Strategia Akademicka i Naukowa Miasta Poznania - konsultacje społeczne

Trwają konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania. Jakie powinny być jej założenia i cele? Do końca października każdy może wyrazić swoje zdanie.

zdjęcie przedstawia pełną salę wykładową - grafika artykułu
Strategia Akademicka i Naukowa Miasta Poznania - konsultacje społeczne

Obecnie obowiązujący dokument powstał w 2006 r., dlatego Miasto, wspólnie z Kolegium Rektorów Miasta Poznania, zdecydowało o podjęciu prac nad jego aktualizacją.

- Akademickość Poznania zależy nie tylko od uczelni i jednostek naukowych, ale także od Miasta, które dba o jakość życia mieszkających tu osób. Tworzenie nowej Strategii sprzyja integracji społeczności akademickiej i naukowej Poznania z szeroko pojętym otoczeniem społeczno-gospodarczym. To podstawa do rozwoju Poznania jako ośrodka akademickiego i naukowego -  mówi Mariusz Wiśniewski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Bardzo ważnym etapem prac są konsultacje społeczne, które realizowane są przede wszystkim online. Ich celem jest pozyskanie opinii, propozycji i uwag poszczególnych grup - w zakresie wypracowania założeń, celów i propozycji działań do aktualizacji Strategii.

- Zapraszamy do udziału w konsultacjach wszystkie osoby mieszkające w Poznaniu oraz wszystkich powiązanych ze społecznością akademicką i naukową, a także podmioty realizujące zadania przy współpracy ze środowiskiem akademickim i naukowym naszego miasta - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. - Opinie, propozycje i uwagi mieszkańców zebrane podczas konsultacji będą stanowiły istotny wkład społeczny przy dalszym procedowaniu Strategii.

Konsultacje prowadzone będą do 31 października 2024 r. Opinie, propozycje i uwagi będą zbierane m.in. w formie ankiety elektronicznej adresowanej do poszczególnych grup:

Szczegóły dotyczące konsultacji znajdują się na wortalu "Konsultacje społeczne": poznan.pl/konsultujemy oraz na wortalu "Studia": poznan.pl/studia. Informacji na ten temat udziela również Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania, mail: rmwm@um.poznan.pl, tel. 61 878 56 95.

Raport z konsultacji społecznych zostanie opublikowany w ciągu 30 dni od ich zakończenia na stronie internetowej: www.poznan.pl/konsultujemy.

Społeczność akademicka i naukowa to niezwykle ważna grupa mieszkańców miasta. W Poznaniu na 24 uczelniach uczy się ponad 101 tysięcy studentów. To nie tylko konsumenci czy pracownicy, ale także osoby prowadzące swój własny biznes, usługodawcy, animatorzy życia kulturalnego i społecznego, aktywiści, młodzi ludzie zaangażowani w wolontariat. 

Poznańskie uczelnie należą do największych pracodawców w regionie. Mają wpływ na rozwój przedsiębiorczości, wpływają na poziom kapitału ludzkiego, a potencjał wykształconej na nich kadry przyciąga inwestorów. Uczelnie kształtują także architekturę miasta i organizują wiele wydarzeń otwartych dla mieszkańców. W stolicy Wielkopolski działa również blisko 40 placówek naukowo-badawczych, inicjujących kontakty międzynarodowe na całym świecie. 

AW