Metalowe ćwieki pomogą utrzymać porządek

Ulica Wrocławska na Starym Mieście - od wiosny do późnej jesieni - wypełniona jest ogródkami gastronomicznymi. Rozstawione stoliki często uniemożliwiały wygodne przemieszczanie się. Wprowadzono więc rozwiązania, które mają to zmienić. Jakie?

Galeria zdjęć z ul. Wrocławskiej - grafika artykułu
Na ul. Wrocławskiej wprowadzono porządek w ustawianiu stolików i specjalne rozwiązanie rozgraniczające przestrzeń dla pieszych i pojazdów służ fot. ZDM

Właściciele restauracji i pubów mają zgodę na wystawianie stolików i krzeseł przed swoimi lokalami na ściśle określonej powierzchni ulicy, za którą płacą comiesięczną opłatę (za zajęcie pasa drogowego). Niestety zdarzało się, że ogródki gastronomiczne zajmowały większą przestrzeń i utrudniały poruszanie się pieszym czy przejazd pojazdów różnych służb.

Dlatego też na ich wniosek wprowadzono na ul. Wrocławskiej kilka zmian. Po pierwsze - ogródki zostały dosunięte do elewacji budynków, tak by pozostawić jak najwięcej wolnego miejsca w środkowej części ulicy do swobodnego ruchu. Po drugie - szerokość ogródków została uzależniona od lokalizacji. I tak ogródki położone w pierwszej części ulicy, czyli od ul. Podgórnej do ul. Gołębiej, mogą zajmować przestrzeń na chodniku od elewacji kamienic do krawężnika, a także maksymalnie metr jezdni. W dalszej części, od ul. Gołębiej w stronę Starego Rynku, stoliki i krzesła mogą zajmować tylko powierzchnię chodnika - od elewacji budynku do krawężnika.
Aby powyższe zmiany były czytelne, w nawierzchni jezdni ul. Wrocławskiej zamontowane zostały metalowe ćwieki, które wyznaczają wizualną granicę lokalizacji ogródków gastronomicznych (na odcinku od ul. Podgórnej do Gołębiej). Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać porządek i zapewnić dostępność przestrzeni. Strażnicy miejscy i inspektorzy ZDM nie będą mieli wątpliwości, czy stoliki zajmują właściwą powierzchnię, zgodną z wydanym zezwoleniem.

ZDM