Poznań dla wolontariatu

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Koordynatora Wolontariatu. Poznań docenia działania mieszkańców na rzecz innych osób. Dlatego oficjalnie przyjął program rozwoju wolontariatu miejskiego. Taką decyzję podjęli radni na wtorkowej sesji rady miasta.

Na zdjęciu troje wolontariuszy pochylonych nad jakąś kartką, w otoczeniu zieleni - grafika artykułu
Wolontariusze sprawiają, że Poznań staje się piękniejszy - np. dzięki akcji "Wspólnie POZmieniajmy"

"Poznański program rozwoju wolontariatu miejskiego na lata 2024-2027" powstał, by łączyć działania urzędu, miejskich instytucji i organizacji społecznych na rzecz osób pomagających innym oraz organizatorów tego rodzaju wsparcia w Poznaniu. Jest odpowiedzią na ich potrzeby, gwarantuje sprawne funkcjonowanie miejskiego systemu wolontariatu i zapewnia jego stały rozwój. 

W dokumencie zaplanowano działania podzielone na dziesięć obszarów: przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, studenci, seniorzy, wolontariat pracowniczy, Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki, organizatorzy wolontariatu oraz koordynatorzy wolontariatu w organizacjach pozarządowych, wolontariusze, sytuacje kryzysowe oraz promocja i komunikacja.

Jednym z podstawowych założeń programu jest położenie nacisku na rozwój współpracy międzysektorowej. Czyli połączenie oferty angażujących się społecznie firm z potrzebami osób i organizacji działających na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Program ma więc zaangażować wolontariuszy w działania organizacji pozarządowych, miejskich jednostek organizacyjnych, urzędu miasta, ale także potencjalnych partnerów projektu: uczelni czy firm. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie systemowego rozwiązania, dzięki któremu mieszkańcy staną się bardziej aktywni, zaangażowani w wolontariat i odpowiedzialni za swoje otoczenie. 

- Program powstał dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców i mieszkanek Poznania, organizacji pozarządowych, wolontariuszy - mówiła podczas sesji Dorota Potejko, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Przeszedł też bardzo szerokie konsultacje. Nad organizacją działań w nim zaprojektowanych będzie czuwać Poznańska Rada do spraw Rozwoju Wolontariatu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które przyczyniły się do powstania programu.

Realizacja zaplanowanych w dokumencie działań pomoże zwiększyć liczbę zaangażowanych wolontariuszy w Poznaniu. Pozwoli też na lepszą współpracę organizatorów wolontariatu z osobami, które chcą pomóc. Ułatwi komunikację pomiędzy partnerami programu oraz umożliwi podniesienie kompetencji osób, które organizują tego typu wsparcie. 

AW