Silne burze znów przejdą nad Poznaniem
![Na zdjęciu błyskawica na tle fioletowego nieba - grafika artykułu](/mim/turystyka/pictures/obrazek,pic1,1016,231563,408566,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Od piątku, 21 czerwca, od godz. 19:00 do soboty do godz. 8:00 obowiązuje drugie (w skali trzystopniowej) ostrzeżenie IMGW. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, a lokalnie nawet do 110 km/h. Miejscami możliwy jest grad o średnicy nawet do 4 cm.
Ostrzeżenie obowiązuje w dużej części Polski. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 80%, ale IMGW zaznacza, że ze względu na dynamiczną sytuację stopień ostrzeżenia może ulec zmianie.
Warto zabezpieczyć przedmioty, które może porwać wiatr oraz nie pozostawiać rzeczy na parapetach, tarasach i balkonach. IMGW wydał także poradnik, wyjaśniający jak zachować się w czasie burzy. Można go znaleźć na stronie imgw.pl.
Poza domem podczas burzy - co robić?
Osoby, które podczas burzy znajdą się poza domem, powinny jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie (nie pod drzewami). Lepiej nie być wówczas na otwartej przestrzeni - jeśli jednak tak się stanie, trzeba znaleźć obniżenie terenu (żeby nie być najwyższym punktem) i kucnąć ze złączonymi nogami. Nogi powinny być połączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna może dojść do przepływu prądu między stopami. Należy też szybko przykucnąć, gdy ładunki elektryczne są wyczuwalne w powietrzu - włosy wówczas "stają dęba".
Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
Podczas burzy z piorunami lepiej nie dotykać metalowych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz. Ekstremalnie niebezpieczne jest także przebywanie w wodzie, która dobrze przewodzi prąd.
Dobrą ochroną przed uderzeniem pioruna jest za to samochód - osoby, które burza zaskoczy w aucie, nie powinny go opuszczać.
W domu podczas burzy - jak się zachować?
Przed nadejściem burzy należy zamknąć okna i drzwi, a z balkonów, parapetów i ogrodów usunąć niezabezpieczone przedmioty, które może porwać wiatr.
Lepiej unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci - takich jak np. suszarki do włosów, miksery itp. W przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną grozi to porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej.
Warto też odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia będącego skutkiem uderzenia pioruna. Dobrze jest też przygotować świeczki lub latarkę na wypadek przerw w dostawie prądu.
Jeżeli widać iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub można wyczuć swąd - trzeba od razu wyłączyć elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwać odpowiednie służby techniczne lub administratora mieszkania, domu czy osiedla.
AW
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/turystyka/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/turystyka/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/turystyka/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/turystyka/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)