Poznań daje zielone światło

6 października to Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Dlatego w niedzielę przez Stary Rynek przejdzie zielony korowód, który będzie kulminacją poznańskiego miesiąca poświęconego tej chorobie. Zieleń to kolor, który stał się symbolem solidarności z osobami cierpiącymi na MPD i ich rodzin.

Na zdjęciu poznański Ratusz - grafika artykułu
Kulminacją wydarzeń będzie spotkanie na Starym Rynku

Poznański Miesiąc Mózgowego Porażenia Dziecięcego to cykl wydarzeń organizowany przez Stowarzyszenie "Żurawinka" pod honorowym patronatem Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta. Rozpoczął się już 30 września, spotkaniem wolontariuszy. Zorganizowano także spotkanie z Iwoną Nowak, inicjatorką powstania przedszkola specjalnego "Bartek" oraz warsztaty rękodzieła dla matek - opiekunek dorosłych osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. 

W piątek, 4 października w Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) odbędzie się  panel dyskusyjny przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób z tą chorobą w Poznaniu. Kulminacją wydarzeń będzie jednak niedzielna akcja - w samo południe, pod koziołkami na Starym Rynku spotkają się poznanianki i poznaniacy, którym osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym nie są obojętne. Razem stworzą flash mob, machając zielonymi batutami. Następnie korowodem przejdą na ul. J.B. Quadro, gdzie o godz. 12.30 rozpocznie się Międzypokoleniowa Sesja Muzyczna z Nordoff Robbins Polska. 

Przez cały miesiąc, we wtorki, w Centrum Inicjatyw Rodzinnych będą odbywać się zajęcia poświęcone tematyce mózgowego porażenia dziecięcego. 8 października spotkają się tam sprzymierzeńcy akcji "Przewijamy Poznań", a 15 października w CIR gościć będą m.in: Kinga Koza, paraolimpijka, trener kadry narodowej bocci i Szerpowie Nadziei, którzy opowiedzą o sporcie i turystyce osób dotkniętych MPD. Z kolei 29 października to czas na spotkanie inspirujących kobiet oraz podsumowanie wydarzeń z całego miesiąca. 

W sobotę, 19 października społeczność i sympatycy "Żurawinki" będą mogli porozmawiać na spotkaniu integracyjnym, a 21 października w siedzibie stowarzyszenia odbędzie się wernisaż wystawy obrazów "Świat naszymi oczami".  

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół zaburzeń, które wynikają z uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, w trakcie porodu lub bezpośrednio po nim. Szacuje się, że na każde 1000 urodzonych dzieci przypada dwoje chorych. Trudno jest jednak jednoznacznie określić bezpośrednią przyczynę.

MPD często wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. Nie można go całkowicie wyleczyć, bo pewne uszkodzenia mózgu są nieodwracalne. Jednak ciągła i kompleksowa rehabilitacja pozwala na złagodzenie negatywnych skutków choroby. Możliwe jest znaczne usprawnienie chorego, a tym samym pomoc w jego codziennym funkcjonowaniu. Wymaga to jednak dużego nakładu pracy i zaangażowania zarówno ze strony chorych, jak i ich opiekunów.

Więcej informacji na stronie zurawinka.pl

AW