Aktualności - archiwym 2015 r.
Radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
Oraz wielu szczęśliwych chwil,
Sukcesów i wszelkiej pomyślności
W nadchodzących Nowym Roku
Życzą pracownicy Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
19 grudnia po raz kolejny odbyło się VI Wigilijne Spotkanie na Śródce. Pojawiły się Śródeckie Anioły. Kolędy śpiewli Art Duo, Koło Jana i Mali Kolędnicy. Były warsztaty i konkursy dla dzieci, kiermasz świąteczny a do degustacji pachnące pierniki, serniki, makowce, barszcz, grzaniec i aromatyczna herbata. Zostały przyznane Statuetki Śródeckich Aniołów a wśród nich jeden "specjalny" anioł dla kierownika Oddziału Rewitalizacji Lecha Podbreza. Spotkanie zorganizowała Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA w ramach tzw. małego grantu.
"Gwiazdkowe rabaty na deptaku Wrocławska" W ostatni handlowy, przedświąteczny weekend 18-20 grudnia w akcji rabatowej wezmą udział sklepy i lokale gastronomiczne z ulic Wrocławskiej i Gołębiej. W tych dniach w godz.12:00-17:00 po deptaku będzie się przechadzał św. Mikołaj rozdający cukierki. Atrakcją wydarzenia będą również występy uczniów Szkoły Baletowej przez cały weekend o godzinie 16.30. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Na Wrocławskiej w celu promowania nowego oblicza ulicy. https://www.facebook.com/events/922106227876778/
15 grudnia o godzinie 17:00 w Auli Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbędzie się spotkanie informacyjne dot. modernizacji ulicy St. Taczaka. Podczas spotkania projektanci przedstawią koncepcję, która jest wstępem do realizacji projektu wykonawczego, przebudowy ulicy.
Zobacz także
Dzięki współpracy Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta z Eneą w tym roku pojawiły się po raz pierwszy nie tylko na ul. Chwaliszewo dekoracje świateczne. Oświetlenie świąteczne pojawiło się na Śródce, Ostrowie Tumskim, Moście Chrobrego i jak co roku na ul. Chwaliszewo aż do Starego Rynku dzięki temu udało się połączyć najstarsze miejskie obszary Poznania. Dekoracje pojawiły się także na rynkach Bernardyńskim, Wielkopolskim, Wildeckim, Jezyckim i Łazarskim oraz na Placu Kolegiackim i dziedzińcu UMP.
Do 30 grudnia 2015 roku można oglądać u zbiegu ulic: Św. Marcin/Gwarna wystawę pokonkursową "Poznań- Centrum Od Nowa". Był to konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru ścisłego centrum Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem ul. Św. Marcin. Został on ogłoszony 14 sierpnia, a rozstrzygnięty 27 listopada.
Zobacz także
W dniu 2 grudnia br. o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej Nr 9 przy ulicy Łukaszewicza 9/13 odbędą się konsultacje w sprawie modernizacji Rynku Łazarskiego. Na spotkaniu zostaną przedstawione wytyczne programowe do planowanego konkursu urbanistyczno-architetonicznego. Od 03 do 16 grudnia potrwa zbieranie uwag i pomysłów odnoszących się do wytycznych programowych oraz planowanego konkursu dot. modernizacji Rynku Łazarskiego.
Zobacz także
W tym roku Poznań rozbłyśnie 145 choinkami świątecznymi!
W ramach ożywiania i podnoszenia jakości przestrzeni publicznej, a także w celu integracji i rozwoju współpracy z lokalnymi społecznościami, BKPiRM wsparło i rozszerzyło akcję świąteczną "Gołębia Inspiruje". Akcja jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Wrocławskiej oraz koalicjantami Miejskiego Programu Rewitalizacji i Programu dla Śródmieścia. Choinki wystawią przed swoje lokale poznańscy przedsiębiorcy i partnerzy z terenów rewitalizacji. Drzewka ubrane w białe światełka będą zdobić poznańskie ulice od 4.12.15 do 31.01.16.
