Poznański Czerwiec - program obchodów
Pierwsze tegoroczne uroczystości rozpoczęły się już 11 czerwca podczas inauguracji szesnastej już edycji Światełka dla Czerwca '56. Tego dnia młodzi ludzie wspólnie z przedstawicielami organizacji kombatanckich, Miasta Poznania i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, spotkali się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej, by oddać hołd spoczywającym tam bohaterom. W tym roku akcja poświęcona jest Czesławowi Jackowskiemu, ślusarzowi, który podczas robotniczego zrywu został poważnie postrzelony, przez co później zmarł.
Akcja "Światełko dla Czerwca '56" potrwa do 20 czerwca. Uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą kolejne cmentarze, na których pochowane są ofiary wolnościowego zrywu, uporządkują ich groby i zapalą symboliczne znicze.
Na miejskiej stronie można też obejrzeć rekonstrukcję poznańskiego buntu:
Bieg Pamięci
Z okazji rocznicy Czerwca '56 odbędzie się także ósma edycja Biegu Pamięci - którego trasa prowadzi przez przemysłowe i historyczne tereny zakładów im. Hipolita Cegielskiego.
W hołdzie dla Powstańców biegacze wystartują w niedzielę, 23 czerwca 2024 r. Zarówno start, jak i metę wyznaczono pod muralem Poznańskiego Czerwca '56, a uczestnicy pobiegną przez tereny odlewni VW i zakładów FPS. Do pokonania będą mieli dystans 5 lub 10 km. Chętni mogą również zapisać się na sztafetę 5x2 km oraz na bieg rodzinny. Rejestracja na stronie biegczerwca56.pl.
Stukot '56
We wtorek, 25 czerwca, o godz. 18:00 rozpocznie się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Stukot '56. Do 17 czerwca można było zgłaszać swoich kandydatów w trzech kategoriach:
- "O Boga" - dla osób dających szczególne świadectwo wiary, stających w obronie praw do wolności wyznania, zabiegających o dialog międzyreligijny i pokojowe współistnienie różnych wyznań.
- "Za wolność" - dla osób zasłużonych dla niepodległości i bezpieczeństwa ojczyzny, wykazujących się wyjątkową troską o dobro wspólne, a także dla wszystkich, którzy wykazali się bohaterstwem w obronie drugiego człowieka.
- "Za prawo i chleb" - dla osób podejmujących wyjątkowe działania na rzecz potrzebujących, zabiegających o sprawiedliwość społeczną.
Muzeum otwarte
W rocznicę 28 czerwca będzie można za darmo odwiedzić Muzeum Poznańskiego Czerwca, mieszczące się w budynku Zamku Cesarskiego (otwarte od 10:00 do 18:00). Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć realia życia w PRL-u, nie tylko te związane z robotniczym zrywem, ale także codziennym życiem - na ekspozycji znajduje się aranżacja mieszkania, która przypomina lokal z bloku z wielkiej płyty.
Wizyta w muzeum to także szansa, by przejść śladami Poznańskiego Czerwca od początków wystąpienia robotników, przez walki na ul. Kochanowskiego aż do uroczystych obchodów 25. rocznicy, podczas której odsłonięto Pomnik Czerwca '56.
KALENDARIUM
68. rocznica Czerwca '56 to także oddanie hołdu bohaterom. Od 20 do 28 czerwca przedstawiciele Miasta i miejskich jednostek będą składać kwiaty pod tablicami pamiątkowymi i pomnikami poświęconymi osobom, które brały pośredni lub bezpośredni udział w zrywie.
20 czerwca (czwartek)
- 9:30 złożenie kwiatów pod Pomnikiem Adwokatów - Obrońców Bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca '56 oraz oskarżonych w procesach politycznych | zbieg ul. Solnej i ul. S. Hejmowskiego
- 10:00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Aresztu Śledczego w Poznaniu | ul. Młyńska 1
23 czerwca (niedziela)
- 9:00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Szpitala Miejskiego im. F.Raszei w Poznaniu | ul. A. Mickiewicza 2
- 9:30 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Romka Strzałkowskiego | ul. R. Strzałkowskiego 2
- 10:00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Petera Mansfelda | ul. P. Mansfelda 15
28 czerwca (piątek)
- 6:00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową | brama Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) H. Cegielski | ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229
- 8:15 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą studentów poległych w Poznańskim Czerwcu '56 | gmach Rektoratu Politechniki Poznańskiej | pl. M. Skłodowskiej-Curie 5
- 8:50 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ZNTK S.A. | ul. Robocza 4
- 10:00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy dawnej zajezdni MPK | ul. Gajowa | przemarsz uczestników z ul. Gajowej na skwer im. Trzech Tramwajarek | zbieg ul. J.H. Dąbrowskiego i ul. J. Kochanowskiego
- 10:45 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową | skwer im. Trzech Tramwajarek
- 11:00 uroczystość przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 Czerwca 1956 r. | ul. J. Kochanowskiego 5
- 11:45 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu | ul. J. Kochanowskiego 2A
- 14:15 uroczystość przy bramie głównej H. Cegielski-Poznań S.A. | ul. 28 Czerwca 1956 nr 223/229
- 18:30 Uroczystość główna przy pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 | pl. A. Mickiewicza
Więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl/czerwiec56.
AW za: PP