Pomoc bezdomnym

Wciąż trwają kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych. Strażnicy sami lub wspólnie z pracownikami socjalnymi sprawdzają jak radzą sobie osoby w kryzysie bezdomności.

Strażniczka kontrolująca koczowisko osoby bezdomnej - grafika artykułu
Strażniczka kontrolująca koczowisko osoby bezdomnej

Kontrole obejmą te miejsca, które są doskonale znane pracownikom i strażnikom - pustostany, altany na ogródkach działkowych, klatki schodowe, zasieki.

Warto dodać, że nie zawsze osoba leżącą, siedzącą bez ruchu na ławce - musi być pijana. To może być osoba chora i pozostawienie takiej osoby na mrozie, czy zimnie grozi wychłodzeniem i w konsekwencji śmiercią. Dlatego ważna jest szybka reakcja. W przypadku stwierdzenia obrażeń na miejsce wzywana jest karetka pogotowia, a jeżeli okaże się, że badana osoba jest w stanie upojenia alkoholowego to zostanie przewieziona do ODON-u.

Bezdomni, którzy przebywają na terenie Poznania mogą liczyć na ogromną pomoc zarówno ze strony straży miejskiej jak i poznańskich ośrodków. Jednak w czasie tego najchłodniejszego okresu musimy być bardziej wyczuleni na to, by zechcieli z tej pomocy skorzystać.

To bardzo trudy czas dla osób bezdomnych, którzy często śpią pod gołym niebem. Spędzenie długich godzin na zewnątrz przy niskich temperaturach może doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Widząc osobę, która może potrzebować pomocy reagujmy, to właśnie dzięki szybkiej reakcji i informacjom mundurowi dotrą z nią na czas.

Zgłoszenia od mieszkańców przyjmują:

Punkt Interwencji Kryzysowej w Poznaniu: ul. Pamiątkowa nr 28, 61-505 Poznań, tel. 509 111 508 lub 516 183 943, pik@m.poznan.pl

Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR - telefon: 61 878 17 89; mail: pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl. Punkt Obsługi Klienta, ul. Gronowa 22 czynny w poniedziałek w godzinach 7.30-16.00, wtorek-czwartek w godzinach 7.30-15.30, w piątek 7.30-15.00

Straż Miejska - telefon: 986

Nr alarmowy 112