Podsumowanie 2021 roku

W 2021 w ramach akcji "Stołówka dla fifnych owadów" 37 hotelików wraz z "Tytkami dobroci dla owadów" - torebkami z nasionami pyłko- i nektarodajnymi - trafiło do przedszkoli i szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału w akcji. W ramach akcji szkołom przekazano także krótki film edukacyjny o tematyce związanej z życiem owadów zapylających oraz ich znaczeniem we współczesnym świecie dla przyrody i dla człowieka. Film, na zlecenie Miasta Poznania, został przygotowany przez Panią Katarzynę Dytrych - przyrodniczkę

Poznań dla pszczół

Wiosną 2021 r. zaprosiliśmy najmłodsze poznanianki i poznaniaków do udziału w konkursie plastycznym pn. "O przygodach fifnej pszczółki".  Na konkurs zgłoszonych zostało 319 prac plastycznych.

Posadowiono trzecią już Pasiekę Miejską, tym razem na terenach należących do Term Maltańskich.

W kwietniu ogłoszono przetarg na budowę ogrodu miododajnego w Parku Cytadela.

20 maja, w Światowy Dzień Pszczół, rozdano poznaniakom 2,5 tys. doniczek z kwiatami miododajnymi oraz publikację inspirującą do zakładania stołówek dla owadów w nakładzie 2 tys. szt.

Z okazji "Wielkiego Dnia Pszczół" przygotowano we współpracy z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu; Palmiarnią Poznańską; Polskim Towarzystwem Entomologicznym oraz Poznańskim Centrum Świadczeń - Centrum Inicjatyw Rodzinnych kilka interesujących i inspirujących propozycji w ramach realizacji projektu "Poznań dla pszczół".

W piątek, 6 sierpnia na przystankach tramwajowych stanęły donice z sadzonkami kwiatów miododajnych, które było można otrzymać, odpowiadając na proste pytanie dot. pszczół i projektu "Poznań dla pszczół".

W przestrzeni internetowej zaprosiliśmy na spotkanie online w Miejskiej Pasiece na poznańskiej Cytadeli oraz do wzięcia udziału w specjalnej odsłonie projektu "Czytam i Czuję" w którym  Radna Miasta Poznania Halina Owsianna przeczytała fragment publikacji wydawnictwa Dwie Siostry Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego pt. Pszczoły.

https://www.youtube.com/watch?v=1sddQTYOIRE&t=736s

https://www.youtube.com/watch?v=bk6dUdvQLBo&t=53s

Dodatkowo przygotowaliśmy krótki filmik jak w mieście należy dbać o owady, co my - mieszkańcy możemy zrobić aby zwiększyć populację owadów. 

https://www.youtube.com/watch?v=eB8k7LhA7iA&t=3s

W Ogrodzie Botanicznym została przygotowana wystawa poświęcona owadom zapylającym oraz gra terenowa "Z kwiatka na kwiatek" dla rodzin z dziećmi.

Natomiast w Palmiarni Poznańskiej przygotowano dwie wystawy - jedną poświęconą pszczołom egzotycznym, a drugą, która była graficzną odpowiedzią studentów Pracowni Znaku i Identyfikacji na tematy związane z rolą jaką odgrywają pszczoły w życiu na naszej Planecie.

W listopadzie została wydana publikacja "Pszczoły wokół nas" opisująca rolę tych owadów w przyrodzie i dla człowieka, a także znaczenie usługi ekosystemowej, jaką jest zapylanie.

Poruszone zostały także zagadnienie zagrożeń dla zapylaczy oraz możliwych do samodzielnej realizacji przez mieszkańców działań na rzecz poprawy i ochrony środowiska życia pszczół.

Publikacja została wydana w nakładzie 3 000 sztuk, dodatkowo przygotowano wersję elektroniczną publikacji dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Publikację w wersji elektronicznej można pobrać z zakładki "Do pobrania". Zachęcamy do lektury!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej