Imieniny Miasta - będzie się działo
W średniowieczu patronów wybierano nie tylko nowo narodzonym dzieciom, ale także cechom, bractwom czy właśnie miastom. Stolicy Wielkopolski patronują widoczni w jej herbie apostołowie święci Piotr i Paweł. Poznań swoich opiekunów zawdzięcza katedrze, która jako najstarszy kościół na ziemiach polskich miała ten przywilej, że mogła przyjąć tego samego patrona, co katedra rzymska. Piotr i Paweł mają swoje święto 29 czerwca. Tego dnia co roku obchodzone są więc także imieniny Miasta Poznania.
- Na poznanianki i poznaniaków czeka weekend pełen atrakcji. Wydarzenia z okazji imienin Miasta będą odbywać się od 28 do 30 czerwca. Ich lokalizacja też nie jest przypadkowa. Śródka, Ostrów Tumski i plac Kolegiacki to miejsca, które niosą ze sobą ciekawą historię. Zapraszam serdecznie do wspólnego świętowania - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Tradycyjnie 29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbędzie się uroczysta sesja rady miasta.
- Tego dnia nie podejmujemy żadnych uchwał, tylko honorujemy ludzi wybitnych, ważnych dla naszego miasta. W czasie uroczystej sesji wręczamy honorowe obywatelstwo, tytuły zasłużonych, a także nagrody: naukową, artystyczną i sportową - tłumaczy Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania.
Warto odwiedzić plac Kolegiacki
Po uroczystej sesji, która odbędzie się w Ratuszu, radnych ze Starego Rynku na pl. Kolegiacki przeprowadzą aktorzy widowiska wędrownego Teatru Asocjacja 2006, którzy zaprezentują spektakl "Siła Patyny". To nie koniec atrakcji. W sobotę na placu Kolegiackim odbędzie się rodzinny piknik "Święto Miasta z kolegiatą w tle".
- Staraliśmy się, by program wydarzenia był różnorodny, dostosowany do odbiorców w każdym wieku i interesujący w swej formie i treści. Piknik rozpoczynamy wspólnym śniadaniem. Dla najmłodszych przygotowaliśmy spektakle teatralne, warsztaty plastyczne i atrakcje kulinarne, dla nieco starszych wycieczki z przewodnikiem, spotkania z bogatą historią i archeologią placu Kolegiackiego oraz warsztaty taneczne. Będzie też kameralny koncert muzyki operowej - wylicza Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania.
Koncerty, warsztaty i pokazy lokalnych rzemieślników
Dużo będzie działo się na Śródce i Ostrowie Tumskim, kolebce naszej państwowości. Już w piątek, 28 czerwca w Vinci Art Gallery (ul. Rynek Śródecki 15/2) odbędzie się wernisaż wystawy autorstwa prof. Piotra C Kowalskiego, który do odtworzenia historii wykorzystał... miejskie studzienki. Tego samego dnia na mieszkańców i mieszkanki miasta czeka wyjątkowe widowisko - Koncert nad dachami Poznania.
- Koncert Nad Dachami Poznania to już tradycja. Tym razem na tarasie widokowym Bramy Poznania wystąpi zespół wokalny Inspiro Ensemble, który wykona utwory z repertuaru Agnieszki Osieckiej. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, bezpłatne wejściówki można będzie odbierać od wtorku w Bramie Poznania - tłumaczy Arleta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta.
W sobotę i niedzielę (29-30 czerwca) poznaniacy i poznanianki będą mogli odwiedzić Targ Śródecki. Przy ul. Filipińskiej, na placu przed słynnym muralem czekają na nich pokazy kulinarne, zajęcia edukacyjne, konkursy i koncerty. Do współpracy zaproszeni zostali m.in. lokalni rzemieślnicy (biorący udział w miejskim programie Zaułek Rzemiosła), którzy przeprowadzą dla mieszkańców warsztaty i zaprezentują swoją pracę. Wśród atrakcji znalazły się np. pokazy garncarstwa, ceramiki i metaloplastyki oraz zajęcia introligatorskie, cukiernicze i rękodzielnicze. Prezentacje i zajęcia, które odbędą się na placu przed muralem, będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Na warsztaty i pokazy w Bramie Poznania obowiązują zapisy pod adresem: zaulek_rzemiosla@um.poznan.pl.
Zainteresowani będą mieli też możliwość zakupu produktów - nie tylko rzemieślniczych, ale też spożywczych - wytworzonych w poznańskich warsztatach i pracowniach. W trakcie całego dnia targowego wokół stoisk przechadzać się będzie grupa dudziarzy, a wieczorem odbędzie się koncert miejscowych muzyków. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami i spróbować swoich sił, m.in. w dojeniu krowy czy ubijaniu śmietany.
W sobotę będzie także można wziąć udział w oprowadzaniu pokościele Najświętszej Marii Panny oraz spacerze po Ostrowie Tumskim. W programie znalazły się też warsztaty plastyczne i zabawy w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci. Natomiast w niedzielę w kawiarence Hotelu Śródka o godz. 12.00 i 14.00 odbędzie się pokaz filmowy "Śródeckie opowieści" - ukazujący historię tej najstarszej dzielnicy Poznania. Obchody Imienin Miasta zakończy koncert "Chopin nad Cybiną" w niedzielny wieczór w Bramie Poznania.
Szczegółowy program wydarzeń tegorocznych iminin Miasta można znaleźc na Facebooku.
Wydarzenia w ramach imienin finansowane są z budżetu Miasta Poznania i są objęte honorowym patronatem Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta Poznania.
AJ