2019
Andrzej Wituski urodził się 23 lutego 1932 r. w Poznaniu. Pochodzi z rodziny od pokoleń związanej ze stolicą Wielkopolski. W roku 1952 ukończył gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego Poznaniu, a w 1956 uzyskał tytuł magistra Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu.
Z Urzędem Miasta Poznania związany był od roku 1971. Początkowo kierował Wydziałem Handlu, Przemysłu i Usług. W latach 1973-1982 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej oraz wiceprezydenta miasta. W latach 1982-1990 sprawował urząd prezydenta Poznania.
Do najważniejszych przedsięwzięć Andrzeja Wituskiego należy wymienić powołanie do życia w Poznaniu Polskiego Teatru Tańca i orkiestry Amadeus. Dzięki jego staraniom dyrekcję Teatru Nowego objęła Izabela Cywińska. Był inicjatorem powołania Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza. Jego działaniom zawdzięczamy również powstanie Pracowni-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny. Zabiegał również o odnowienie i uporządkowanie Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Przeniósł na cmentarz groby marszałka Sejmu i Senatu Wojciecha Trąmpczyńskiego, naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego generała Stanisława Taczaka, doprowadził do odnowienia nagrobka Hipolita Cegielskiego. Wsparł wydanie monumentalnej pracy Dzieje Poznania pod redakcją Jerzego Topolskiego i Lecha Trzeciakowskiego. Z jego inicjatywy ukazał się niezwykle popularny i wznawiany do dziś Słownik gwary miejskiej Poznania pod redakcją Moniki Gruchmanowej i Bogdana Walczaka.
Najważniejsze decyzje o charakterze gospodarczym i infrastrukturalnym to przede wszystkim budowa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju oraz kompleksu Jeziora Maltańskiego. Na uwagę zasługuje nawiązanie w 1979 r. partnerskich relacji Poznania z Hanowerem. Wieloletnia, niezwykle owocna współpraca pomiędzy tymi miastami była po części możliwa dzięki osobistym relacjom i przyjaźni, jaka się nawiązała między nadburmistrzem Hanoweru dr. Herbertem Schmalstiegiem i Andrzejem Wituskim.
Istotnym polem działalności jest współpraca z Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego. Andrzej Wituski pełnił funkcję prezesa Towarzystwa przez 10 lat, od 1977 r. przewodniczył komitetom organizacyjnym międzynarodowych konkursów skrzypcowych; w 2001, 2006 i 2011 r. był dyrektorem konkursów - skrzypcowego i lutniczego. W 2017 r. Zarząd Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego nadał Andrzejowi Wituskiemu tytuł Członka Honorowego oraz Honorowego Prezesa Stowarzyszenia.