Kapsuła czasu upamiętni budowę pływalni
- Jest to kolejna inwestycja w sport i rekreację w naszym mieście, szczególnie istotna i wyczekiwana przez mieszkańców Grunwaldu, a także Jeżyc oraz Łazarza - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia i samopoczucia, dlatego poznanianki i poznaniacy muszą mieć dostęp do tego typu obiektów. Wcześniej w tym miejscu działała pływalnia Olimpia, która została zamknięta z powodu złego stanu technicznego. Dziś po starym obiekcie nie ma już właściwie śladu. Zastąpimy go nowoczesną pływalnią, z której wygodnie i bezpiecznie będą mogły korzystać również osoby z niepełnosprawnościami.
Na akcie erekcyjnym podpisy złożyli Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, Justyna Litka - prezes PIM oraz przedstawiciel wykonawcy inwestycji Mariusz Linowiecki - dyrektor Oddziału Poznań spółki Alstal Grupa Budowlana. Tubę z aktem, najnowszą gazetą i monetą z 2024 r. umieszczono w fundamencie pływalni.
- To budowa, którą latem poprzedziły prace rozbiórkowe starej pływalni. Dziś mamy gotowe fundamenty i jesteśmy na etapie wznoszenia ścian piwnic. Wmurowanie kapsuły czasu to dla nas zawsze ważny moment świadczący o zaawansowaniu prac, gdyż symbolizuje początek stopniowego wychodzenia robót z ziemi. Kolejnym krokiem będzie budowa stropów piwnic, z czasem zobaczymy mury zewnętrzne. Docelowo będzie tu przestrzeń nie tylko dla miłośników pływania, ale też miejsce na gimnastykę, rehabilitację i relaks w jacuzzi zgodnie z sugestiami mieszkańców - mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
W nowej hali będzie można zorganizować lokalne imprezy pływackie, gdyż obiekt powstaje zgodnie z europejskimi standardami. To również odpowiednie miejsce na naukę pływania i rekreację. W nowym budynku zaprojektowano basen o długości 25 m i szerokości 16 m z ośmioma torami, z którego jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 96 osób. Przewidziany jest też drugi, rekreacyjny basen, służący również do nauki pływania, składający się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5x9 m, mieszczący jednocześnie 30 osób.
Nowa kryta pływalnia będzie miała także odpowiednie zaplecze. Dla przyszłych użytkowników powstaną przebieralnie oraz natryski i sanitariaty, sala rehabilitacji i fitness, zespół saun, a także pomieszczenie odnowy biologicznej. Zaplanowano również miejsce na działalność małej kawiarni. Swoje przestrzenie będzie miała administracja obiektu, instruktorzy, trenerzy i służby medyczne. Powstaną pomieszczenia magazynowe i gospodarcze, przeznaczone do obsługi infrastruktury technicznej.
Poprzednia hala basenowa przy ul. Taborowej wybudowana została w połowie lat 70. XX wieku. Podczas ekspertyzy starej pływalni, przeprowadzonej w 2019 roku, stwierdzono zły stan techniczny budynku hali basenowej i m.in. ze względu na znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian został on zakwalifikowany do rozbiórki.
Wykonawca inwestycji zajmie się także zagospodarowaniem terenu wokół pływalni. Wybudowane zostaną jezdnie manewrowe, chodniki i 26 miejsc postojowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Nasadzona zostanie nowa zieleń - graby, kosodrzewina i rozplenica japońska. Powstanie także podziemny zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki.
Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
PIM, RB