"Poznań w formie" w parku Cytadela
![Galeria zdjęć przedstawia pikinik "Poznań w formie" w parku Cytadela. - grafika artykułu](/mim/wos/pictures/obrazek,pic1,1016,232442,410098,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Każdy piknik z cyklu "Poznań w formie" to okazja, żeby zadbać o zdrowie i to za darmo. Tym razem wydarzenie odbędzie się na polanie przed Dzwonem Pokoju w parku Cytadela w godz. 11:00-16:00. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania razem z partnerami zaprasza mieszkańców na bezpłatne badania i porady. Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przygotuje konsultacje na temat profilaktyki zdrowia, można też skorzystać z pomiaru składu ciała przy użyciu analizatora. Z kolei warsztaty z oddechem i uważnością przeprowadzi Anna Maciaszczyk z Mentaljogi.
Fundacja Akceptacja zaprasza na profilaktykę z zakresu nowotworów jamy brzusznej oraz na badania dermatoskopem. Stowarzyszenie CREO pokaże, jak wygląda świat osób z niepełnosprawnościami. Firma Family Optic oferuje badania dla dzieci i dorosłych, mające na celu wstępne określenie wady wzroku oraz diagnozę w kierunku zaburzeń widzenia. Na stoisku Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu można skorzystać z pomiarów składu ciała wraz z omówieniem wyników. Polski Związek Logopedów Oddział Wielkopolski zaprasza na konsultacje dla dzieci i dorosłych. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przeprowadzi działania edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Eksperci z Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych opowiedzą o podstawowych zasadach żywienia. Na ich stoisku będzie można też zmierzyć poziom cukru czy ciśnienia.
Szpital Miejski im. Franciszka Raszei w Poznaniu zaprasza przyszłych rodziców na warsztaty z zakresu początkowego okresu rodzicielstwa. Studenckie Koło Naukowe Kliniki Stomatologii Dziecięcej Uniwersytet Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przeprowadzi instruktaż higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, a specjaliści z Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej opowiedzą o tym, jak bezpiecznie zażywać leki i suplementy. O nadciśnieniu płucnym, rzadkiej i trudnej do zdiagnozowania chorobie będzie można się dowiedzieć na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. Stowarzyszenie Ratajskie Centrum Kultury zaprasza na edukację z zakresu cukrzycy.
Grupa Ratownictwa PCK nauczy dzieci i dorosłych udzielania pierwszej pomocy, również z użyciem defibrylatora AED. Na pikniku w osteobusie firmy Pro&Diagnostic będzie można wykonywać badanie densytometryczne w kierunku wczesnego wykrywania osteoporozy.
Strefa ekologii, bezpieczeństwa i informacji miejskiej
"Poznań w formie" to także edukacja z zakresu ekologii, bezpieczeństwa i praktycznych informacji dla mieszkańców. Na stoisku Poznańskiego Centrum Świadczeń można złożyć wniosek o kartę "OK Poznań".
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu będą edukować o bezpieczeństwie również poprzez zabawę m.in. quizy, a Straż Miejska Miasta Poznania będzie informowała np. o tym, jak prawidłowo korzystać z przejść dla pieszych, chodników czy ścieżek rowerowych. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu opowie o bezpieczeństwie w lesie w trakcie wakacji. Będzie też kącik dla najmłodszych. Na warsztaty z malowania na szklanych słoikach w duchu ekologii zaprasza Huta Szkła O-I Poland. Zakład Zagospodarowania Odpadami i Wydział Gospodarki Komunalnej przygotują zajęcia edukacyjne z zakresu segregacji odpadów i dbania o ekologię.
Strefa animacji, kultury i sportu
Każdy z pikników przepełniony jest atrakcjami dla najmłodszych. Na scenie o godz. 11:15 Art. Bonsai zaprasza dzieci na wycieczkę nad morze i w góry podczas przedstawienia "Słońce i przygoda". O godz. 12:30 w zaczarowany świat wyobraźni publiczność zabierze Teatr Fuzja ze spektaklem "Zwierzyniec". Podczas najbliższego pikniku wyjątkowa będzie strefa Hobby Horse. Odbędzie się specjalny trening pod okiem instruktorów z iHaHa! Hobby Horse. Miłości do książek poprzez rozmaite gry i zabawy będzie uczyła Biblioteka Raczyńskich. Z kolei na stoisku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu czekają tiule, brystol, wstążki, taśmy klejące, nożyczki oraz inne przedmioty, z których będzie można stworzyć wymyślone przez siebie kostiumy. Firma Magic Time przygotuje warsztaty z malowania figurek gipsowych, robienia bransoletek czy modelowania baloników.
Miłością do sportu poprzez zabawę będą zarażać olimpijczycy z Poznań Athletic. Sportowych emocji nie zabraknie też na boisku Akademii Piłkarskiej Reissa i na macie Akademii Judo, na której każdy może sprawdzić się z mistrzami. Będzie również można skorzystać z piknikowej biblioteczki wypełnionej najpopularniejszymi książkami Wydawnictwa Zakamarki.
Na stoisku Grupy MTP zaprezentowane zostaną ilustracje do książki "Mały Książę", przygotowane w ramach kampanii Fundacji In_Spire przez podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, a także podopiecznych Fundacji Ogród Marzeń z Jarocina.
Więcej informacji na stronie: facebook.pl/poznanwformie i na poznanwformie.pl
MTP/JZ
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/wos/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/wos/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)