Program Czyste powietrze

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W Wydziale Klimatu i Środowiska prowadzony jest punkt konsultacyjno-informacyjny programu.

Logo programu Czyste Powietrze - grafika artykułu
Logo programu Czyste Powietrze

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są:

  • właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub
  • wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (maksymalnie 2 lokale w budynku).

Program obejmuje 3 grupy Beneficjentów:

I. uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania - osoby fizyczne, których roczny dochód nie przekracza 135 000 zł (PIT roczny - podstawa obliczenia podatku)

II. uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania - osoby fizyczne, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:

1 894 zł- w gospodarstwie wieloosobowym
2 651 zł- w gospodarstwie jednoosobowym

Ponadto w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, roczny przychód beneficjenta uprawnionego do podwyższonego poziomu dofinansowania, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany w zaświadczeniu, nie przekracza trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.

III. uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania - osoby fizyczne, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza

1 090 zł- w gospodarstwie wieloosobowym
1 526
zł- w gospodarstwie jednoosobowym

lub mają ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, potwierdzone w zaświadczeniu wydanym na wniosek beneficjenta, przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zawierającym wskazanie rodzaju zasiłku oraz okresu, na który został przyznany (zasiłek musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie).

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę, która przedstawiła zaświadczenie o przeciętnym miesięcznym dochodzie na jednego członka jej gospodarstwa domowego, roczny jej przychód, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany w zaświadczeniu, nie przekroczył dwudziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.

Osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania do WFOŚiGW, powinna uzyskać, do dnia złożenia wniosku, od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (zgodnie z miejscem jej zamieszkania) zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego.

Zachęcamy do korzystania z Punktu Konsultacyjnego

Wszystkich Mieszkańców chcących skorzystać z dofinansowania m.in. do wymiany kotłów, przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych, a w efekcie do poprawy jakości powietrza na terenie Miasta Poznania zapraszamy do gminnego punkt konsultacyjno-informacyjny programu "Czyste powietrze" pod adresem:

Urząd Miasta Poznania
Wydział Klimatu i Środowiska
ul. Gronowa 22a
61-655 Poznań
tel. 61-878 40 62

Z punktu mogą skorzystać mieszkańcy Miasta Poznania, po wcześniejszym, telefonicznym, ustaleniu terminu z pracownikiem urzędu.

Punkt konsultacyjny czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30

ZAKRES DZIAŁANIA PUNKTU KONSULTACYJNEGO:

  • udzielenie informacji o Programie osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie,
  • wsparcie w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie,
  • przekazanie wniosku za pośrednictwem urzędu do WFOŚiGW w Poznaniu (gdzie nastąpi jego ocena merytoryczna),
  • pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania.