Nowe informatory dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością

Gdzie szukać diagnozy? Jak znaleźć dobre przedszkole integracyjne dla malucha? Komu przysługuje dofinansowanie, a komu zasiłek? Na co zwrócić uwagę, wybierając żłobek? To tylko niektóre pytania, z jakimi na co dzień mierzą się rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. Miasto przygotowało dwa kompleksowe informatory, które pomogą znaleźć najważniejsze odpowiedzi. 

Na zdjęciu cztery osoby za stołem konferencyjnym, siedzący w środku mężczyzna trzyma w rękach dwa informatory - grafika artykułu
Oba informatory to kompleksowe kompendia wiedzy, które zawierają praktyczne informacje

3 grudnia na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z myślą o nich i ich rodzinach Miasto przygotowało dwie publikacje -  "Poznański Informator dla rodziców i opiekunów dzieci ze spektrum autyzmu" oraz "Informator dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością". To kompleksowe kompendia wiedzy, które zawierają praktyczne informacje. 

- Obie publikacje powstały, by pomóc rodzinom, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Chodziło nam o to, by przekazać w nich jak najwięcej praktycznych informacji, konkretnych telefonów, miejsc, w których można znaleźć pomoc, uzyskać diagnozę czy dostęp do rehabilitacji. 

Informatory powstały dzięki autopoprawce do budżetu, którą złożyła Małgorzata Woźniak, radna miejska. 

- Rodzice, którzy stają w obliczu diagnozy niepełnosprawności u swojego dziecka, często przeżywają bardzo trudny czas. Towarzyszy im niepokój oraz brak orientacji w zakresie możliwości wsparcia, na które mogą liczyć. Informatory przygotowane przez Miasto wychodzą naprzeciw ich potrzebom. Mam nadzieję, że staną się one pierwszym źródłem wiedzy w poszukiwaniu pomocy i rehabilitacji dla ich dzieci w Poznaniu - mówi Małgorzata Woźniak Radna Miasta Poznania.

Spektrum autyzmu  - wszystko, co trzeba wiedzieć

"Poznański Informator dla rodziców i opiekunów dzieci ze spektrum autyzmu" powstał we współpracy z Fundacją Na Niebiesko, której przedstawiciele na co dzień wspierają te osoby i ich rodziny. Znajdują się w nim praktyczne informacje dotyczące placówek (nie tylko publicznych), w których można uzyskać diagnozę i wsparcie terapeutyczne. 

Informator jest dostępny w wersji papierowej, która została wydana w nakładzie 800 egzemplarzy. Można je dostać w siedzibie fundacji przy ul. Piłsudskiego 104/2. Jest też wersja elektroniczna - do pobrania online na stronie naniebiesko.org/informator oraz na portalu Miasta Poznania w zakładce "Niepełnosprawność".  

- Przygotowaliśmy publikację, która zawiera najważniejsze informacje dotyczące życia w spektrum autyzmu w naszym mieście - mówi dr Piotr Poniewierski, prezes Fundacji Na Niebiesko. - Informator nie tylko przybliża sam proces diagnozy, ale kieruje do konkretnych placówek diagnostycznych, terapeutycznych i oświatowych, które specjalizują się w pracy z osobami w spektrum autyzmu. Co więcej, wskazuje miejsca, w których rodzice mogą znaleźć zrozumienie i wsparcie, uwzględniające różnorodne potrzeby, wyzwania i sposoby funkcjonowania ich dzieci w spektrum.

Dzieci z niepełnosprawnością - jak pomóc?

"Informator dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością" to kompleksowy poradnik obejmujący niemal całą drogę, jaką muszą przejść rodziny borykające się z tym wyzwaniem. Można w nim znaleźć najważniejsze informacje dotyczące diagnozy, a także wykaz miejsc i specjalistów, którzy mogą w niej pomóc.

