Poznań dla wolontariatu
"Poznański program rozwoju wolontariatu miejskiego na lata 2024-2027" powstał, by łączyć działania urzędu, miejskich instytucji i organizacji społecznych na rzecz osób pomagających innym oraz organizatorów tego rodzaju wsparcia w Poznaniu. Jest odpowiedzią na ich potrzeby, gwarantuje sprawne funkcjonowanie miejskiego systemu wolontariatu i zapewnia jego stały rozwój.
W dokumencie zaplanowano działania podzielone na dziesięć obszarów: przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, studenci, seniorzy, wolontariat pracowniczy, Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki, organizatorzy wolontariatu oraz koordynatorzy wolontariatu w organizacjach pozarządowych, wolontariusze, sytuacje kryzysowe oraz promocja i komunikacja.
Jednym z podstawowych założeń programu jest położenie nacisku na rozwój współpracy międzysektorowej. Czyli połączenie oferty angażujących się społecznie firm z potrzebami osób i organizacji działających na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Program ma więc zaangażować wolontariuszy w działania organizacji pozarządowych, miejskich jednostek organizacyjnych, urzędu miasta, ale także potencjalnych partnerów projektu: uczelni czy firm. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie systemowego rozwiązania, dzięki któremu mieszkańcy staną się bardziej aktywni, zaangażowani w wolontariat i odpowiedzialni za swoje otoczenie.
- Program powstał dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców i mieszkanek Poznania, organizacji pozarządowych, wolontariuszy - mówiła podczas sesji Dorota Potejko, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Przeszedł też bardzo szerokie konsultacje. Nad organizacją działań w nim zaprojektowanych będzie czuwać Poznańska Rada do spraw Rozwoju Wolontariatu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które przyczyniły się do powstania programu.
Realizacja zaplanowanych w dokumencie działań pomoże zwiększyć liczbę zaangażowanych wolontariuszy w Poznaniu. Pozwoli też na lepszą współpracę organizatorów wolontariatu z osobami, które chcą pomóc. Ułatwi komunikację pomiędzy partnerami programu oraz umożliwi podniesienie kompetencji osób, które organizują tego typu wsparcie.
AW