W związku z zamiarem kompleksowej rewaloryzacji i rewitalizacji Starego Rynku w Poznaniu, Miasto Poznań zaprasza do wzięcia udziału w pierwszej cyklu dyskusji i konsultacji społecznych na temat przyszłego sposobu zagospodarowaniu Starego Rynku. Spotkanie odbędzie się 3 grudnia 2015 o godz. 18:00 w Galerii Miejskiej ARSENAŁ, z udziałem Prezydenta Mariusza Wiśniewskiego, chcielibyśmy podyskutować na temat charakteru Starego Rynku.
Zobacz także
"Poznań - Centrum od nowa". Plac zabaw, nowoczesna infrastruktura drogowa, więcej miejsc zielonych czy funkcjonalna przestrzeń, którą będzie można wykorzystywać w zależności od potrzeb - już niedługo ulica Święty Marcin może zyskać zupełnie nowe oblicze. Rozstrzygnięto bowiem konkurs na wypracowanie idei i konkretnych rozwiązań w centrum Poznania. Pierwszą nagrodę w zdobyło Studio ADS z Poznania
Zobacz także
Gazeta Wyborcza przyznała Białe Pyry dla pozytywnych bohaterów związanych z Poznaniem.
"Ekipa z Chwaliszewa wyróżniona! Jedna biała pyra - dla Karoliny Dąbrowskiej, Jerzego Rucińskiego i innych działaczy Stowarzyszenia Chwaliszewo za przywracanie miastu dawnego klimatu i miłość do swojej dzielnicy."
Dzięki staraniom Stowarzyszenia Chwaliszewo w zaniedbanym dotychczas zakątku przy ul. Czartoria powstał piękny, zielony skwer ze sceną, zwany Zaułkiem Ślepego Antka. Upamiętninono w ten sposób nie tylko postać lokalnego bohatera Antoniego Gąsiorowskiego ale także stworzono miejsce spotkań i odpoczynku dla mieszkańców dzielnicy. GRATULUJEMY!
Miasto Poznań i Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji zapraszają 20-21 października br. do udziału w konferencji "Wspólna nie znaczy niczyja". Konferencja Poznań 2015 jest kontynuacją działań na rzecz przestrzeni publicznej przeprowadzonych przez Miasto Poznań w latach 2008 - 2014 r. W intencji organizatorów konferencja ma być także kolejnym krokiem w podtrzymywaniu i rozszerzaniu partnerstw związanych z rewitalizacją.
Udział w konferencji należy zgłosić do 9 października.
Zobacz także
2 października br zapraszamy na trzecią edycję wydarzenia Rytmy Marcina. organizowane przez Centrum Kultury Zamek oraz partnerów w tym Koalicję społeczną Święty Marcin. W siedzibie Towarzystwa Wiedzy Powszechnej (ul.Święty Marcin 69), odbędą się:
- 17:00 na podwórku kamienicy TWP odbędzie się koncert zespołu "Barabas",
- 18:00 w siedzibie TWP odbędzie się spotkanie "Melodie ciszy i ciemności,"
- Od 18:00 w pubie Nowa Czytelnia trwać będą warsztaty żonglerki.
Zobacz także
26 września br. w sobotę w godzinach od 12:00 do 21:00 na placu przed Kościołem Św. Małgorzaty zapraszamy na kolejny Dzień Sąsiada na Śródce. Czeka mnóstwo atrakcji między innymi zwiedzanie Śródki z przewodnikiem, warsztaty, gry i zabawy dla najmłodszych i nie tylko, występy dzieci ze Śródki. Odbędzie się także Tour de Śródka - kapslowy wyścig o Puchar Mera Śródki. Będzie można także odświeżyć szafę podczas wymiany ubrań. Wszystkich cukierników amatorów zapraszamy do udziału w konkursie na najlepsze ciasto. Dzień Sąsiada zakończy potańcówka z Eką znad Trojanki.
Brama Poznania wśród dziewięciu nowych Cudów Funduszy Europejskich. Uroczyste ogłoszenie listy laureatów ósmej edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" odbyło się 18 września br. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Brama Poznania otrzymała nagrodę w kategorii Obiekt Turystyczny
Zobacz także
Na Śródce powstał mural, wykonany w technice 3D pt.: "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" jest częścią projektu "W środku Śródki". Pomysłodawcą muralu był Pan Gerard Cofta, zainspirowany fotografią z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Pomysł zrealizowała Fundacja Artystyczno - Edukacyjna Puenta w ramach konkursu Centrum Warte Poznania. Śródka zyskała kolejną wyjatkową atrakcję. To niezwykle efektowne dzieło można zobaczyć na ścianie kamienicy na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki.
