W pierwszy weekend października mieszkańców i mieszkanki Poznania przywitają Festiwal Roślin, Jesienny Festyn z Dyniami, Targi Rozmaitości oraz Noc Księgarń. Ale to nie wszystko, na miłośników spacerów w jesiennej aurze czeka szeroka oferta tematycznych przechadzek w tym m.in. śladami niezwykłych kobiet, w towarzystwie aparatu czy trasami, które po godzinach przemierzali poznańscy kryptografowie.

W Pop Culture Gallery w Starym Browarze będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę "Sneakers Unboxed: Studio to Street". To efekt współpracy, jaką poznańskie centrum handlu i sztuki nawiązało z londyńskim Design Museum. Ekspozycja przybliży fenomen butów, które z przedmiotów użytkowych urosły do rangi kulturowych ikon i obiektów kolekcjonerskich. Będzie ją można oglądać od 10 października.

6 października to Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Dlatego w niedzielę przez Stary Rynek przejdzie zielony korowód, który będzie kulminacją poznańskiego miesiąca poświęconego tej chorobie. Zieleń to kolor, który stał się symbolem solidarności z osobami cierpiącymi na MPD i ich rodzin.

Wewnątrz pętli Ogrody widać już efekty prac, których rezultatem będzie ogólnodostępny skwer. Wykonano już ponad połowę robót ziemnych, wytyczono alejki, wyznaczono miejsca pod ławeczki, rozpoczęto też nasadzenia zieleni. Całość prac zostanie zakończona do wiosny przyszłego roku.

Trwa tegoroczna edycja akcji mającej na celu pomoc właścicielom, administratorom i dozorcom w uprzątaniu liści opadających na miejskie chodniki położone przy ich posesjach.

Podczas październikowych szkoleń organizowanych przez Poznań Biznes Partner będzie można dowiedzieć się m.in. jak założyć firmę, w czym może pomóc sztuczna inteligencja i jak poradzić sobie z odwlekaniem zadań na ostatnią chwilę. 

W jaki sposób formułować pisma, by były zrozumiałe dla ich odbiorców? Jak komunikować się z osobami o specjalnych potrzebach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na przyszłych uczestników studiów podyplomowych "Prosty język w instytucjach publicznych" na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Rekrutacja trwa do 18 października. Patronat nad kierunkiem objął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

Zieleń, mała architektura, kolorowe akcenty na chodnikach - taką wizję ulicy Słowackiego miały kilka lat temu dzieci. Dziś, na odcinku od ul. Kraszewskiego do ul. Wawrzyniaka, może ona pochwalić się nowym obliczem, zainspirowanym pomysłami najmłodszych.  

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przygotował kolejną partię czujników czadu dla miejskich najemców. To urządzenia, które mogą uratować życie. Można je odbierać w Punktach Obsługi Klienta.

Około stu poznańskich przedszkoli może pochwalić się nowoczesnym wyposażeniem kuchni. Dzięki piecom konwekcyjno-parowym dzieci jedzą jeszcze zdrowiej. To innowacyjne urządzenie łączy w sobie działanie tradycyjnego piekarnika z funkcją gotowania na parze. 

W trakcie jesiennych prac w ogrodzie warto zwrócić uwagę na obecność jeży. Aktualnie zwierzęta te przygotowują się do zimy - szukają miejsc do hibernacji oraz materiałów do budowy gniazda. Warto na nie uważać także na drogach, gdzie stają się częstymi ofiarami. 

Jesienią wracają spotkania w ramach Srebrnego Fyrtla - Senioralnego Miejsca Współpracy. To przestrzeń dla osób w dojrzałym wieku, które chcą aktywnie uczestniczyć w kulturalno-edukacyjnej ofercie miasta.

Autorzy najlepiej zaprojektowanych i zrealizowanych w 2023 roku obiektów architektonicznych mają szansę na zdobycie Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Nominować może każdy: mieszkańcy, inwestorzy czy architekci, w tym autorzy zgłaszanego projektu. Warto się pospieszyć. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko kilka dni, do czwartku 3 października.

Już po raz 4. w stolicy Wielkopolski odbywa się konferencja poświęcona rynkowi zamówień publicznych. To dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się w poniedziałek na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Spotkanie oficjalnie otworzył prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. 

Młodzi poznaniacy i poznanianki z Piątkowa zyskali nowy plac zabaw. W parku Tadeusza Kasserna na os. Bolesława Chrobrego stanęła ponad 7-metrowa konstrukcja linowa, służąca do wspinaczki oraz zjeżdżalnia w formie rakiety. Projekt zrealizowano w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024.

We wtorek, 1 października w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja, która potrwa do końca miesiąca. Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta muszą wyłożyć specjalistyczne preparaty do zwalczania gryzoni. Służby będą kontrolować przestrzeganie tego obowiązku.

Od soboty, 28 września, tramwaje znów będą jeździć ulicą Roosevelta. Wkrótce na jezdnię wrócą też samochody. Do swoich domów mogą wrócić mieszkańcy budynków sąsiadujących z rozbieraną kamienicą nr 8. 

Poznaniacy i poznanianki uczcili 85. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W imieniu mieszkańców miasta kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to historyczne wydarzenie złożył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Łukasz Kapustka, wiceprzewodniczący rady miasta.

170 projektów zakwalifikowało się do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025. Wszystkie mają już nadane numery. Głosowanie będzie trwało od 7 do 28 października. Tym razem do wydania jest aż 28 mln zł - o 1,4 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji PBO. 

Spotkania, wykłady, spacery, porady prawne i zdrowotne, zniżki na wybrane spektakle i seanse - to wszystko w najbliższych tygodniach czekać będzie na poznaniaków i poznanianki w dojrzałym wieku. Ruszają "Senioralni. Poznań". 

W ostatni weekend września na poznaniaków i poznanianki czeka pełna niespodzianek Noc Naukowców oraz pyszne jedzenie - podczas Jedzielni i na targach Smaki Regionów. W sobotę zaś symboliczne klucze do Miasta przejmą seniorzy i seniorki, rozpoczynając październikowy cykl spotkań i warsztatów.

Czy miejska zieleń może służyć jako element terapii, który wpływa na poprawę samopoczucia i szybszy powrót do zdrowia? Takie nowoczesne podejście przyświeca Miastu Poznań. Dzięki współpracy z lekarzami oraz specjalistami z różnych dziedzin, pacjenci mogą korzystać z możliwości leczenia, wspieranego przez kontakt z przyrodą. Pierwsze zajęcia w plenerze odbyły się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Przybyszewskiego.

Miasto Poznań przystąpiło do aktualizacji planu adaptacji do zmian klimatu. Celem dokumentu jest przystosowanie stolicy Wielkopolski do radzenia sobie z ich skutkami, np. ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Osoby, które chcą mieć wpływ na kształt planu, mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych. Wypowiedzieć można się do 8 października.

Liczba wyników na stronie
30