Spacer przyrodniczy na terenie Rezerwatu Żurawiniec

16 listopada br. odbył się ostatni spacer przyrodniczy zorganizowany przez Wydział Klimatu i Środowiska. Tym razem uczestnicy mogli bliżej poznać Rezerwat Żurawiniec w Poznaniu.

Spacer przyrodniczy - grafika artykułu
Spacer przyrodniczy

Spacer w towarzystwie doświadczonego przyrodnika, Pana przewodnika Artura Golisa, był wyjątkową okazją, by zgłębić tajemnice przyrody i docenić bogactwo oraz złożoność środowiska naturalnego rezerwatu. Podczas wędrówki uczestnicy mogli podziwiać majestatyczne, wiekowe drzewa, które są świadkami minionych epok, oraz nauczyć się rozpoznawać różnorodne gatunki roślin - zarówno te objęte ochroną, jak i bardziej pospolite. Spacer był także okazją do wysłuchania ciekawych opowieści o zwierzętach zamieszkujących ten teren. Dowiedzieliśmy się, jakie zwyczaje i zachowania je charakteryzują, gdzie znajdują schronienie, a także jakie zagrożenia niesie dla nich działalność człowieka.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość poznania genezy powstania rezerwatu, w tym przyczyn i motywacji, które doprowadziły do jego utworzenia. Spacer był okazją do rozmowy o różnorodnych wyzwaniach i zagrożeniach, z jakimi ten cenny obszar torfowiska przejściowego zmagał się w przeszłości oraz nadal się mierzy. Omówione zostały między innymi zmiany klimatyczne czy presja urbanizacyjna. Ważnym elementem spaceru były także zagadnienia związane z ochroną przyrody. Uczestnicy dowiedzieli się o podejmowanych działaniach, których celem jest ratowanie i zachowanie naturalnego dziedzictwa Lasu Piątkowskiego. To doświadczenie pozwoliło nie tylko na chwilę relaksu w otoczeniu natury, ale także na lepsze zrozumienie, jak ważna jest ochrona tego unikalnego miejsca.