Powstał niezwykle szybko, bo w zaledwie 46 dni. Na początku miał zostać zrealizowany projekt "Kierunek", jednak wobec niezadowolenia poznaniaków wybrano projekt o nazwie "Jedność", czyli ten, który możemy podziwiać do dzisiaj.  

Wypadki czerwcowe odbiły się szerokim echem na Zachodzie dzięki trwającym XXV Międzynarodowym Targom Poznańskim i obecności zagranicznych gości. Jedną z osób, która wspierała postawę poznaniaków był francuski pisarz Albert Camus.  

Zdzisław Wardejn wyszedł z domu 28 czerwca 1956 roku o 7.30 i zniknął bez śladu. Po powrocie 30 czerwca 1956 roku dowiaduje się, że nie żyje.

28 czerwca 1956 roku robotnicy z Zakładów Metalowych im. Hipolita Cegielskiego wyszli na ulice. Hasłami przewodnimi ich wystąpienia były słowa: "Żądamy chleba!", "Jestem głodny". Jak wyglądał przebieg całego wydarzenia?

Dr Józef Granatowicz był pierwszym dyrektorem Szpitala im. Raszei, a swoją służbę pełnił przez wiele lat. Dzięki jego odwadze i decyzji o niespisywaniu danych osób rannych podczas Poznańskiego Czerwca 1956 roku, wielu jego uczestników uniknęło później aresztowania.

Demonstranci wyruszyli na strajk zupełnie bezbronni, jednak już w trakcie marszu postanowili stanąć do walki z Urzędem Bezpieczeństwa. W tym celu dotarli do wielu Komend Milicji Obywtelskiej, skąd pozyskali broń.

Liczba wyników na stronie
10
Strona 1 2 3 4