Podsumowanie I etapu konsultacji społecznych dotyczących " Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024 - 2026".

Zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych dotyczących "Poznańskiego Programu Rozwoju Wolontariatu Miejskiego na lata 2024 - 2026".

Konsultacje prowadzone są przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych przy współpracy z Gabinetem Prezydenta.

Ich celem jest wypracowanie założeń do Programu, które w sposób kompleksowy, spójny i długofalowy zapewnią podstawy do rozwoju wolontariatu w naszym Mieście.

Pierwszy etap konsultacji trwał od 13 kwietnia do 7 maja 2023 r.

Podczas jego trwania mieszkanki i mieszkańcy mogli zgłaszać swoje opinie, uwagi i wnioski w formie:

- elektronicznej poprzez wypełnienie ankiety internetowej udostępnionej na wortalu konsultacyjnym Miasta Poznania i wortalu organizacji pozarządowych pod adresem: www.poznan.pl/ngo;
- papierowej.

Ankietę papierową można było wypełnić podczas:
- Festynu Rodzinnego - Poznań w formie, który odbył się w sobotę, 22 kwietnia 2023 r.,  na Cytadeli,           
- Festynu Rodzinnego na terenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 Dziedziniec pod Słońcem, który odbył się w sobotę, 29 kwietnia 2023 r.

Wykorzystaliśmy miejski wózek konsultacyjny.

Ankietę internetową wypełniło 116 osób, natomiast papierową 33 osoby.

Kobiety stanowiły znaczną większość respondentów (67% - ankieta online, 79% - ankieta papierowa). Najwięcej ankiet wypełnili respondenci w przedziale wiekowym 36-45 lat.

Jedno z ważniejszych pytań, na które musieli odpowiedzieć respondenci dotyczyło potrzeby stworzenia Poznańskiego Centrum Wolontariatu, które docelowo miałoby zajmować się wsparciem działań wolontariackich na terenie Poznania.

Zdecydowana większość odpowiedzi udzielonych na to pytanie była pozytywna. Stanowiła ona 77,59% - ankiety online, 90,91% ankiety papierowe.

Respondenci podnieśli również kwestię wsparcia działań wolontariackich przez Miasto w formie mikrodotacji oraz szkoleń, które w ich ocenie są ważne dla wolontariuszy.

Najbardziej byli zainteresowani szkoleniami: 1) psychologicznymi, 2) specjalistycznymi związanymi z opieką nad osobami ze szczególnymi potrzebami i  3) odkrywania własnego potencjału do działań społecznych.

Załącznik - prezentacja dotycząca podsumowania I etapu konsultacji.

Równocześnie ze zbieraniem ankiet trwają Poznańskie spotkania z Wolontariatem, warsztaty z mieszkankami i mieszkańcami Poznania oraz przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji społecznych, które mają na celu wypracowanie założeń do Programu.

Obecnie trwa II etap konsultacji społecznych, który zakończy się 10 września 2023 r.

Jego celem jest pogłębione badanie poszczególnych grup działających w obszarze wolontariatu w Poznaniu.

Bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w I etapie i zachęcamy do wzięcia udziału w II etapie konsultacji.

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej