Kolorowe Imieniny Ulicy Święty Marcin

11 listopada to w Poznaniu okazja do podwójnego świętowania. Oprócz ogólnopolskiego Święta Niepodległości celebrujemy także (już po raz trzydziesty!) Imieniny Ulicy Święty Marcin. Przez centrum tradycyjnie przemaszeruje korowód barwnych postaci, a Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wręczy św. Marcinowi klucze do miasta. Oprócz tego w programie przewidziane są animacje, warsztaty, koncerty i pokazy filmowe. Jednym słowem - będzie się działo!

Na zdjęciu kolorowy korowód przechodzący ul. Święty Marcin. - grafika artykułu
11 listopada już po raz trzydziesty celebrujemy Imieniny Ulicy Święty Marcin.

Do takiego celebrowania 11 listopada w Poznaniu przyczyniło się przywiązanie mieszkanek i mieszkańców stolicy Wielkopolski do lokalnej tradycji wywodzącej się z legendy o św. Marcinie, który jest patronem jednej z głównych ulic miasta.

Podobnie jak w poprzednich latach, obchodom przyświeca hasło "Czyń dobro!". W tym roku szczególnym symbolem jest kultowy już rogal świętomarciński, obrazujący ideę spotkania i dzielenia się z drugim człowiekiem.

Skąd się wzięła rogalowa tradycja?

Rogale świętomarcińskie po raz pierwszy upieczono w 1891 r., z okazji odpustu w parafii św. Marcina w Poznaniu. Rozdawane były ubogim mieszkańcom miasta. Według legendy, tradycję zapoczątkował piekarz Walenty, któremu przyśnił się Święty Marcin, wjeżdżający do miasta na koniu. Za bramą rumak zgubił podkowę. Święty znany był z dobroczynności. Walenty jego wzorem także chciał pomagać. Zaczął piec rogale przypominające podkowę i rozdawać je biedniejszym.

Od tego czasu, dzień Św. Marcina, czyli 11 listopada, jest w Poznaniu obchodzony w szczególnie radosny sposób. W 1937 r., ta sama data została wybrana na Święto Niepodległości Polski. W Poznaniu, a zwłaszcza na ulicy Św. Marcin, zaczęliśmy więc świętować podwójnie.

Jakie atrakcje przygotowano?

W tym roku w korowodzie - za świętym Marcinem, przemierzającym ulicę na koniu -  pojawią się kolorowe platformy, artyści cyrkowi, aktorzy, sportowcy, Bamberka, a także ułani. Dwie grupy zaprezentują tematy ekologiczne, przygotowane w ramach konkursu zorganizowanego wcześniej przez CK Zamek. Parada wyruszy z odcinka pomiędzy ul. Ratajczaka i Piekary, a zakończy się na placu Mickiewicza, gdzie święty Marcin odbierze symbolicznie klucz do miasta z rąk prezydenta Poznania.

Na głównej scenie tuż po korowodzie pojawią się muzycy formacji Fanfara Awantura w odsłonie "Prawdziwe Polskie Techno", czyli wariacjach na temat melodii ludowych z południowo-wschodniej Polski. Wczesnym popołudniem po koncertowe wrażenia warto zameldować się pod mniejszą sceną na ul. Gwarnej, gdzie zagrają zespoły: Julia i ja, Swinging Affair oraz Elettro Mascarimiri, a Kapela Kukaj Kukawko zaprosi do potańcówki. W okolicach ul. Garncarskiej ustawią się Siły Specjalne na swoim muzykującym wozie. Spacerując ulicą Święty Marcin spotkać będzie można Pana Kataryniarza, formacje taneczne hip-hopowe i breakdansowe, pokazy hobby horse i hokeistów na rolkach oraz prezentacje umiejętności i sztuczek piłkarskich. Warto też zawitać pod Alfy do strefy NGO, czyli organizacji pozarządowych, które zaprezentują swoje działania dobroczynne. Koncertowy finał na scenie przy krzyżach o godz. 18 rozpocznie zespół Na Górze, a o 19.30 wystąpi Voo Voo.

Zamek tego dnia będzie czynny od godz. 10. Można w nim złapać chwilę wytchnienia, biorąc udział w spokojniejszych atrakcjach, takich jak bezpłatne warsztaty twórcze dla dzieci (obowiązują wejściówki), seanse rodzinne i przedpremiery w ramach Dnia Kina Polskiego.

Będzie można też zwiedzać historyczne przestrzenie obiektu łącznie z nową wystawą czasową "Iluzje wszechwładzy" w świątecznej cenie 11 zł.

Program Imienin Ulicy w pigułce

Wydarzenia

  • godz. 13:00 Start Korowodu - skrzyżowanie ulic Ratajczaka i Święty Marcin
  • ok. godz. 13.30 Przekazanie klucza św. Marcinowi przez Prezydenta Miasta
  • godz. 10:00 - 21.30 Kiermasz Świętomarciński
  • godz. 11.30 - 20.30 Dzień Kina Polskiego
  • godz. 10:00 - 21:00 Strefa NGO (organizacje pozarządowe)
  • godz. 10:00 - 21:00 Targ Staroci - Masztalarnia
  • godz. 10:00 - 22:00 Strefa Koalicji Święty Marcin
  • godz. 11:00 - 19:00 Wydarzenia po sąsiedzku
  • godz. 10:00 - 22:00 Punkt informacyjny

Szczegółowy program wszystkich wydarzeń, animacji, koncertów i pokazów filmowych można znaleźć na stronie CK Zamek.

Zachęcamy do wspólnego świętowania! Będzie kolorowo, radośnie i... smakowicie.

AK