Poznań wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024
![Zdjęcie przedstawia grupę osób pozujących do zdjęcia. - grafika artykułu](/mim/wos/pictures/obrazek,pic1,1016,230666,406889,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Konkurs odbył się już po raz piąty. Kapituła wyłoniła zwycięskie samorządy, które mogą pochwalić się pomysłowością, otwartością oraz innowacyjnością przeprowadzonych działań. Projekt "Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania" został wyróżniony w kategorii "Duże miasta".
Komunikacja między urzędem a mieszkańcami powinna być w pełni zrozumiała i nieskomplikowana - to idea stojąca za wyróżnionym przedsięwzięciem. Miasto zaprosiło do współpracy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
W ramach prac nad projektem językoznawcy z UAM przeanalizowali ponad 200 pism urzędowych. Dla pracowników urzędu miasta zorganizowano szkolenia z prostego języka, a także stworzono poradnik zawierający zbiór cennych wskazówek, które mogą wykorzystać w codziennej pracy.
Ciekawym narzędziem jest też platforma "Proste Pismo", którą stworzyli programiści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Jest ona z jednej strony bazą tekstów urzędowych, z drugiej zaś działa jak słownik sugerujący prostsze zamienniki skomplikowanych fraz.
Jednym z kluczowych efektów współpracy było również otwarcie nowego kierunku studiów podyplomowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - "Prosty język w instytucjach publicznych". W sobotę, 8 czerwca w Salonie Mickiewicza na ul. Fredry 10, odbędzie się już druga uroczysta konferencja kończąca tegoroczną edycję studiów. Podczas niej zostaną wygłoszone referaty studentów, którzy podzielą się tym, w jaki sposób prosty język funkcjonuje w ich instytucjach.
Innowacyjny Samorząd 2024
W kategorii "Województwa" 1. miejsce zajęło woj. zachodniopomorskie za projekt "Matematycznie zakręceni". Wśród powiatów najwyższy stopień podium zajął Powiat Pilski za "Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży - nowoczesna profilaktyka i bezpłatne leczenie dla zdrowia najmłodszych".
W kategorii "Duże miasta" 1. miejsce zajęła Bydgoszcz za wdrożenie "Bazy Zarządzania Energią - bezobsługowego narzędzia zarządzającego dokumentami finansowymi dla 300 budynków miejskich". Wśród gmin miejskich zwyciężyła Zduńska Wola za "Powszechną naukę programowania w Zduńskiej Woli", z kolei najwyższy stopień podium w kategorii "Gminy wiejskie" przypadł gminie Brzozie za projekt. "Kultura hybrydowa 3.0 - stworzenie sali widowiskowej z innowacyjnym studiem multimedialnym do nagrań i transmisji on-line w Brzoziu".
Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. Laureatów wybrała kapituła złożona z przedstawicieli redakcji PAP, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP.
JZ
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/wos/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/wos/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)