- Wysoki kontrast
- Niepełnosprawni
- Informacje dla niesłyszących
- english
- Deutsch
- italiano
- español
- hrvatski
- português
Krótka historia Poznania
Poznań jest jednym z najstarszych miast Polski. Jego historia sięga drugiej połowy X wieku, kiedy na wyspie nazwanej później Ostrowem Tumskim powstał gród pierwszych władców Polski. Prawdopodobnie tutaj w 966 roku przyjął chrzest pierwszy władca Polski Mieszko I. Prawa miejskie Poznań otrzymał w 1253 roku Szybki rozwój miasta zapewniło położenie na skrzyżowaniu licznych szlaków handlowych, dzięki czemu osiedlali się tu rzemieślnicy i kupcy.
W 1793 roku Wielkopolskę zajęły wojska pruskie, a Poznań na ponad sto lat został włączony do państwa pruskiego. W okresie zaborów Poznań był centrum walk niepodległościowych. W 1918 roku wybuchło tu Powstanie Wielkopolskie. Po odzyskaniu niepodległości, przez pierwsze dziesięć lat Poznań intensywnie się rozwijał,
10 września 1939 roku miasto zostało zajęte przez Niemców. W czasie II Wojny Światowej Poznań uległ ogromnemu zniszczeniu: Stare Miasto zostało spalone, zdewastowano kościoły Śródmieścia i Ostrowa Tumskiego z katedrą, a ponad połowa budynków w mieście została uszkodzona. Intensywna odbudowa miasta rozpoczęła się w 1945 roku.
Od 1989 roku miasto gwałtownie się rozwijało, głównie za sprawą prywatnej gospodarki, drobnych i średnich firm. Dzisiaj Poznań jest jednym z największych polskich ośrodków przemysłowych, naukowych, kulturalnych, handlowych i sportowych. W stolicy Wielkopolski poziom bezrobocia jest najniższy w kraju, a PKB na mieszkańca Poznania wynosi 200 proc. średniego PKB na mieszkańca Polski. Zarejestrowało się tu prawie 100 tys. podmiotów gospodarczych, z których znaczną większość stanowią osoby fizyczne, prowadzące własną działalność gospodarczą. Od lat Poznań uważany jest za jedno z najlepszych polskich miast do życia.