Dzień otwarty w poznańskiej spalarni, czyli przetwarzanie odpadów od kuchni
![Zdjęcie przedstawia budynek poznańskiej spalarni z lotu ptaka. - grafika artykułu](/mim/wos/pictures/obrazek,pic1,1016,230750,407029,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Na zwiedzających Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu ITPOK, która mieści się przy ul. Energetycznej 5, czeka wycieczka po obiekcie z przewodnikiem. Podczas zwiedzania na własne oczy będzie można się przekonać, jak odpady zamieniają się w energię cieplną i elektryczną, a także m.in. wejść do hali wyładowczej, obejrzeć bunkier na odpady oraz przyjrzeć się działaniu operatora ogromnego, kilkutonowego chwytaka odpadów. Całość potrwa około godziny. Dla każdego uczestnika przewidziano również pamiątkowy upominek.
Dzień otwarty w poznańskiej spalarni zaplanowano na 15 czerwca. Obiekt będzie można zwiedzać w godz. 9:00-15.30. Aby wziąć udział w spacerze, należy zapisać się przez formularz, dostępny na stronie internetowej. Liczba miejsc jest ograniczona. Z jednego adresu mailowego można zgłosić maksymalnie 4 osoby. Potwierdzenie zapisu zostanie wysłane na podany podczas rejestracji adres mailowy.
Goście odwiedzający spalarnię muszą mieć ukończone 7 lat. Organizatorzy proszą również o przybycie w butach na płaskiej podeszwie.
Czym jest ITPOK?
ITPOK to spalarnia pozwalająca na efektywne wykorzystanie odpadów komunalnych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wykorzystywane są śmieci zmieszane (tzw. resztkowe), które nie podlegają segregacji i recyklingowi.
Wytworzone ciepło w całości zasila stolicę Wielkopolski poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Natomiast energia elektryczna częściowo wykorzystywana jest na własne potrzeby instalacji, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci elektroenergetycznych (system krajowy). Rocznie z poznańskiej instalacji wytwarzane jest około 100 000 MWh energii elektrycznej, która zasila krajowy system. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi zapotrzebowanie roczne ponad 80 średnich zakładów produkcyjnych.
Dodatkowo ITPOK posiada status tzw. źródła OZE. Ponad 40% wyprodukowanej energii elektrycznej uznawana jest za energię zieloną, pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Poza energią i ciepłem, otrzymywane są również pozostałości po spaleniu odpadów, które są poddawane dalszym procesom odzysku. Np. z oczyszczania gazów wylotowych wytwarzane są popioły, które są wykorzystywane jako wypełnienie pustych wyrobisk w kopalniach soli manganu i potasu
Instalacja powstała w kwietniu 2013 roku, na mocy umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, zawartej pomiędzy Miastem Poznań, a SUEZ Zielona Energia sp. z o.o.
AJ
Zobacz również
![W ten walentynkowy weekend na poznaniaków czeka wiele romantycznych i klimatycznych wydarzeń kulturalnych Balon w kształcie serca. W tle Ratusz](/mim/wos/pictures/balon-w-ksztalcie-serca-w-tle-ratusz,pic1,1016,0,434318,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Weekend w Poznaniu
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/wos/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Palmiarnia Poznańska czeka na przebudowę
![Od początku istnienia projekt zgromadził ponad 20 tysięcy uczestników Kolorowa, abstrakcyjna ilustracja z różnymi bajkowymi kształtami i postaciami. Tło głównie niebieskie z białymi kształtami przypominającymi chmury. W centralnej części obrazka duży różowy kształt z mniejszymi kształtami i postaciami, w tym żółta gwiazda z twarzą, zielone i czerwone elementy oraz inne abstrakcyjne elementy. Po prawej stronie tekst: "SEZON 2025 Dzieciaki na Piętrze spektakle i twórcze warsztaty dla najmłodszych".](/mim/wos/pictures/kolorowa-abstrakcyjna-ilustracja-z-roznymi-bajkowymi-ksztaltami-,pic1,1016,0,434418,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Dzieciaki na Piętrze" - nowy sezon teatralnych spotkań dla najmłodszych
![Kino bez barier Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym.](/mim/wos/pictures/grupa-ludzi-siedzi-w-ciemnej-sali-zwroceni-w-strone-duzego-ekran,pic1,1016,0,434383,show2.jpg?_sst=1739447336765)