Senioralni 2024 - "Razem. Bliżej. Lepiej"
![Na zdjęciu grupa ludzi wokół napisu z kwiatów: senioralni Poznań - grafika artykułu](/mim/wos/pictures/obrazek,pic1,1016,237415,417992,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Tegoroczni "Senioralni" mają pokazać, że mimo wszechobecnej technologii i sztucznej inteligencji, kontakt z drugim człowiekiem nadal jest najważniejszy. Podczas licznych spotkań specjaliści podpowiedzą, jak nawiązać nowe i utrzymać istniejące relacje, a także jak dobrze zadbać o swój dobrostan.
- Mamy ogromną nadzieję, że wspólnie z partnerami stworzyliśmy ciekawy program wydarzeń, w których ochoczo wezmą udział seniorki i seniorzy z Poznania - podkreśla Wojciech Bauer, dyrektor CIS. - "Senioralni" zapowiadają się bardzo różnorodnie. Po raz kolejny chcemy zaprezentować, jak bardzo Miasto jest przyjazne seniorom - zarówno pod względem oferty, jak i przestrzeni. W Poznaniu jest wiele wyjątkowych miejsc, gdzie można wypoczywać, aktywnie spędzać czas, rozwijać się i wspierać innych.
W tym roku "Senioralni" rozpoczną się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. To właśnie tu - w sobotę, 28 września o godz. 11:00 - Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta, po raz kolejny przekaże seniorom i seniorkom klucze do bram stolicy Wielkopolski.
-- Seniorzy stanowią prawie 20 procent mieszkańców Poznania. To ludzie z dużym doświadczeniem i życiową wiedzą. Przekazując im symboliczne klucze mam pewność, że Miasto będzie w dobrych rękach - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Przed Państwem cały miesiąc spotkań, wykładów, warsztatów. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie w programie "Senioralnych".
W programie przewidziano również wręczenie wyróżnień "Fest Miejscówka" w projekcie "Senioralna Mapa Poznania". Po części oficjalnej będzie można posłuchać koncertu zespołu Partita, który zabierze gości w muzyczną podróż. Drugą część występu przygotował Bartosz Kuczyk z repertuarem operetkowym - zabrzmią takie hity, jak: "O sole mio", "Quando, Quando", "Delilah".
Czas trwania "Senioralnych" to wyjątkowa okazja, by odkrywać wyróżniające się miejsca dedykowane starszym poznaniankom i poznaniakom, szczególnie te uhonorowane tytułem "Fest miejscówka". To projekt, do którego mogli zgłaszać się przedsiębiorcy, jednostki miejskie, a także organizacje pozarządowe, rozbudowując tym samym "Senioralną Mapę Poznania".
Podczas inauguracji będzie można również odwiedzić stoisko Poznańskiego Centrum Świadczeń i złożyć wniosek o wydanie karty "OK Poznań - Poznańska Złota Karta". Jeszcze tego samego dnia będzie można ją odebrać.
W kalendarium tegorocznych "Senioralnych" znalazły się także targi "Viva Seniorzy!", których 13. edycja odbędzie się 11-12 października 2024 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W ich programie na wszystkich uczestników czeka wiele atrakcji - występy, warsztaty, konkursy i prelekcje dotyczące m.in. profilaktyki zdrowia.
"Senioralni. Poznań" potrwają do 31 października i przez te kilka tygodni nie zabraknie pasjonujących wykładów, spotkań z ekspertami z różnych dziedzin, warsztatów rękodzielniczych, zajęć cyfrowych, językowych i sportowych, a także badań profilaktycznych, organizowanych we współpracy z uniwersytetami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz firmami.
W programie zaplanowano porady medyczne, prawne, zawodowe oraz obywatelskie. Przygotowano także spacery, ćwiczenia sportowe, spotkania z mieszkańcami zoo, koncerty i zajęcia wspierające dobrostan seniorów. Wśród ponad 200 propozycji są m.in. spotkania takie jak "Inteligencja emocjonalna i sprawność umysłowa", "O relacjach międzyludzkich w poezji", "Relacje ze sobą w przestrzeni ogrodu" - wykład połączony z ćwiczeniami praktycznymi, "Słodkie spotkanie ze sztuką", "Alchemia zapachów", "Terapia tańcem", "Twórcze pisanie", "Książki łączą pokolenia" i wiele innych.
Pełen program wydarzeń "Senioralnych" dostępny będzie w październikowym wydaniu miesięcznika "Senioralny Poznań" oraz na stronie centrumis.pl od 29 września.
CIS/AW
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/wos/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/wos/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)