Nowe formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - część 1. żłobek

Prezydent RP 23 lutego br. podpisał ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Ustawa określa cztery formy opieki nad dziećmi: żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun, niania. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania będzie kolejno opisywał poszczególne formy, a także informował o postępie prac nad przygotowaniem Miasta do wdrożenia ustawy. Dzisiaj - żłobek.

foto - grafika artykułu
foto

Żłobek, zgodnie z nową ustawą, przestaje być zakładem opieki zdrowotnej, a zatem obowiązywać w nim będą inne, łagodniejsze standardy, które szczegółowo zostaną określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Opiekę pielęgnacyjną i edukacyjną w żłobku znajdą dzieci od ukończenia 20 tygodnia życia do lat 3, w szczególnych przypadkach do 4, przez 10 godzin dziennie. Możliwe jest zapewnienie opieki przez czas dłuższy, za dodatkową opłatą.

Żłobek, zgodnie z nową ustawą, może być prowadzony zarówno przez gminę (jak dotychczas), jak i przez osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Pracę żłobka prowadzonego przez gminę reguluje statut, przyjęty przez radę gminy, która również określa zasady odpłatności oraz opłat za wydłużony pobyt dziecka. W przypadku żłobka prowadzonego przez podmiot niepubliczny, on ustala wysokość odpłatności. Gmina może, jeśli posiada środki na ten cel, dofinansować żłobek niepubliczny przekazując mu dotację celową na dzieci.

» W czwartek, 10 marca br., Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania, w obecności poseł Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, rozpoczęła dyskusję, w której uczestniczyły osoby prowadzące placówki opieki nad dziećmi do lat 3, osoby zainteresowane ich utworzeniem, pracownicy żłobków, rodzice, przedstawiciele Rady Osiedla Jeżyce. Na podstawie propozycji Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, dyskutowano o formach opieki określonych w ustawie wskazując na znaczenie form małych, kameralnych, jak kluby dziecięce i dzienni opiekunowie. Przeważał pogląd, że nowy system powinien być otwarty dla wszystkich dzieci, a rodziny powinny otrzymać dofinansowanie niezależnie od formy opieki i podmiotu prowadzącego.

Uczestnicy dyskusji podkreślali znaczenie nadzoru nad wszystkimi formami opieki, jak również utworzenia w Urzędzie Miasta komórki wspierającej osoby i instytucje, które będą zainteresowane utworzeniem i prowadzeniem żłobków i klubów dziecięcych, czy pełnieniem funkcji dziennego opiekuna.

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3