"Bezpiecznym być-noś odblaski!"
"Bezpiecznym być", to cykl wielotematycznych spotkań strażników Zespołu Profilaktyki z uczniami szkół specjalnych. Ich wiodącym celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na mogące wystąpić w ich otoczeniu zagrożenia, a szczególnie na pozyskanie umiejętności ich rozpoznania i przeciwdziałania ich skutkom. Problematyka osobistego bezpieczeństwa dotyczy zachowań w domu, na drodze, w publicznych przestrzeniach, czy też w Internecie
Pieszy idący drogą, zwłaszcza ubrany na ciemno, na nieoświetlonej drodze, gdy są złe warunki atmosferyczne lub po zmroku jest trudno dostrzegalny - jego sylwetka zlewa się z otoczeniem.
Kierujący samochodem ma szansę go zauważyć w światłach auta z odległości nie większej niż 20 - 30 metrów, co przy prędkości ok. 60 km/h jest o 5 sekund za późno, aby bezpiecznie zareagować! Przy tej prędkości pojazd przejeżdża prawie 17 metrów w ciągu sekundy! Jeśli jednak pieszy jest wyposażony w element odblaskowy - kierujący ma szansę spostrzec go 5 razy szybciej!
Widoczność pieszego na drodze była wiodącym zagadnieniem omawianym podczas spotkania miejskich strażników i przedstawicielki WORD-u z podopiecznymi Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących. Uczestnicy spotkania uświadomili sobie, że zawsze należy nosić elementy odblaskowe, które należy umieszczać na odzieży i plecakach tak, aby były zauważalne dla kierowców nadjeżdżających z obu kierunków. Dowiedzieli się również, że takie elementy powinni nosić niezależnie od aktualnie panujących warunków atmosferycznych, niezależnie od tego, po której części drogi się poruszają - chodnikiem, poboczem, czy jezdnią. Dla poprawy bezpieczeństwa wręczonozebranym elementy odblaskowe oraz przypomniano zasady korzystania z alarmowego numeru 112.
W podobnym tematycznie spotkaniu, strażnicy z Zespołu Profilaktyki w towarzystwie policjantki KP Poznań-Nowe Miasto uczestniczyli z uczniami w Zespole Szkół Specjalnych nr 105.
ISz, PT