Podsumowanie trzeciej edycji konferencji pn. Klimat i Środowisko

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich 17 października odbyła się konferencja pt. "Klimat i Środowisko - Miasta przyjaznego mokradłom". Celem tegorocznego wydarzenia było promowanie ochrony i mądrego użytkowania obszarów miejskich oraz przybliżenie uczestnikom tematyki terenów podmokłych, a także retencji w nawiązaniu do starań Poznania o akredytację "Miasta przyjaznego mokradłom".

Konferencja Klimat i Środowisko - grafika artykułu
Konferencja Klimat i Środowisko

Konferencja stanowiła przestrzeń, w której głos podnieśli nie tylko naukowcy pochodzący z różnych polskich instytucji ale także leśnicy czy osoby związane z szeroko rozumianą gospodarką. Umożliwiło to spojrzeć na problem znikających mokradeł z różnych perspektyw, a co najważniejsze, przyjrzeć się problemowi, który dotyczy nas wszystkich - kryzysowi klimatycznemu, który jest przyczyną oraz równocześnie wynikiem omawianego problemu.

Wydarzenie moderowane było przez edukatora środowiskowego Krzysztofa Mączkowskiego, który także przewodniczył dyskusji po każdym z paneli. Pierwszy z nich pt. "Tereny podmokłe w mieście - rola, zagrożenia i ochrona", dotyczył w szczególności charakterystyki wskazanych obszarów. Prelegenci przedstawili istotę znaczenia mokradeł dla całego ekosystemu oraz ich prawdziwy zasięg. Panel otworzył prof. dr hab. Mariusz Lamentowicz, który przedstawił słuchającym jak istotną rolę odgrywają tereny podmokłe w zrównoważonym rozwoju miast. Kolejny omawiany temat przedstawił dr Łukasz Kozub opowiadając o odtwarzaniu a także tworzeniu terenów podmokłych. Część merytoryczną zamknęła dr hab. Halina Ratyńska przedstawiając pełną historię rezerwatu przyrody "Żurawiniec".

Drugi panel pt. "Mała retencja w mieście - praktycznie" dzięki udziałowi Prezes Aquanet Retencja Sp. z o.o. Hanny Madajczyk umożliwił poznać rozwiązania retencyjne istniejące w przestrzeni Poznania. Następnie z zieloną infrastrukturą w miastach opartą o wzorzec ekosystemowy zapoznała uczestników dr inż. arch. Joanna Rayss. Zagrożenie związane z gatunkami obcymi i inwazyjnymi w ekosystemach wodnych przedstawił dr Mikołaj Kaczmarski.

Ostatnia część konferencji pt. "Odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych" rozpoczęta została opisem trudnej sytuacji zagrożonego gatunku jakim jest topola czarna. Prezentację dotyczącą  jej oraz ogółu lasów łęgowych przeprowadził prof. dr hab. Andrzej Lewandowski. Dwa ostatnie wykłady przeprowadzone przez Łukasza Polakowskiego i Piotra Dobosza. Omawiały one kolejno sytuację i retencję w Lasach Poznańskich oraz w obszarach administrowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu.

Konferencja Klimat i Środowisko odbyła się w ramach Targów Ochrony Środowiska POLECO. Tegoroczna edycja zgromadziła około 200 osób obecnych na hali MTP lub korzystających ze zdalnego udziału. Konferencja została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.