"Nie" dla przemocy wobec kobiet

25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Rozpoczyna on trwającą ponad dwa tygodnie kampanię poświęconą walce z tym zjawiskiem. Poznań wspiera organizacje pozarządowe, które aktywnie działają na rzecz kobiet. 

Na zdjęciu człowiek używający fluidu kosmetycznego, by zakryć bliznę, obok napis: kampania biała wstążka - grafika artykułu
Miasto Poznań podejmuje wiele działań, by walczyć z przemocą

W 1999 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. W wielu krajach świata - również w Polsce - rusza wówczas kampania "Biała wstążka". Ma ona zwrócić uwagę na to zjawisko i wskazywać sposoby przeciwdziałania. 

Przerwać milczenie

Poznańska Fundacja Czas Kobiet ruszyła z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce całodobowej infolinii wsparcia dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej. Akcja objęta została patronatem prezydenta Poznania. 

- Milczenie to przemoc. Przerwijmy tę ciszę wspólnie. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, gdzie kobiety mogą poczuć się bezpiecznie i zacząć proces uzdrawiania - podkreśla Anna Świątkowska-Gałkiewicz, prezeska Fundacji Czas Kobiet. - Bezpieczna Linia" będzie obsługiwana przez wykwalifikowane specjalistki i działała 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.

Przemoc seksualna w Polsce to wciąż temat otoczony ciszą i milczeniem. Fundacja podkreśla, że w 2022 roku w kraju zgłoszono 1758 przypadków gwałtu, choć szacuje się, że rzeczywista liczba takich przestępstw może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy. Wiele kobiet milczy ze strachu przed stygmatyzacją i wtórną wiktymizacją. Więcej informacji można znaleźć na stronie czaskobiet.org.

Miasto przeciw przemocy

W Poznaniu działa również Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK), który jest dostępny przez całą dobę, oferując profesjonalne i bezpłatne wsparcie. Zapewnia szeroką i kompleksową pomoc dla wszystkich osób, które jej potrzebują. Pracują w nim specjaliści - psychologowie i prawnicy. Ratunek znajdą tam również wszyscy, którzy - niezależnie od płci - doświadczyli przemocy domowej, napadu czy gwałtu, wypadku komunikacyjnego, pożaru, czy jakiejkolwiek innej katastrofy. 

Pomoc w Punkcie Interwencji Kryzysowej jest bezpłatna, finansowana z budżetu Miasta Poznania. Można tam zgłosić się osobiście, przez całą dobę (ul. Pamiątkowa 28), ale można również zadzwonić (509 111 508) lub napisać mail (pik@m.poznan.pl). 

Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu prowadzi również dwa telefony zaufania. To Pomarańczowa Linia oraz Niebieska Linia. 

Pomarańczowa Linia działa pod numerem tel. 61 843 01 01, codziennie w godz. 8:00 -18:00. To pomoc przede wszystkim dla osób uzależnionych oraz dla ich rodzin. Niebieska Linia działa pod numerem tel. 61 814 17 17, od poniedziałku do soboty w godz. 12:00 - 19:00. Znajdą tu pomoc osoby, które doświadczają przemocy, a także wszyscy, którzy są jej świadkami. Więcej informacji można znaleźć na stronie: poznan.pl/wsparcie

Wszelkie potrzebne dane można znaleźć również na portalu Poznań przeciw przemocy. Znajdują się tam telefony i maile do miejskich instytucji i organizacji pozarządowych świadczących pomoc, a także informacje o miejscach, gdzie można uzyskać tymczasowe schronienie. Znajdą się tam również rady dla osób doznających przemocy oraz świadków takich sytuacji. Osoby potrzebujące mogą dowiedzieć się, jak założyć Niebieską Kartę oraz znaleźć wiele materiałów edukacyjnych. 

Poznań dla kobiet

Poznań pomaga wielu organizacjom pozarządowym, które działają na rzecz kobiet doświadczających przemocy. Tylko w 2024 r. Miasto wsparło finansowo Poznańskie Centrum Profilaktyki Społecznej i jego program "Masz wybór". Zapewniał on poszkodowanym indywidualne porady psychologiczne i terapeutyczne oraz dyżury specjalisty pierwszego kontaktu.

Miasto pomogło również w finansowaniu systemu wsparcia organizowanego przez Fundację Centrum Praw Kobiet, a także Stowarzyszenia Czas Kobiet. Dzięki temu poznaniaki doświadczające przemocy mogły liczyć na pomoc prawników i psychologów, a także wziąć udział w warsztatach i webinarach. 

Odpowiednia reakcja na przemoc jest bardzo ważna, ale równie istotne jest zapobieganie krzywdzeniu. Poznań wspiera więc również te organizacje pozarządowe, które wzmacniają kobiety i dbają o upowszechnianie równości. 

To m. in. Stowarzyszenie Local Girls Movement, które w cyklu warsztatów zwróciło uwagę na problemy kobiet na rynku pracy, a następnie wskazało na możliwości przełamania barier i blokad, które utrudniają rozwój zawodowy lub walkę o poprawę warunków zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń. Z kolei Centrum Praw Kobiet zrealizowało Akademię Mocy Poznanianek - czyli cykl szkoleń dotyczący m.in. autoprezentacji, komunikacji interpersonalnej czy rozwoju umiejętności przywódczych.  

Z kolei Fundacja im. Julii Woykowskiej przeprowadziła dofinansowane przez Miasto warsztaty i spotkania, mające na celu uświadomienie nastolatkom i dorosłym kobietom, jak bardzo brakuje ich głosu i obecności w codziennej debacie publicznej, a Fundacja Czas Kobiet rozmawiała z młodymi ludźmi o równości płci i stereotypach z nią związanych. 

AW