Poznań - tu prawa człowieka są ważne
"Miasta Praw Człowieka" to projekt, który zmienia myślenie o włączaniu społecznym. Dzięki niemu wszystkie działania miejskiego samorządu będą realizowane z perspektywy praw człowieka - rozumianych w jeszcze bardziej praktyczny sposób. Aby robić to skuteczniej, prezydent Poznania powołał specjalny zespół, składający się z dyrektorek i dyrektorów wydziałów urzędu miasta. We wtorek spotkał się on z ekspertkami - dr Anną Strzałkowską i Martą Siciarek z Fundacji Instytut Miast Praw Człowieka.
- Miasto jest dla wszystkich - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Jasne, dobrze jest być młodym, sprawnym i zamożnym. Ale nie możemy działać tylko na rzecz tych, którzy sobie dobrze radzą. W Poznaniu wszyscy są równi i razem tworzą społeczność Miasta. Cieszę się, że możemy dziś o tym rozmawiać.
Projekt będzie realizowany przez Fundację Instytut Miast Praw Człowieka we współpracy z Agencją Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Ze strony Miasta koordynuje go Agnieszka Zawadzka - pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej.
- Dzisiejsze spotkanie jest równocześnie otwarciem nowego etapu i zwieńczeniem prawie dwuletniej pracy w gronie pełnomocniczek do spraw równego traktowania - mówiła Agnieszka Zawadzka. - To także efekt dobrej współpracy w ramach Sieci Miast Praw Człowieka.
Uczestnictwo Poznania w projekcie to przede wszystkim przeniesienie myślenia o prawach człowieka z poziomu idei na poziom ich realizacji w samorządzie. To takżezmiana z podejścia opartego na "pomocy wykluczonym" na podejście oparte na realizacji praw wszystkich mieszkanek i mieszkańców.
- Poznań bez wątpienia jest na mapie Polski jednym z trzech najbardziej progresywnych miast, jeśli chodzi o dbałość o politykę równego traktowania - mówiła dr Anna Strzałkowska. - Cieszymy się, że będzie wyznaczał trendy dla innych miast - bo nie mam wątpliwości, że tak się stanie. To, że prezydent Poznania kilka lat temu jako pierwszy otworzył Marsz Równości, było bardzo ważnym gestem. Dziś będziemy mówić o tym, jak te idee praktycznie wprowadzać w życie.
Projekt będzie trwał kilkanaście miesięcy. W tym czasie przeprowadzone zostanie wiele szkoleń, analiz, a także pilotażowych propozycji dotyczących budowania polityk miejskich.
- Pokażemy, jak realizować programy, projekty, usługi publiczne w taki sposób, żeby były konkretne - podkreślała Marta Siciarek. - Będziemy rozmawiać o równym traktowaniu i o tym, co to znaczy w praktyce dla samorządu. Jak włączyć tę perspektywę do zadań, jak rozumieć te pojęcia.
Przystąpienie do projektu da również możliwość wymiany doświadczeń z innymi polskimi miastami w ramach Sieci Miast Praw Człowieka.
AW