Publikacja zawiera rozdziały poświęcone placówkom wczesnej interwencji i wczesnego wspomagania w Poznaniu i okolicy, a także wykaz poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedszkoli i szkół (także specjalnych i integracyjnych). Znajdują się w niej także informacje na temat poznańskich organizacji pozarządowych, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Dużą pomocą dla rodziców mogą okazać się rozdziały dotyczące wsparcia finansowego. W informatorze można znaleźć praktyczne porady dotyczące świadczeń i zasiłków, a także dofinansowań, które są aktualnie dostępne. Nie brakuje także rozdziałów poświęconych komunikacji publicznej, ulg i usług dla osób z niepełnosprawnościami. 

Autorką "Informatora dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością" jest dr Aneta Wojciechowska - pedagog specjalny, neurologopeda oraz pracownik naukowo-badawczy Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

- Informator jest pewnego rodzaju przewodnikiem, który ma przeprowadzić rodziców poprzez kręte ścieżki poszukiwania odpowiedniego wsparcia dla ich dzieci, które są albo w trakcie poszukiwania przyczyn nieprawidłowego rozwoju bądź tuż po diagnozie - mówi dr Aneta Wojciechowska. - Zebranie informacji w jednym miejscu ma ogromne znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa rodziców, którzy często po diagnozie niepełnosprawności dziecka muszą rozeznać się w wielu obszarach oddziaływań i wsparcia: medycznego, psychologiczno-pedagogicznego i socjalnego. Mam nadzieję, że publikacja uporządkuje wiedzę rodziców, pomoże im szybko i trafnie podjąć odpowiednie wsparcie i da odpowiedź na nurtujące ich pytania. 

Publikacja powstała we współpracy z Miastem Poznań oraz Wydawnictwem Miejskim Posnania nakładem 2500 egzemplarzy. Wersję papierową można odebrać w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania przy ul. 3 Maja 46, trafi też do szpitali w Poznaniu. Informator ma też wersję elektroniczną, można ją pobrać ze strony internetowej Miasta

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Powstał, by przybliżyć wszystkim problemy tej grupy społecznej. Ma też zwiększać świadomość korzyści, płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia - społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego. 

Miasto dostępne

Poznań dostrzega potrzebę stałego zwiększania infrastruktury dostępnej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dostosowanie przestrzeni miejskiej, budynków użyteczności publicznej, środków transportu i miejsc pracy do różnorodnych ograniczeń fizycznych i sensorycznych jest kluczowe dla zapewnienia równych szans i pełnej integracji społecznej. Inwestycje w dostępną infrastrukturę nie tylko poprawiają jakość życia osób z niepełnosprawnościami, ale także przynoszą korzyści całemu społeczeństwu, promując usuwanie barier i zwiększając ogólną dostępność usług. 

Poznań upowszechnia pomieszczenia higieniczno-sanitarne z przewijakiem dla dorosłych (tzw. komfortki), które są ważnym elementem infrastruktury, umożliwiając osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z przestrzeni publicznej w sposób niezależny i godny. Od kilku miesięcy w Poznaniu działa Centrum Dostępności. To inicjatywa, która ma poprawić jakość życia mieszkańców i mieszkanek stolicy Wielkopolski, poprzez zapewnienie lepszej dostępności przestrzeni publicznych, usług i informacji. W Poznaniu zadania te realizuje Fundacja "Mili Ludzie".

W tym roku uruchomiono również pakiet usług mobilnych MobilN, adresowanych do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w ramach którego można skorzystać z usług "Złotej rączki", podologa oraz zlecenia umycie okien lub nagrobka osoby bliskiej. 

Miasto Poznań w zakresie zadań społecznych przeznacza ponad 6 mln złotych rocznie dla organizacji pozarządowych na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo wspiera finansowo działania wojewody wielkopolskiej i PFRON. Kilkumilionowe środki z budżetu na zadania wspierające i włączające osoby z niepełnosprawnościami trafiają także do obszaru oświaty, kultury i sportu. 

AW