Oddając krew możesz uratować komuś życie
![Zdjęcie przedstawia osobę oddającą krew. - grafika artykułu](/mim/wos/pictures/obrazek,pic1,1016,232319,409894,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Krew w stolicy Wielkopolski można na co dzień oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Marcelińskiej 44 (od poniedziałku do soboty) oraz w oddziale terenowym RCKiK w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Juraszów 7/19 (w dni robocze).
RCKiK prowadzi także mobilne akcje poboru krwi. Jedną z nich organizuje wspólnie z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych na Dworcu autobusowym Poznań Główny. W lipcu krew można tam oddać we wtorki, czwartki (z wyjątkiem 11.07), piątki i dodatkowo w dwa poniedziałki - 15.07 i 29.07. Każdego dnia będzie można wspomóc akcję w godz. 8:00-14:00.
Ponadto krwiobus w najbliższym czasie będzie stał także przy Centrum Handlowym Posnania w dniach: 8, 10 i 11 lipca, w godz. 8:00-14:00, a także przy Centrum Handlowym Plaza. Tam krew będzie można oddać 13 lipca od godz. 9:00 do 14:00.
Szczegóły dotyczące miejsc, gdzie pobierana jest krew, można znaleźć na stronie RCKiK w Poznaniu.
Kto może oddać krew?
Dawcami mogą zostać zdrowe, pełnoletnie osoby, które nie przekroczyły 65 roku życia. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do oddania krwi są natomiast m.in.: ciężkie choroby układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego, a także zakażenie chorobami zakaźnymi, choroby krwi, nowotwory, łuszczyca czy cukrzyca.
Czasowo niezdolne do oddania krwi są z kolei osoby, które m.in. w ciągu ostatnich 6 miesięcy przechodziły zabieg operacyjny, endoskopię albo wykonywały tatuaż, makijaż permanentny czy miały przekłuwane uszy i inne części ciała. Chwilowym przeciwwskazaniem jest także ciąża i okres 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży, miesiączka i 3 dni po jej zakończeniu, a także przebyte infekcje czy przyjmowanie antybiotyków (trzeba odczekać dwa tygodnie od dnia ustąpienia objawów lub zakończenia leczenia).
Warto pamiętać, że w dniu oddania krwi warto zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek oraz odpowiednio się nawodnić, a także ograniczyć palenie papierosów. Trzeba też zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Sama procedura oddania krwi jest prosta i szybka.
Więcej informacji o przeciwwskazaniach medycznych i pozostałych wymaganiach można znaleźć na stronie RCKiK. Ostateczną decyzję zawsze jednak podejmuje lekarz na podstawie wykonanych badań i wywiadu.
JZ
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/wos/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/wos/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/wos/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)