Zobacz także
19 września br. w sobotę Stowarzyszenie Chwaliszewo uroczyście otworzyło Zaułek Ślepego Antka, dla upamiętnienia Antoniego Gąsiorowskiego, woźnicy z Chwaliszewa i postaci literackiej, bohatera akcji "Bollwerk" żołnierza AK. Skwerek u zbiegu ulic Chwaliszewo i Czartorii, przy murze oporowym, zyskał nowy wygląd - został obsadzony zielenią, powstał drewniany podest, który może stać się też sceną. Projekt został sfinansowany z udziałem Stowarzyszenia Chwaliszewo, Wydziału Kultury UMP, dewelopera Nowa Sienna przy wsparciu Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.
16 września 2015 r. Miasto Poznań podczas uroczystej gali w Berlinie, otrzymało specjalne wyróżnienie w prestiżowym międzynarodowym konkursie na "najlepszy publiczny projekt budowlany", zorganizowanym przez niemiecką Fundację "Lebendige Stadt".
Zobacz także
Zapraszamy na spotkanie konsultacyjne dotyczące koncepcji organizacji ruchu i parkowania na Ostrowie Tumskim i Śródce. Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 września br. o godz. 17:00 w Bramie Poznania - sala audiowizualna. Będzie to przestrzeń do wymiany poglądów opinii i wątpliwości. Serdecznie Zapraszamy!
Po raz pierwszy, sześć restauracji, podczas jednego spotkania, tworzy jedną wspólną restaurację, na jednym moście. Na jedynej takiej Śródce.
21 sierpnia o godz.19:00 Most Biskupa Jordana z inicjatywy miejscowych restauratorów zamienił się wieczorem w restaurację na świeżym powietrzu. Restauracje ze Śródki wystawiły na moście stoliki i przygotowywały swoje specjały na oczach gości. Można było popróbować wszystkich śródeckich smaków. Chętnych nie brakowało!
19 sierpnia na Śródce został otwarty nowy lokal gastronomiczny WSPÓLNY STÓŁ. Gastronomiczna spółdzielnia socjalna powstała dzieki wsparciu Fundacji Barka oraz środków z Europejskiego Funduszu Społecznego przekazanych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz od przywatnych przedsiębiorstw. Restauracja dała miejsce zatrudnienia 5 bezrobotnym Paniom oraz profesjonalym gastronomom a także studentom poznańskich uczelni.
Poznań Street Foto - Stary Rynek i okolice oczami Poznaniaków
14 sierpnia na dziedzińcu Szkoły Baletowej wręczono nagrody w konkursie fotograficznym "Poznań Street Foto". Konkurs został ogłoszony przez Stowarzyszenie Na Wrocławskiej w ramach inicjatywy "Coolturalny Stary Rynek" podjętej przez Estradę Poznańską.
Tematyką konkursu było "Codzienne życie, ludzie i architektura Starego Rynku". Prace miłośników fotografii podlegały ocenie jury oraz głosowaniu publiczności na Facebooku. Najciekawsze ujęcia okolic poznańskiego śródmieścia będzie można podziwiać na Starym Rynku od 22.08 do 2.09.2015 r. pomiędzy budynkiem Odwachu, a Pałacem Działyńskich.
Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta było jednym z fundatorów nagród dla uczestników.
Wszystkim laureatom jeszcze raz gratulujemy!
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na Facebooku: Stowarzyszenie na Wrocławskiej, Gołębia Inspiruje
Zobacz także
Na Starym Rynku od 17 sierpnia do 30 września można oglądac wystawę "NOWY STARY RYNEK" w związku z zamierzoną kompleksową rewaloryzacją Starego Rynku w Poznaniu, w tym w szczególności przebudową posadzki Rynku, z inicjatywy Urzędu Miasta Poznania, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej zorganizował konkurs prac semestralnych studentów na koncepcję zagospodarowania Starego Rynku.
Ponad 20 najlepszych, wybranych prac prezentowanych jest na wystawie na Starym Rynku.
