Przywrócenie ruchu na Wartostradzie przy powstających mostach
![Galeria zdjęć Wartostrady i powstających mostów Berdychowskich - grafika artykułu](/mim/wos/pictures/obrazek,pic1,1016,236529,416111,show2.jpg&_sst=1739447336765)
- Zależało nam na jak najszybszym przywróceniu ruchu na wyłączonych odcinkach Wartostrady, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są dla mieszkańców i turystów. Już na początku sierpnia udostępniony został odcinek pod mostem po stronie Chwaliszewa. Dzięki priorytetowym potraktowaniu prac związanych z tą popularną trasą, możliwe jest także otwarcie górnej Wartostrady wzdłuż zachodniego brzegu rzeki, między mostem św. Rocha a parkiem Stare Koryto Warty. Równocześnie po stronie Berdychowa znów będzie można korzystać z dolnego odcinka, czyli pod krótszym mostem - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Otwierane 5 września fragmenty zyskały nową nawierzchnię, zostały też dostosowane do powstającej wokół infrastruktury. Zmiany planowane na ten dzień dotyczą też skrzyżowania ulic Berdychowo i Rychlewskiego, które będzie dostępne już w docelowym kształcie. W ostatnich dniach trwały tam roboty wykończeniowe, m.in. ułożone zostały płyty na ostatnim fragmencie chodnika oraz nawierzchnia drogi rowerowej.
W efekcie zmian będzie można poruszać się już wszystkimi odcinkami trasy wzdłuż rzeki. Nieczynne pozostaną pochylnie - przy moście św. Rocha, w sąsiedztwie Chwaliszewa, łącząca dolny i górny odcinek, a także nowo budowana na Berdychowie. Po stronie Chwaliszewa prowadzony nadal jest dojazd do budowy, dlatego w dalszym ciągu pochylnię zastępują tam tymczasowe schody, ale osoby poruszające się w tym rejonie, dzięki ponownemu udostępnieniu górnego odcinka Wartostrady, mogą także skorzystać z pochylni przy parku Stare Koryto Warty. Warto wybierać bardziej komfortowe połączenia w rejonie mostu Królowej Jadwigi lub właśnie przy parku, gdzie w ramach prac dopuszczony został ruch rowerowy po pochylni.
Ze względu na zakończenie prac konstrukcyjnych na budowie obu mostów łączących Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo, wykonawca mógł zdemontować wszystkie podpory tymczasowe. Oznacza to, że mosty opierają się już wyłącznie na własnych konstrukcjach. Z placu budowy po stronie Ostrowa Tumskiego wyjechał też dźwig realizujący na wcześniejszym etapie, co pozwoliło na rozpoczęcie budowy schodów terenowych w zajmowanym przez ten sprzęt miejscu.
Konstrukcja dłuższego mostu - pomiędzy Chwaliszewem a Ostrowem Tumskim -, pokrywana jest powłoką antykorozyjną. Trwają ostatnie prace w zakresie spawania oraz montaż rur, w których zostaną umieszczone elementy teletechniki i elektryki. Z kolei na krótszym moście, prowadzącym na Berdychowo, przeprowadzane są roboty związane z odwodnieniem. Wykonano tam także warstwę gruntującą na powierzchni pomostu w ramach przygotowań do prac nawierzchniowych.
Mosty Berdychowskie ułatwią komunikację okolic kampusu Politechniki Poznańskiej z południowym rejonem Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią miasta, w tym ze Starym Rynkiem. Nad Wartą i Kanałem Ulgi powstały dwie konstrukcje tworzące jednolitą całość pod względem architektonicznym. Na obu mostach wprowadzona zostanie separacja ruchu pieszego i rowerowego, przestrzeń na mostach zostanie więc podzielona.
PIM
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/wos/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/wos/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)