"Nie jesteś sama. Porozmawiajmy o poronieniu" - warsztaty dla kobiet

W najbliższą niedzielę w ramach Poznańskiego Tygodnia Kobiet odbędą się wyjątkowe warsztaty - dla kobiet, które straciły ciążę. Poprowadzą je specjalistki współpracujące z działającą w stolicy Wielkopolski Fundacją "Ronić po ludzku".

Grafika: hasło PTK, tytuł warsztatów i rysunek trzzech kobiet - grafika artykułu
Warsztaty są częścią Poznańskiego Tygodnia Kobiet

W październiku na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. 

- To bardzo trudny dzień dla każdej kobiety, która straciła ciążę. Z naszych doświadczeń z licznych rozmów z kobietami wynika, że często czują się one niezrozumiane i samotne w swoim bólu. Chcemy, żeby poczuły, że nie są same i poczuły solidarność z innymi kobietami, które przeszły przez to samo. Naszym celem jest otworzyć kobiety na rozmowy o swojej stracie - podkreślają organizatorki warsztatów, założycielki Fundacji "Ronić po ludzku".

Dlatego w ramach Poznańskiego Tygodnia Kobiet ponownie organizują cały dzień zajęć pod tytułem: "Nie jesteś sama. Porozmawiajmy o poronieniu". W niedzielę będzie można wziąć udział w trzech warsztatach. Pierwszy z nich, "Opowiedz swoja historię", pozwoli uczestniczkom - przy wsparciu psychologa, - podzielić się swoimi doświadczeniami utraty ciąży i uczuciami, jakie im towarzyszą. To okazja, by poruszyć temat żałoby, emocji, które pojawiają się po stracie oraz sposobu komunikacji ze swoim partnerem.

Drugi warsztat,  "Poczucie kobiecości po stracie", to rozmowa z psycholożkami, podczas której będzie można poruszyć temat ciała, które -  według wielu kobiet po stracie - "nie dało rady" donosić ciąży. To szansa, by porozmawiać o odbudowywaniu pewności siebie po trudnym doświadczeniu, bez poczucia winy i żalu do siebie samej.

Trzecia część, "Potęga oddechu" - to czas czułego i świadomego kontaktu z sobą samą. Warsztat będzie formą relaksacji po emocjonalnych przeżyciach tego dnia.

Zajęcia poprowadzą specjalistki: Katarzyna Skorupska - psycholożka i psychoterapeutka, pracująca z osobami po stracie, Elżbieta Szafraniec - psycholożka, Katarzyna Kachel - trenerka oddechu, autorka książki "Wszystkie moje straty. O ciąży, traumie i

odzyskanym życiu". Na uczestników będzie czekał poczęstunek (przerwy kawowe) oraz obiad. Każdy warsztat będzie trwał ok 2h.

 Wydarzenie odbędzie się w Przestrzeni Poznań - przy ul. Kościuszki 82/11. Na warsztaty obowiązują zapisy - poprzez formularz online. Liczba miejsc ograniczona.

Poznań dla kobiet

Fundacja "Ronić po ludzku" udziela wsparcia prawnego i psychologicznego osobom, które doświadczyły straty okołoporodowej. Stworzyła pierwszą w Polsce infolinię informacyjną na temat praw po utracie ciąży. Infolinia działa codziennie w godzinach 8-22, pod numerem telefonu: 887 499 599 i jest obsługiwana przez wolontariuszy, którzy przeszli odpowiednie szkolenie. 

Dzięki działalności fundacji powstają liczne poświęcone utracie ciąży webinary i podcasty. Związani z nią specjaliści prowadzą w Poznaniu psychologiczne warsztaty stacjonarne, zapewniają m.in. indywidualne konsultacje z prawnikiem, grupę wsparcia on-line z psychologiem czy organizowanie szkoleń dla firm na temat straty okołoporodowej. Powstał też bezpłatny e-book, będący  poradnikiem dla wszystkich, którzy chcą pomóc

osobom po stracie, ale nie wiedzą jak. Z fundacją współpracują specjaliści (prawnicy, psycholodzy) oraz wolontariusze (studenci i absolwenci prawa oraz psychologii). Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji: ronicpoludzku.com

Niedzielne warsztaty są częścią Poznańskiego Tygodnia Kobiet, który wieńczy akcję społeczną "Poznanianki 2024". Związane z nim wydarzenia odbywać się będą w całym mieście. Zaplanowano je tak, by każdy znalazł coś dla siebie.

Tydzień otworzy Biała Sobota w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. 19 października od godz. 9:00 do 14.30 każdy będzie mógł tam zadbać o zdrowie. W programie są również warsztaty umiejętności rodzicielskich "Wspierające mamy", skierowane do kobiet, które samodzielnie wychowują dzieci po rozstaniu, a także cały weekend zajęć rozwojowych dla poznańskich przedsiębiorczyń.

Wśród licznych propozycji jest też spotkanie z jogą hormonalną, warsztaty z psychologiem i kobieca sesja zdjęciowa. Będzie można dowiedzieć się, jak lepiej radzić sobie ze stresem, poznać strategie pomagające w pracy zawodowej oraz nauczyć się zarządzania czasem i zadaniami. 

Kluczowym wydarzeniem Tygodnia Kobiet będzie sobotnie spotkanie w Bibliotece Raczyńskich (26 października), które zakończy się galą finałową. Poprzedzą ją panele dyskusyjne, podczas których będzie można porozmawiać o normalizowaniu wyglądu i różnorodności, a także o tym, jak architektura miasta wpływa na bezpieczeństwo kobiet. Agnieszka Budnik, autorka podcastu "Raport z literatury" opowie o poznaniankach w książkach. Sobota będzie też okazją do stworzenia feministycznej mapy Poznania oraz rozmowy z bohaterkami tegorocznej akcji. 

Szczegółowy program całego tygodnia jest dostępny na stronie www.poznan.pl/poznanianki.

AW