Cyber Piątki - jak wyszukiwać informacje

Internet ułatwia dostęp do różnych źródeł informacji. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób możemy do nich dotrzeć. W dzisiejszej odsłonie cyklu o otwartych źródłach informacji opowiadamy o prostych sposobach na korzystanie z wyszukiwarek.

Napis o treści cyber piątki, napis OSINT od podstaw z literą O z okiem w środku, to wszystko na niebieskim tle. - grafika artykułu
Cyber Piątki przedstawiają OSINT od podstaw, czyli cykl artykułów o korzystaniu z otwartych źródeł informacji.

Istnieją różne sposoby wyszukiwania informacji w Internecie. Ten artykuł poświęcimy na przedstawienie zupełnych podstaw tej czynności. Na początek staramy się bowiem dotrzeć do osób, które do tej pory nie stykały się z wyszukiwaniem w sieci - dlatego niektórym z was dalsze porady mogą wydawać się zbyt ogólne.

Wyszukiwarki

Zacznijmy od naszego podstawowego narzędzia, czyli wyszukiwarki internetowej. Choć może nam się wydawać, że służy nam głównie do wyszukiwania informacji, pełni ona również inną, równie ważną rolę. Wyszukiwarka daje nam bowiem wiedzę o dostępie do źródeł informacji oraz narzędzi, przy pomocy których będziemy mogli je zdobywać i analizować.

Innymi słowy - jeśli nie potrafimy znaleźć konkretnej informacji, wyszukiwarka pomoże nam zdobyć wiedzę, jak i gdzie taką informację znaleźć, a także czy jest to w ogóle możliwe.

Operatory

Ciekawym narzędziem w pracy z wyszukiwarkami są polecenia, przy pomocy których sprecyzujemy wyniki wyszukiwania. Zbiorcza nazwa takich formuł to operatory. Dzięki nim dotrzemy do danej informacji z większą precyzją, niż gdybyśmy musieli przekopywać się przez tonę wyników wyszukiwania.

Podamy kilka przykładów operatorów, które możecie wykorzystać w wyszukiwarce Google. Pamiętajcie, że każda wyszukiwarka ma swoje operatory, które pomogą wam w poszukiwaniu informacji.

Najprostszym operatorem jest po prostu cudzysłów, czyli dla przykładu "ab cd". Jeśli w polu wyszukiwania wpisaliśmy więcej, niż jedno słowo, Google będzie wyszukiwał także każde z tych słów z osobna. Ujęcie frazy wyszukiwania w cudzysłów sprawi, że wyniki zawężą się do tych, w których te słowa występują razem.

Czasem możemy zapomnieć, jak nazywała się poszukiwana przez nas strona internetowa. Jeśli jednak pamiętamy choć jedno słowo z jej nazwy, możemy użyć operatora intitle, który znajdzie to słowo w tytule strony. Na przykład chcąc znaleźć stronę, w której występuje słowo Poznań, wyszukajmy: intitle:poznań. Sprawdźcie sami, na jakie wyniki traficie.

Załóżmy, że chcemy znaleźć informację o cyklu Cyber Piątki. Interesują nas przy tym tylko wyniki ze strony internetowej poznan.pl. W takim wypadku, pomoże nam operator site. W polu wyszukiwania wpiszemy więc: cyber piątki site:poznan.pl (bez cudzysłowu). Odfiltruje to z wyników wyszukiwania te odnośniki, które są nam zbędne.

Może nam zależeć na znalezieniu nie tyle samej strony internetowej, co znajdującego się na nim pliku. Być może chodzi nam o znalezienie jakiegoś dokumentu, który zazwyczaj występuje w formacie DOC, lub skanu w typowym formacie PDF. Tutaj przyda się operator filetype. Dodając ten operator do pokazanego wcześniej site, możemy wyszukać pliki w danym formacie na konkretnej stronie. I tak dla przykładu: site:bip.poznan.pl filetype:pdf.

Do dzieła!

Istnieje mnóstwo operatorów wyszukiwarek, które pomogą wam znaleźć konkretne informacje. Nic nie stoi wam na przeszkodzie, by poszukać ich samodzielnie. Mam nadzieję, że powyższa wiedza pomoże wam w rozwijaniu swoich umiejętności korzystania z wyszukiwarek internetowych.

Cyber Piątki powstały z inicjatywy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Zachęcamy do obserwowania Infoteki (poznan.pl/infoteka), żeby nie przegapić kolejnych porad i wielu innych, ciekawych informacji z Poznania.

KS