Na zakończenie prezentacji wystawy zaprosimy też Państwa na spotkanie i dyskusję "na żywo" z Autorami i Prowadzącymi.
Zobacz także
14 sierpnia został ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni publicznej obszaru ścisłego centrum Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem ul. Św. Marcin.
Przedmiotem konkursu jest wypracowanie idei i konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania przestrzeni publicznej.
Ogłoszony konkurs jest konkursem otwartym, jednoetapowym, studialnym, w którym uczestnicy konkursu przesyłają zgłoszenie udziału w konkursie i na tej podstawie składają pracę konkursową.
Prace konkursowe można składać do 29 października.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 27 listopada.
Zobacz także
Miasto Poznań przy współpracy ze stowarzyszeniem Chwaliszewo zaprasza na kolejna edycję "Przechadzek - kino, kawiarnia i spacer..., pod okiem profesjonalnych przewodników miejskich organizowanych w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Poznania.
- Św. Marcin - zbiórka na placu Adama Mickiewicza, godzina 10:00, niedziele 26 lipca oraz 13 września.
- Chwaliszewo - zbiórka przy koziołkach na placu Kolegiackim, godzina 10:00, niedziele 12 lipca oraz 30 sierpnia.
- Śródka - zbiórka przy kościele Św. Małgorzaty, godzina 10:00, niedziele 9 sierpnia, 6 września oraz 27 września.
Na zakończenie każdej z przechadzek zapraszamy na pokaz filmowy oraz słodki poczęstunek. Wszystkie przechadzki są bezpłatne!
Spójne centrum z pomysłem - zapisz się na warsztaty!
Zapraszamy serdecznie do udziału w warsztatach, na których spotkają się zespoły konkursowe z lokalnymi społecznościami. Podczas zajęć, uczestnicy będą mieli okazję doprecyzować wytyczne dotyczące zagospodarowania przedmiotowego obszaru. Warsztaty odbędą się 23 czerwca w godz. 16:00-20:00 w Sali Wielkiej CK Zamek przy ul. Święty Marcin 80/82. Chęć uczestnictwa w warsztatach można zgłaszać do 18 czerwca telefonicznie pod numerem: 878 45 13 bądź mailowo na adres: weronika_sinska@um.poznan.pl.
Spójny projekt zmian ścisłego centrum Poznania wkracza z kolejny etap. Urząd Miasta przygotowuje konkurs urbanistyczno-architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni publicznej, obejmującej obszar ulicy Św. Marcin oraz 27 Grudnia, Gwarnej, Kantaka, Ratajczaka, alei Marcinkowskiego i placu Wolności. W ramach przedsięwzięcia przewidziano także ankietę i warsztaty z mieszkańcami.
Zobacz także
Zapraszamy na wystawę
"Zielone Jeżyce"
Wizje rewitalizacji Jeżyc oczami studentów Wydziału Architektury,
którą można oglądać od 29 maja w Urzędzie Miasta Poznania w korytarzu przy Salach Sesyjnych. Zaprezetowane koncepcje to spojrzenie przyszłych architektów, które mamy nadzieję że pobudzi wyobraźnię mieszkańców, lklnych liderów i zainspiruje do działania!
Za nami dwa dni warsztatów "Wspólna nie znaczy niczyja - rewaloryzacja Placu Kolegiackiego". Zostały zdiagnozowane problemy i powstały piewrsze pomysły i idee. Na warsztaty przyszli zarówno projektanci jak i przedsiębiorcy z rejonu pl. Kolegiackiego, urzędnicy, animatorzy kultury jaki i Stowarzyszenia i przedstawiciele Rady Osiedli. Było bardzo kreatywnie i twórczo. Pomysły uczestników posłużą do opracowania wytycznych dla konkursu architektonicznego na koncepcję rewaloryzacji Placu Kolegiackiego.
