Swiatowy Dzień Ochrony Srodowiska - Ogłaszamy konkurs fotograficzny dla mieszkańców
Przedmiotem Konkursu jest zdjęcie o rozdzielczości nie mniejszej niż 10 megapikseli, pokazujące ptaki i nietoperze w przestrzeni miejskiej z opisem, gdzie zdjęcie zostało zrobione oraz kiedy (data i godzina). Zdjęcie musi być dobrej jakości, nie poruszone oraz bez retuszowania w programach graficznych. Zdjęcia należy przesyłać do 15 września b.r., do godz. 23.59 na adres kos@um.poznan.pl, wyłącznie za pośrednictwem wetranswer, wirtualnego dysku Google lub innego wirtualnego dysku. W tytule wiadomości należy podać: "KONKURS FOTOGRAFICZNY". Najbardziej zależy nam na zdjęciach pokazujących ptaki i nietoperze w otoczeniu przestrzeni miasta, np. fragmentu budynku, ulicy lub skweru.
Nagrodami w konkursie będą zestawy gadżetów miejskich dla 5 autorów najlepszych zdjęć. Liczba nagród może być większa w zależności od ilości zgłoszeń i jakości zdjęć.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Bardzo szybko uznano to święto w wielu krajach na całym świecie.
Każdy z nas może obchodzić ten dzień w sposób najlepszy dla otaczającego nas środowiska przyrodniczego. Zazwyczaj mieszkańcy miast rzadziej identyfikują się z nim, nie mają aż takiego poczucia odpowiedzialności za stan otaczającej przyrody niż mieszkańcy wsi żyjący w jej otoczeniu. Na szczęście ulega to zmianie i coraz więcej mieszczuchów szuka wytchnienia i odpoczywa w parkach, w lasach miejskich lub gdzieś nad wodą.
Ważne jest to że zdajemy sobie sprawę z tego, że ochrona ostatnich naturalnych enklaw przyrody w mieście i przywracanie naturze w miarę możliwości innych miejsc, są ważne nie tylko dla nas ale i dla przyszłych pokoleń. Te działania dla każdego z nas nie muszą być bardzo spektakularne, mogą być drobne - takie na miarę naszych możliwości.
Konkurs, który ogłaszamy pozwoli wielu uczestnikom przyjrzeć się życiu ptaków i nietoperzy - zrozumieć i docenić jak ważną rolę odgrywają w ekosystemie, uwrażliwić na ich problemy egzysencjonalne, które gotują im ludzie. Przecież są naszymi małymi, nieocenionymi sprzymierzeńcami, w walce z dokuczliwymi owadami - głównie z komarami, muchami i meszkami.
Tylko z tego powodu ptaki i nietoperze powinny być przez nas hołubione, a przynajmniej dobrze traktowane lub chociażby pozostawione w spokoju. Tymczasem są bardzo często bezmyślnie i bestialsko zabijane. Ogranicza się im drastycznie potencjalne miejsca lęgowe. Podczas termomodernizacji budynków przez ostatnie 20 - 30 lat w wielu miejscach Poznania zabito ponad 90% populacji jerzyków - głównie na osiedlach z wielkiej płyty! Po tym czasie pomału odbudowują się populacje tego najbardziej wrażliwego na zmianę miejsca lęgowego. Jerzyk wybiera miejsce lęgowe raz na całe życie. Nie potrafi go zmienić i znaleźć innego np. w budce lęgowej umieszczonej w odległości większej niż 1 m od poprzedniego. Obecnie, młode osobniki zasiedlają nowe, powstające szczeliny w ubytkach tynków, które jeżeli będą naprawiane, to miejmy nadzieję, że zostaną zastąpione budkami lęgowymi. Przecież tak niewiele potrzeba, żeby ochronić te małe zwierzęta - czasami wystarczy pomyśleć przy planowaniu i wykonywaniu prac modernizacyjnych elewacje. I zaplanować je tak, żeby ocieplać ściany, na których lęgną się ptaki (najczęściej ekspozycja wschodnia), poza okresem lęgowym.
Prezydent Miasta Poznania wydał zarządzenie dot. standardów ochrony ptaków i nietoperzy w Poznaniu. Jest to jedno z działań, które służy rozpowszechnieniu wiedzy o tym jak należy chronić te małe zwierzęta i jednocześnie uświadamia inwestorom, że nie kosztuje to nic więcej niż przewidywany koszt modernizacji - cena gotowej budki wynosi 15-40,- zł/szt. i jest pomijalna w stosunku do łącznych kosztów prac.
Więcej informacji dot. Zarządzenie Prezydenta, konkursu, a także tego jak podglądać jerzyki w budkach lęgowych zainstalowanych na budynku przy ul. Gronowej, znaleźć można na WWW.poznan.pl/srodowisko.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO LEKTURY I DO UDZIAŁU W KONKURSIE!