Spotkanie interesariuszy Projektu ReBioClim
Dnia 6 listopada 2024 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie interesariuszy projektu ReBioClim, w którym uczestniczyło około 90 osób. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji miejskich, uczelni, przedsiębiorstw wodociągowych oraz organizacji pozarządowych.
Podczas spotkania prelegentami byli:
- Pan Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Karol Mrozik
- Pan Doktor Szymon Jusik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- Pan Artur Grześkowiak - Dyrektor Zarządu Zlewni w Poznaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
- Pan Jakub Smykowski - Doradca ds. Rozwoju Retencji w spółce Aquanet Retencja
Omówiono główne założenia projektu, który skupia się na renaturyzacji miejskich cieków wodnych z zastosowaniem rozwiązań opartych na zasobach przyrody (nature-based solutions). Celem jest poprawa jakości środowiska, w tym wód w przestrzeni miejskiej, zwiększenie bioróżnorodności oraz adaptacja miast do zmian klimatu. Projekt realizowany jest w zgodzie z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej UE. Przedstawiono również dobre praktyki w zakresie renaturyzacji, w tym przykłady zlewni rzeki Warty oraz renaturyzacji strumieni Bogdanka i Piaśnica.
Ustalono harmonogram dalszych działań w projekcie ReBioClim, a głównym założeniem jest opracowanie wytycznych i najlepszych praktyk w zakresie renaturyzacji małych potoków miejskich w oparciu o wybór zasad projektowania urbanistycznego związanych z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Projekt umożliwia także współpracę międzynarodową z partnerami Projektu którymi są: Miasto Poznań, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Aquanet Retencja Sp. z o.o., ponadto w projekcie uczestniczą jednostki miejskie, uniwersytety i przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne w Dreźnie (DE), Jablonecu nad Nisou (CZ),) i Senicy (SK), co pozwala na wymianę doświadczeń i tworzenie kultury zaufania w zakresie zarządzania wodami miejskimi.