Zobacz także
Poznań Design Days 2015 to festiwal designu angażujący w organizację liczne instytucje kultury i sztuki, a także przestrzenie kreatywne, funkcjonujące na terenie Poznania. Organizatorem projektu jest Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. II edycja festiwalu odbędzie się w dniach 8.05 - 17.05.2015. Towarzyszy jej idiom: ,,Nowe Oczekiwania". W ramach programu zapraszamy na warsztay "Wspólna nie znaczy niczyja" Rewaloryzacja Placu Kolegiackiego" oraz do obejrzenia instalacji "Z perspektywy czasu - instalacja świetlna"
"Z perspektywy czasu - instalacja świetlna" Instalacja - iluzja optyczna dająca widzowi mozliwość odczucia skali nieistniejącego już budynku Kolegiaty św. Marii Magdaleny na Placu Kolegiackim. Instalacja będzie prezentowana podczas Poznań Design Days od 8 do 17 maja dodatkowa atrakcja będzie iluminacja świetlna w nocy z 16 do 17 maja o godz. 23'35. Autorem instalacji jest Pracownia Architektoniczna TOYADESIGN.
"Wspólna nie znaczy niczyja" Rewaloryzacja Placu Kolegiackiego" Szanowni Państwo!
Urząd Miasta Poznania ma przyjemność zaprosić Państwa na warsztaty pomysłów na temat przyszłości Placu Kolegiackiego. Warsztaty odbędą się w dniach: 15 maja (piątek ), w godzinach 16:00 - 20:00, 16 maja (sobota), w godzinach 10:00 - 16:00, przed Urzędem Miasta Poznania w, ustawionej z tej okazji, hali namiotowej. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o potwierdzenie obecności do dnia 11.05.2015 r., e-mail: paulina_jozwiak@um.poznan.pl tel. 61 8 78 56 80.
Zobacz także
Szanowni Państwo, Urząd Miasta Poznania zaprasza na spotkanie w sprawie koncepcji przebudowy ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Odbędzie się ono w środę, 13 maja 2015 roku, o godzinie 16:30, w Sali pod Zegarem w Centrum Kultury Zamek przy ulicy Święty Marcin 80/82. Na spotkaniu nastąpi podsumowanie opinii i uwag zebranych do wyżej wymienionej koncepcji.
W dniach 27-28 kwietnia Zakład Robót Drogowych w Poznaniu, na zlecenie Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, zamontował przy Wartostradzie 7 śmietników i 4 ławki. Jest to pierwszy etap wdrażania projektu "Poprawa przestrzeni publicznej w ramach Programu dla Śródmieścia i Miejskiego Programu Rewitalizacji" W projekcie uczestniczą społeczności lokalne obszarów objętych Miejskim Programem Rewitalizacji, które wspólnie z pracownikami Urzędu Miasta Poznania wyznaczały miejsca lokalizacji urządzeń małej architektury. W drugim etapie, w maju br., zamontowane zostaną ławki i stojaki rowerowe na Ostrowie Tumskim i Śródce.
Dnia 11 kwietnia miało miejsce otwarcie lodziarni przy ul. Chwaliszewo 7/8.
Chwaliszewo - jeden z obszarów objętych Miejskim Programem Rewitalizacji - wzbogaciło się 11 kwietnia o nowy punkt gastronomiczny. Lody Chwaliszewo N°7/8 to miejsce, w którym wśród archiwalnych fotografii tej okolicy, spróbować można lodów tworzonych według własnej receptury w wielu oryginalnych smakach. Lodziarnia ta jest pierwszym lokalem gastronomicznym zlokalizowanym przy ul. Chwaliszewo. W ramach wspierania koalicji lokalnych obszarów rewitalizowanych kibicowaliśmy w realizacji tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że ten lokal jest pierwszym krokiem w rozwoju tego typu usług na Chwaliszewie, a mieszkańcy i turyści coraz częściej będą odwiedzać ten historyczny fragment miasta przyciągnięci jego poszerzającą się ofertą.
WYNIKI KONKURSU DOT. ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENI UJĘTEJ W MIEJSKIM PROGRAMIE REWITALIZACJI
Dnia 24.03.2015 odbyło się spotkanie członków jury, podczas którego zaprezentowano poszczególne prace zgodnie z ich opisem, załączonym do prac. Członkowie zapoznali się z szczegółowymi informacjami nt. projektów, przeanalizowali treści zawarte na planszach konkursowych.
