XVI edycja akcji Światełko dla Czerwca '56
Rusza XVI edycja akcji Światełko dla Czerwca '56, organizowanej przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości). Celem trwającego już od ośmiu lat projektu jest kultywowanie pamięci o pierwszym w powojennej Polsce wolnościowym zrywie.
W ramach tej inicjatywy uczniowie ze współpracujących z muzeum szkół mają szansę dowiedzieć się więcej o Poznańskim Czerwcu 1956 i upamiętnić zmarłych, którzy byli związani z jego historią. Co roku odbywają się dwie edycje akcji. W czerwcu młodzi ludzie wraz z nauczycielami odwiedzają groby ofiar, natomiast w październiku (przed dniem Wszystkich Świętych) mogiły uczestników i propagatorów pamięci robotniczego zrywu.
Każdą edycję "Światełka dla Czerwca "56" rozpoczyna uroczystość przy grobie wybranej osoby. W tym roku uroczysta inauguracja odbyła się przy mogile Czesława Jackowskiego, znajdującej się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej.
Czesław Jackowski urodził się 9 maja 1915 roku w Kowalu. Mieszkał w Poznaniu. Pracował jako ślusarz na wydziale W-8 w Zakładach Przemysłu Metalowego im. Józefa Stalina. To właśnie pracownicy tych zakładów oraz tysiące mieszkańców Poznania wyszło na ulice Poznania w dniu 28 czerwca 1956 roku, aby wziąć udział w robotniczym proteście, który szybko przerodził się w uliczne walki i został krwawo stłumiony przez komunistyczne władze. Czesław Jackowski jest jedną z ofiar tego wydarzenia. Około południa został poważnie ranny - otrzymał serię kul. Trafił do szpitala przy ul. Długiej, gdzie spędził ostatnie miesiące życia. Zmarł 11 listopada 1956 roku, w wieku 41 lat. Jako przyczynę zgonu podano złamanie podstawy miednicy i ropień płuca lewego. Pogrzeb odbył się 16 listopada 1956 r. na cmentarzu parafii Bożego Ciała przy ul. Bluszczowej w Poznaniu.
Na cmentarzu przy Bluszczowej pochowani zostali również inni uczestnicy Poznańskiego Czerwca "56: Henryk Błażejak, Marian Bogdan Sobalak, Roman Jankowski i Henryk Nowicki. Na ich mogiłach również złożono kwiaty i zapalono znicze.
Podczas uroczystości słowa do obecnej na inauguracji młodzieży wypowiedzieli: Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki oraz kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 Kinga Przyborowska. Podczas inauguracji XVI edycji akcji "Światełko dla Czerwca'56" odwiedzone zostały również znajdujące się w pobliżu groby ofiar Poznańskiego Czerwca - Henryka Błażejaka, Mariana Bogdana Sobalaka, Romana Jankowskiego oraz Henryka Nowickiego.
W inauguracji wzięli udział uczestnicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku, pan Andrzej Sporny, prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 "NIEPOKONANI", Jerzy Majchrzak, prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec 1956, Piotr Sosiński, reprezentant Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 oraz uczniowie wraz z nauczycielami 19 Technikum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, którzy opiekują się grobem Czesława Jackowskiego oraz ofiar Poznańskiego Czerwca pochowanych na cmentarzu na ulicy Bluszczowej oraz uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56 i Szkoły Podstawowej nr 10 im. Arkadego Fiedlera w Poznaniu.
XVI edycja akcji "Światełko dla Czerwca '56" potrwa do 20 czerwca. W tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą cmentarze, na których pochowane są ofiary wolnościowego zrywu, uporządkują ich groby i zapalą symboliczne znicze. W projekcie biorą udział nie tylko szkoły w stolicy Wielkopolski, ale też placówki z innych miast, z którymi związane były losy uczestników Poznańskiego Czerwca.