trener Sławomir Klóska. 

- Dla naszych koni jest ono bezcenne - mówi. - Poprawia bezpieczeństwo, ma duże znaczenie dla stawów, mięśni zwierząt. Młodzież, która przychodzi na Wolę trenować, również cieszy się z tych warunków. 

Kupiono też sprzęt, niezbędny do utrzymania go w dobrym stanie: ciągnik, równiarkę oraz beczkowóz. Na wymienionym podłożu można też zamontować nowe przeszkody, niezbędne do codziennych treningów oraz organizacji zawodów. 

Dla wygody widzów i kibiców wymieniono również nagłośnienie oraz oświetlenie obu ujeżdżalni. Zamontowano też nowoczesny telebim i tablicę wyników oraz zmodernizowano system monitoringu. 

Młodzi jeźdźcy z całej Polski rywalizują w Poznaniu

Zmiany będzie można zobaczyć na własne oczy już w najbliższy piątek - tego dnia ruszają Halowe Zawody Ogólnopolskie Dzieci i Młodzieży oraz Halowe Zawody Regionalne wraz z finałową eliminacją do Cavaliada Future. To prestiżowa impreza, która przyciąga młodych zawodników z całej Polski, gotowych do rywalizacji w różnych konkurencjach jeździeckich.

W trakcie trzech dni zawodów będzie można podziwiać zarówno młode talenty, jak i doświadczonych jeźdźców startujących w kategoriach dzieci i młodzieży. To doskonała szansa na obserwowanie najlepszych młodych zawodników w kraju. Zawody halowe stanowią też świetną okazję, by doskonalić umiejętności w zimowych warunkach, a także zdobywać cenne doświadczenie na profesjonalnych torach jeździeckich.

Na uczestników i widzów czekają różnorodne konkurencje jeździeckie: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie i wiele innych atrakcji.

W kalendarzu imprez halowych sezonu 2024/2025 zaplanowano również zawody ogólnopolskie dzieci i młodzieży z finałową kwalifikacją do projektu CavaliadaFuture,  zawody w powożeniu zaprzęgami z kwalifikacją do Cavaliada Driving Tour oraz siedem wydarzeń rangi regionalnej w skokach przez przeszkody dla zawodników z Wielkopolski i województw ościennych.

Długa historia ważnego obiektu

Hipodrom Wola to 46 hektarów rozciągających się od ulicy Lutyckiej do jeziora Rusałka. Na jego terenie stacjonuje obecnie blisko 90 koni - na zasadzie pensjonatu. Wszystkie należą do prywatnych właścicieli. Wśród użytkowników obiektu są też dzieci startujące w zawodach międzynarodowych oraz rozpoczynające swoją przygodę ze sportem jeździeckim. 

Na terenie obiektu dostępni są trenerzy z bogatym doświadczeniem. To m.in. Mirosław Szłapka, sędzia i trener, olimpijczyk, a także czynni zawodnicy -  Bartosz Goszczyński i Sławomir Klóska. 

W czerwcu 2023 roku czerwca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o włączeniu Spółki Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego do struktury Grupy MTP. Od 2005 roku właścicielem spółki był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który przejął ją od Skarbu Państwa. W listopadzie 2021 radni Sejmiku podjęli decyzję o zbyciu tego majątku, a w grudniu tego samego roku zgodę na nieodpłatne nabycie Hipodromu Wola wyrazili z kolei radni Miasta Poznania.  Ostatecznie teren został włączony w struktury Grupy MTP w 2023 roku. 

Hipodrom Wola planuje kolejne modernizacje i inwestycje związane z poprawą infrastruktury sportowej. To m.in. budowa zewnętrznych parkurów i remont stajni.

AW