Po przyznaniu punktacji poszczególnym projektom, jury podjęło decyzję o przyznaniu 3-go miejsca pracy nr 172376, oraz wyróżnienia dla pracy nr 120000
Rozpoczynamy kolejną edycję "Odmień swoje podwórko 2015". Tegoroczna akcja ma na celu urządzenie i aktywizację przestrzeni w Śródmieściu oraz wsparcie działań koalicji lokalnych obszarów objętych Miejskim Programem Rrewitalizacji. Warsztaty odbędą się 10 i 11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 40 na ul. Garbary 82. Szczegółowe informacje 61 878 56 89 oraz 61 878 57 35
Zobacz także
Informujemy, że został wydłużony termin składania uwag do koncepcji przebudowy ulicy Święty Marcin przedstawionej przez Poznańskie Inwestycje Miejskie. Wszelkie uwagi dotyczące projektu prosimy składać do dnia 10 kwietnia br. na adres kp@um.poznan.pl, lub w siedzibie Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta: Pl. Kolegiacki 17, pokój 409. Projekt jest udostępniony do wglądu na stronie www.pozim.pl/projekty. Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach.
Zobacz także
Zachęcamy do zapoznania się z Raportem z badań ulicy Święty Marcin opracowanym w Urzędzie Miasta Poznania. Raport przedstawia najważniejsze dane ilościowe i jakościowe dotyczące funkcjonowania ulicy i terenów ją otaczających.
Życzymy miłej lektury! Ewentualne uwagi i sugestie po przeczytaniu raportu prosimy kierować na adres: rewitalizacja@um.poznan.pl
Zobacz także
11 marca br. o godz. 16:30 w Sali Kominkowej w CK Zamek Urząd Miasta Poznania, Centrum Kultury Zamek i Poznańskie Inwestycje Miejskie Sp. z o. o. zapraszają mieszkańców i przedsiębiorców ulicy Święty Marcin na spotkanie koalicji społecznej w sprawie koncepcji przebudowy ulicy Święty Marcin. Spotkanie odbędzie się w środę 11.03.2015 o godzinie 16:30 w Sali Kominkowej Centrum Kultury Zamek. Serdecznie Zapraszamy!
Zobacz także
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu książkę która powstała w ramach projektu "Wspólna, nie znaczy niczyja" pod tytułem
"Wspólne nie znaczy niczyje,
czyli o podwórkach i ulicach coś dla dziecka i rodzica"
Książka została zaprojektowana tak, by główną część, czyli opowieść dla dzieci, uzupełniały ukryte w otwieranych skrzydełkach teksty dla dorosłych. Jest ich 10 a każdy dotyczy innego zagadnienia między innymi: wprowadzania wielokolorowych elewacji, rozrastania się miast w niekontrolowany sposób, czy też bezpośredniego wpływu mieszkańców na wygląd otaczającej ich przestrzeni.
Książka została przekazana do wszytkich poznańskich publicznych szkół i przedszkoli.
Fragment ksiązki: Ta historia dzieje się w domu przy ulicy Wąskiej. Założę się, że w waszym mieście też jest taka ulica. Sprawdźcie na mapie. Nie widzicie? To może przykrywa ją koniuszek waszego palca. Za domami są szerokie, błotniste podwórka. Za tym naszym, domem z numerem siódmym, rozciąga się zarośnięty teren z krzakami bzu, kilkoma dzikimi jabłonkami i bardzo wysoką trawą. Przy drzewie na podwórku często bawi się dwóch chłopców. Ten wyższy z piegami na nosie to Wojtek, nasz bohater.
POJAWIA SIĘ NASZ BOHATER, ALE KTOŚ NATYCHMIAST WYGANIA GO ZE SCENY
Dzielny Woj staje pod zamkiem, w którym mieszka czarownik. Jest zupełnie cicho. Tak cicho, że wojownik słyszy, jak bije mu serce. Jest cicho, bo czarownik ukradł ze świata wszystkie dźwięki i schował w pudełku małym jak paznokieć. Czarownik jest dziki, gorszy niż surowe brokuły. Rycerz woła:
- Pokaż się! Albo ja tam przyjdę do ciebie!
Z okna najwyższej wieży wychyla się głowa.
- Jak spróbujesz tu wejść, to zrobię z ciebie kotlecik! - ryczy czarownik. Na dziedziniec zamkowy wypełza coś śliskiego, rogatego, zakutego w pancerz...