Lokale ze wsparciem
Program "Najem socjalny lokali ze wsparciem"
Program skierowany jest do osób oczekujących wsparcia w obszarze pomocy społecznej i uprawnionych do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu na podstawie ustalanej odrębnym zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania listy osób uprawnionych do najmu socjalnego lub niezrealizowanego wyroku sądowego.
Programem objęte są 162 lokale utworzone w 50 mieszkaniach komunalnych o powierzchni przekraczającej 80 m2.
Mieszkania komunalne o powierzchni powyżej 80 m2, zostały wyremontowane przez ZKZL sp. z o.o. Mieszkania zostały podzielone na samodzielne lokale wraz z wyodrębnioną częścią wspólną, w której znajduje się kuchnia, łazienka i korytarz oraz wspólne pomieszczenie pełniące rolę pomieszczenia treningowego.
Poszczególne samodzielne lokale zostały wyposażone w m.in. w tapczan, stół z krzesłami, szafę na garderobę, półki i aneks kuchenny.
Pomieszczenie treningowe wyznaczone do używania na cele prowadzenia wsparcia treningowego zostało oddane do użytkowania organizacjom pozarządowym (NGO) wyłonionym w otwartym konkursie ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego.
Celem programu jest:
- zapewnienie osobom posiadającym uprawnienia do otrzymania pomocy mieszkaniowej wsparcia z zakresu pomocy społecznej, a w szczególności:
- osobom opuszczającym rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze na skutek uzyskania samodzielności i pełnoletności w przypadku braku możliwości powrotu do domu rodzinnego, których poprzednim miejscem zamieszkania było miasto Poznań,
- osobom posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- osobom, które ukończyły 70. rok życia,
- rodzinom wielodzietnym,
- osobom, które dotknęła przemoc w rodzinie,
- innym osobom, których obecna sytuacja społeczna, zdrowotna lub rodzinna wymaga wsparcia;
- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu z powodów mieszkaniowych i społecznych;
- nabycie przez uczestnika programu umiejętności samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym;
- stworzenie obszaru umożliwiającego jednoczesną realizację zadań z zakresu pomocy mieszkaniowej i pomocy społecznej.
Program zorientowany jest na udzielanie wsparcia wszystkim tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji społecznej, zdrowotnej lub rodzinnej. Wielowymiarowe wsparcie z zakresu pomocy społecznej przeciwdziała wykluczeniu społecznemu. Organizacje pozarządowe, które w danym roku na drodze konkursu zostały wytypowane do realizacji zadania Miasta Poznania, zajmują się przygotowaniem uczestników programu do jak najlepszego funkcjonowania w życiu społecznym. NGO pomagają m.in. w sprawach urzędowych, znalezieniu pracy, współpracują z prawnikiem i psychologiem.
W roku 2023 wsparcie w ramach programu świadczą organizacje pozarządowe:
- Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów,
- Przedsiębiorstwo Społeczne Diakonijna Spółka Zatrudnienia sp. z o. o.,
- Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka",
- Stowarzyszenie "Monar",
- Caritas Poznańska,
- Stowarzyszenie Osób i Rodzin Na Rzecz Zdrowia Psychicznego: "Zrozumieć i Pomóc",
- Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego.
Zasady programu reguluje zarządzenie Prezydenta Miasta Poznania nr 872/2019/P z dnia 31.10.2019 r. w sprawie programu "Najem socjalny lokali ze wsparciem" (ze zm.).
Uczestników programu wskazuje Komisja powołana zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania nr 664/2022/P z dnia 30.08.2022 roku w sprawie powołania Komisji ws. najmu socjalnego lokali ze wsparciem (ze zm.).